Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Modelovej příklad: jsem ve škole a mám pět minut na stažení dat přes USB do notebooku ze zařízení, který se netváří jako klasický USB storage zařízení. Pokud nevim jak na to, jsem bez klikacích nástrojů skoro bez šance.pokud se to zařízení tváří nestandardně, jak ti pomůže klikací nástroj? - nebo počítáš za klikací nástroj www browser (→ Google)?
... z Lycorisu asi nějaké klikací nastavovátka)no prave, devitkova rada, nebyla jeste tak moc zavisla na klikacich nastavovatkach, nebylo jich tolik, jako v pozdejsich verzich, proto Slack, kdyz neco prepisu rucne, tak to taky zustane, a ne ze v dobre vire pustim klikatko a vsechno je v ***** ehm v /dev/null, ale mozna je to tim ze sem proste dospel do stadia kdy chci mit cely system plne pod kontrolou... a klikaci nastavovani me jen zdrzuje
no a kdyz vidim takovyhle zverstva (a vsimam si jich az v posledni dobe - dva roky?), tak si rikam proc sem vlastne zacal pouzivat GNU/Linux kdyz ho nekteri postupne kripli, tak aby byl dokonalou nahrazkou pro widlare... je mi z toho do breku, a asi se zacnu poohlizet po necem kde nebudu muset mit strach ze jednoho krasneho rana budu tam kde uz jsem jen uzivatelem a nevim co se deje, jen tim kdo zapoli se strojem, tam kde uz to neni takove ze dokazu se stoprocentni jistotou rict co se bude dit v nasledujici chvili, a co presne musim udelat aby tomu tak bylo, prijdu o tuhle tezce vybojovanou symbiozu... tohle opravdu nechci
proto pro me osobne Mandriva zemrela, to distro na kterem sem se naucil, je pro me az moc zjednodusene a palicate, mozna rekneme nepruhledne, a nic proti klikacim nastrojum, ale nejak sem je nikdy nemusel, pouzival sem aleternativy do prikazove radky, ale klikatka od MDK jsou v nekterych svych vlastnostech odporna, a ustavicna snaha MDK nahrazovat celkem vydarene nastroje KDE a soustavne vetsi a vetsi "upravy"(podle me k horsimu) v grafickych prostredich me odrazuji...
Vyvinul jsem novou distribuci, ale umím ji ovládat jenom já. K čemu je to dobré? JE TOTÁLNĚ NANIC!!!!!
Vyvinul jsem novou distribuci, která je věrnou kopií Mrkvosoftu. K čemu je to dobré? Pokud chtějí, můžou ji ovládat skoro všichni!!!!
Jsou to dva extrémy
Moje první distro byl Debian a neuměl jsem ho ovládat. Skončilo to dvouletým nesnášením Linuxu. Potom jsem viděl Aurox a začal s Mandrakem 10,0. Dalo se to nováčkem ovládat, sehnal jsem si 10,1 a 2005LE. Zjistil jsem jak to funguje a teď uvažuju o přechodu k SUSE 9,3 nebo KUbuntu, který je založen na distru, který jsem absolutně nesnášel.
Teď používám jenom Mandrivu 2005LE, windy jsem dal k ledu
Neodsuzujme žádnou distribuci, jenom trh určuje vývoj!!
Tiskni
Sdílej: