Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Není to tak dávno, co jsem v článku pomlouval amaroK. Ó, jak pomýlený jsem byl .
Taky jsem za to dostal přes prsty hned dvakrát - jednou od Roberta, podruhé v diskuzi pod článkem. Tak jsem se teda na něj podíval zblízka. JE SKVĚLÝ.
Když jsem spustil amaroK poprvé (byl nastaven jako první v asociacích na audio soubory), upřímě jsem se zděsil. Oni už programují kopie takových krámů, jako jsou WMP a iTunes pro Linux, potažmo KDE? Proboha! (To pomíjím, že jsem WMP víceméně spokojeně používal na přehrávání audia 2 roky - video tehdejší verze 9.0 uměla velmi omezeně. Jak je na tom současná zkoumat nehodlám ). Zkrátka další žrout paměti s - pro mně nepochopitelným řazením alb v databázi, bez sebemenší podpory pluginů. Na defaultně nastavený engine nepřehrál moje WMA (BTW je to opravdu dobrý formát, komprese je skvělá, zvuk super, IMHO se dá srovnávat s OGG Vorbis při stejném bitrate. Jen kdyby nebyl propatentovaný skrz naskrz a nebyl od MS. Takže kdyby nebyl
).
Nakonec jsem amaroK vzal na milost a pořádně ho vyzkoušel:
Asi před týdnem vyšla verze 1.2, která mě dostala. Přidává hledání textů, opravuje chyby v databázi, přibyl ekvalizér, nějaké další efekty, na OSD ukáže i obrázek alba, UI je mnohem hezčí... Změn je spousta, všechny k lepšímu.
Ikdyž si ve své sbírce udržuji železnou strukturu (Jazyk/Žánr/Autor/Rok Album/Pořadí Název.formát), je mi příjemnější hledání v databázi amaroKu, než procházení adresáři v Krusaderu a pouštění si skladeb v XMMS přes XMMS-KDE. A info o tom, kolikrát jsem už skladbu slyšel a její "skóre" se mi moc líbí.
Zkrátka a dobře, je to projekt, který si zalouží pozornost. Aůůůůůůůůůů.
Tiskni
Sdílej: