Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
já raději střídmou grafiku a čistý design než zvětšující se ikonky a průhlednost??? ...stridma grafika a cisty design jsou jednim z nejmarkantnejsich plusu masoxu oproti vsem ostatnim operacnim systemum na trhu.
iBook 12'' u nás stojí 37000...No, z neceho se preci musi platit vsichni ti komisari pro prava tehotnych delfinu, transexualu a pro ochranu pred slunecnim zarenim. V USA stoji 18.000, u nas 37.000, kdyz jsi ho koupis, muze Te tesit, ze jsi prispel 19.000,- socialistickym sibalum na budovani lepsich zitrku.
Stejně si to neodpustím a rýpnu si o topení.No, ony stare dobre PowerPC stroje jsou trochu jina trida nez nove Intel-based Macy. Jak z hlediska architektury, tak z hlediska kvality vyroby. Bohuzel
ono to ma ventilator? ja ho asi jeste neslysel.Ma. Ja jsem mu tehdy omylem necim zakryl pristup vzduchu, tak se asi zahral a zacal na me bzucet (tusim zezadu, jak je odklapeni a takova ta zebra). Sam o sobe by to asi nedelal. Je to bily G3 iBook (co vypada uz jako G4ky).
A OpenOffice 2.0 (nemám je rád, ale občas musím produkovat texty i v tomhle formátu) mi pod Linuxem chodí dle mých představ samy, zatímco v masoxu ani náhodou (čeština, fonty, klávesnice apod. :-/) a jediná kompletní náhrada pod masox je drahý balík od jedné maloměkké firmyJá mám zatím NeoOffice, to je bez X a vcelku v pohodě, ale plánuji nákup MaloMěkkého SW - mám to i na práci a jsem docela rád, že pro to ty Officy jsou...![]()
Ovládání je taky diskutabilní - oproti Linuxu je méně nastavitelná a aspoň pro mě nedostatečná práce s okny.Nastavit jde opravdu jen minimum věcí, jenže (je to divný) ale já nějak nemám potřebu v tom měnit něco víc, prostě mi to vyhovuje, jak to je...
Možnost změnit správce oken není,Je. Ale ne na první pohled...
Taky spotřeba paměti (a s tím související pokles rychlosti při jejím nedostatku) je celkem problém. Člověk by čekal, že 384 MB bude pro masox a pár aplikací (Safari a iTunes) dost a ono neJá mám 1.5 GB, bez toho to opravdu nejde. V základu je hrozně málo paměti... Zkus na tom pustit GarageBand a uvidíš, jak to krásně swapuje![]()
Já mám zatím NeoOffice, to je bez X a vcelku v pohoděNeoOffice me moc neoslovil (tedy, pouzivam ho, co mam delat...), kvuli nizsi "kompatibilite" s tim malomekkym SW (Neo prece jen vychazi ze starsi rady OO 1.x), taky jsem tam nejak neuchodil rozumne fonty (to se mi na OO 1.x ani 2.x na Linuxu nestalo aspon 5 let).
Nastavit jde opravdu jen minimum věcí, jenže (je to divný) ale já nějak nemám potřebu v tom měnit něco víc, prostě mi to vyhovuje, jak to je...To je asi otazka zpusobu prace a potreb uzivatele. Ja bych potreboval zmenit dost veci, protoze moznosti a nabizene postupy v Mac OSu mi proste brani v rozletu
Je. Ale ne na první pohled...Jak? Nemyslim zmenu spravce oken v X11, ale tu vec, ktera se stara o okna v nativni rozhrani.
Já mám 1.5 GB, bez toho to opravdu nejde.At se na me nikdo nezlobi, ale tady je neco spatne :-/
Zkus na tom pustit GarageBand a uvidíš, jak to krásně swapujeTo me ani nenapadne![]()
Kazdopadne, XFCE chodi na OS X krasne a nikomu nikdo nebrani zkompilovat si vlastni jadro, Darwin je otevreny. Problem lezi trochu nekde jinde...To mě těší, abych ale přidal nějaký argument, tak o Linuxu si myslím, je více "odborných" informací, ne jen něco jako "jak si naklikat galerii".
u Cakewalk... Dosla mi trpelivost. ...takze volba je (vyloucim-li samostatne HW sekvencery/synthy/samplery) jasna.Takze Cakewalk v DOSEMU/DOSboxu?
Tiskni
Sdílej: