Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Není to tak dávno, co jsem v článku pomlouval amaroK. Ó, jak pomýlený jsem byl .
Taky jsem za to dostal přes prsty hned dvakrát - jednou od Roberta, podruhé v diskuzi pod článkem. Tak jsem se teda na něj podíval zblízka. JE SKVĚLÝ.
Když jsem spustil amaroK poprvé (byl nastaven jako první v asociacích na audio soubory), upřímě jsem se zděsil. Oni už programují kopie takových krámů, jako jsou WMP a iTunes pro Linux, potažmo KDE? Proboha! (To pomíjím, že jsem WMP víceméně spokojeně používal na přehrávání audia 2 roky - video tehdejší verze 9.0 uměla velmi omezeně. Jak je na tom současná zkoumat nehodlám ). Zkrátka další žrout paměti s - pro mně nepochopitelným řazením alb v databázi, bez sebemenší podpory pluginů. Na defaultně nastavený engine nepřehrál moje WMA (BTW je to opravdu dobrý formát, komprese je skvělá, zvuk super, IMHO se dá srovnávat s OGG Vorbis při stejném bitrate. Jen kdyby nebyl propatentovaný skrz naskrz a nebyl od MS. Takže kdyby nebyl
).
Nakonec jsem amaroK vzal na milost a pořádně ho vyzkoušel:
Asi před týdnem vyšla verze 1.2, která mě dostala. Přidává hledání textů, opravuje chyby v databázi, přibyl ekvalizér, nějaké další efekty, na OSD ukáže i obrázek alba, UI je mnohem hezčí... Změn je spousta, všechny k lepšímu.
Ikdyž si ve své sbírce udržuji železnou strukturu (Jazyk/Žánr/Autor/Rok Album/Pořadí Název.formát), je mi příjemnější hledání v databázi amaroKu, než procházení adresáři v Krusaderu a pouštění si skladeb v XMMS přes XMMS-KDE. A info o tom, kolikrát jsem už skladbu slyšel a její "skóre" se mi moc líbí.
Zkrátka a dobře, je to projekt, který si zalouží pozornost. Aůůůůůůůůůů.
Tiskni
Sdílej: