Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Tak nový Mandrake pohltil další Linuxovou společnost.
Začínám mít sucho v ústech. Dneska jsem se jen tak náhodou kouknul na Klubové stránky - a co nevidím? Mandriva announced the acquisition of the major assets of the Lycoris distribution (celá tisková zpráva). No, o téhle firmě (je z USA) jsem nikdy neslyšel, ale drobný pohled na pár sceenshotů jejího produktu (Linuxové distribuce) mi přidělal velkou vrásku na čele - zase si někdo myslí, že jediný správný desktop je ten v MS Windows...
Ty ikony. Můj počítač. Síťové okolí.
To pozadí. Zelené kopce. Modrá obloha.
To ovládací centrum. ÁÁÁÁÁÁ! Z toho bych se osypal.
Všechny tyhle jejich fičurky jsou samozřejmě pod spešl licencí, která, po zběžném pohledu, s OSI asi kompatibilní nebude.
Takhle oznamují jednotlivý obsažený SW. Verze si asi uživatel domyslí. Nebo má potenciální zájemce zabrat na ty super obrázky? Oú.
Celá ta sranda se dá stáhnout za 35USD, nebo objednat za 40USD na CD s 30 stránkovým manuálem. Free ke stažení...není.
Závěr? Jsem opravdu zvědavý na Mandrivu 2006... Dej bože, ať to není tak strašné.
Tiskni
Sdílej:
Modelovej příklad: jsem ve škole a mám pět minut na stažení dat přes USB do notebooku ze zařízení, který se netváří jako klasický USB storage zařízení. Pokud nevim jak na to, jsem bez klikacích nástrojů skoro bez šance.pokud se to zařízení tváří nestandardně, jak ti pomůže klikací nástroj? - nebo počítáš za klikací nástroj www browser (→ Google)?
... z Lycorisu asi nějaké klikací nastavovátka)no prave, devitkova rada, nebyla jeste tak moc zavisla na klikacich nastavovatkach, nebylo jich tolik, jako v pozdejsich verzich, proto Slack, kdyz neco prepisu rucne, tak to taky zustane, a ne ze v dobre vire pustim klikatko a vsechno je v ***** ehm v /dev/null, ale mozna je to tim ze sem proste dospel do stadia kdy chci mit cely system plne pod kontrolou... a klikaci nastavovani me jen zdrzuje
no a kdyz vidim takovyhle zverstva (a vsimam si jich az v posledni dobe - dva roky?), tak si rikam proc sem vlastne zacal pouzivat GNU/Linux kdyz ho nekteri postupne kripli, tak aby byl dokonalou nahrazkou pro widlare... je mi z toho do breku, a asi se zacnu poohlizet po necem kde nebudu muset mit strach ze jednoho krasneho rana budu tam kde uz jsem jen uzivatelem a nevim co se deje, jen tim kdo zapoli se strojem, tam kde uz to neni takove ze dokazu se stoprocentni jistotou rict co se bude dit v nasledujici chvili, a co presne musim udelat aby tomu tak bylo, prijdu o tuhle tezce vybojovanou symbiozu... tohle opravdu nechci
proto pro me osobne Mandriva zemrela, to distro na kterem sem se naucil, je pro me az moc zjednodusene a palicate, mozna rekneme nepruhledne, a nic proti klikacim nastrojum, ale nejak sem je nikdy nemusel, pouzival sem aleternativy do prikazove radky, ale klikatka od MDK jsou v nekterych svych vlastnostech odporna, a ustavicna snaha MDK nahrazovat celkem vydarene nastroje KDE a soustavne vetsi a vetsi "upravy"(podle me k horsimu) v grafickych prostredich me odrazuji...
), obsazeny SW. V tomhle je krasa pro lidi, kteri tomu alespon trosku rozumeji - mohou si vybrat, co jim bude vyhovovat. Zacatecnika to zmate/odradi (vim, co rikam, moje prvni distribuce byl RH, pak Debian, nakonec jsem zustal u MDK). Jestli se to ma spojovat? Nevim. Ja bych si to nepral. Rozhodne se to ale nema jednotit ve smyslu prebirani vzhledu a zpusobu ovladani MS Windows! Protoze ten neni ani nejlepsi, ani nejprijemnejsi. Ma zustat to, co je - vysoka moznost nastaveni uzivatelem (jako priklad budiz treba KDE, ve kterem se da nastavit spousta veci - klik pravym, levym, strednim tlacitkem, pretazeni, panely, ikony, dekorace, chovani...) To je obrovske plus. Rozhodne ne tupe prebirat ovladani pravym klikem (kolik Wintelaku kouka jako vyorana mys, kdyz vidi Apple uzivate pouzivat jednotlacitkovou mys?).
Timto blogpostem jsem nechtel urazet uzivate, pouzivajici klikaci distribuci (tkzv. klikace), nebo jejich tvurce. Sam mam nainstalovanou Mandrivu 2005, vim proc. Kde mi jejich nastroje staci, pouzivam je. Zbytek zvladnu z konzole. Ale je potreba premyslet a delat to s citem. A ne si myslet, ze kdyz neco tupe okopiruju, ze uzivatele prijdou, protoze uvidi stejne prostredi a vnitrnosti nikdy nepoznaji. Stejne se budou muset casem potykat s rozdily mezi okenim a linuxovym svetem...
Vyvinul jsem novou distribuci, ale umím ji ovládat jenom já. K čemu je to dobré? JE TOTÁLNĚ NANIC!!!!!
Vyvinul jsem novou distribuci, která je věrnou kopií Mrkvosoftu. K čemu je to dobré? Pokud chtějí, můžou ji ovládat skoro všichni!!!!
Jsou to dva extrémy
Moje první distro byl Debian a neuměl jsem ho ovládat. Skončilo to dvouletým nesnášením Linuxu. Potom jsem viděl Aurox a začal s Mandrakem 10,0. Dalo se to nováčkem ovládat, sehnal jsem si 10,1 a 2005LE. Zjistil jsem jak to funguje a teď uvažuju o přechodu k SUSE 9,3 nebo KUbuntu, který je založen na distru, který jsem absolutně nesnášel.
Teď používám jenom Mandrivu 2005LE, windy jsem dal k ledu
Neodsuzujme žádnou distribuci, jenom trh určuje vývoj!!