plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
já raději střídmou grafiku a čistý design než zvětšující se ikonky a průhlednost??? ...stridma grafika a cisty design jsou jednim z nejmarkantnejsich plusu masoxu oproti vsem ostatnim operacnim systemum na trhu.
iBook 12'' u nás stojí 37000...No, z neceho se preci musi platit vsichni ti komisari pro prava tehotnych delfinu, transexualu a pro ochranu pred slunecnim zarenim. V USA stoji 18.000, u nas 37.000, kdyz jsi ho koupis, muze Te tesit, ze jsi prispel 19.000,- socialistickym sibalum na budovani lepsich zitrku.
Stejně si to neodpustím a rýpnu si o topení.No, ony stare dobre PowerPC stroje jsou trochu jina trida nez nove Intel-based Macy. Jak z hlediska architektury, tak z hlediska kvality vyroby. Bohuzel
ono to ma ventilator? ja ho asi jeste neslysel.Ma. Ja jsem mu tehdy omylem necim zakryl pristup vzduchu, tak se asi zahral a zacal na me bzucet (tusim zezadu, jak je odklapeni a takova ta zebra). Sam o sobe by to asi nedelal. Je to bily G3 iBook (co vypada uz jako G4ky).
A OpenOffice 2.0 (nemám je rád, ale občas musím produkovat texty i v tomhle formátu) mi pod Linuxem chodí dle mých představ samy, zatímco v masoxu ani náhodou (čeština, fonty, klávesnice apod. :-/) a jediná kompletní náhrada pod masox je drahý balík od jedné maloměkké firmyJá mám zatím NeoOffice, to je bez X a vcelku v pohodě, ale plánuji nákup MaloMěkkého SW - mám to i na práci a jsem docela rád, že pro to ty Officy jsou...![]()
Ovládání je taky diskutabilní - oproti Linuxu je méně nastavitelná a aspoň pro mě nedostatečná práce s okny.Nastavit jde opravdu jen minimum věcí, jenže (je to divný) ale já nějak nemám potřebu v tom měnit něco víc, prostě mi to vyhovuje, jak to je...
Možnost změnit správce oken není,Je. Ale ne na první pohled...
Taky spotřeba paměti (a s tím související pokles rychlosti při jejím nedostatku) je celkem problém. Člověk by čekal, že 384 MB bude pro masox a pár aplikací (Safari a iTunes) dost a ono neJá mám 1.5 GB, bez toho to opravdu nejde. V základu je hrozně málo paměti... Zkus na tom pustit GarageBand a uvidíš, jak to krásně swapuje![]()
Já mám zatím NeoOffice, to je bez X a vcelku v pohoděNeoOffice me moc neoslovil (tedy, pouzivam ho, co mam delat...), kvuli nizsi "kompatibilite" s tim malomekkym SW (Neo prece jen vychazi ze starsi rady OO 1.x), taky jsem tam nejak neuchodil rozumne fonty (to se mi na OO 1.x ani 2.x na Linuxu nestalo aspon 5 let).
Nastavit jde opravdu jen minimum věcí, jenže (je to divný) ale já nějak nemám potřebu v tom měnit něco víc, prostě mi to vyhovuje, jak to je...To je asi otazka zpusobu prace a potreb uzivatele. Ja bych potreboval zmenit dost veci, protoze moznosti a nabizene postupy v Mac OSu mi proste brani v rozletu
Je. Ale ne na první pohled...Jak? Nemyslim zmenu spravce oken v X11, ale tu vec, ktera se stara o okna v nativni rozhrani.
Já mám 1.5 GB, bez toho to opravdu nejde.At se na me nikdo nezlobi, ale tady je neco spatne :-/
Zkus na tom pustit GarageBand a uvidíš, jak to krásně swapujeTo me ani nenapadne![]()
Kazdopadne, XFCE chodi na OS X krasne a nikomu nikdo nebrani zkompilovat si vlastni jadro, Darwin je otevreny. Problem lezi trochu nekde jinde...To mě těší, abych ale přidal nějaký argument, tak o Linuxu si myslím, je více "odborných" informací, ne jen něco jako "jak si naklikat galerii".
u Cakewalk... Dosla mi trpelivost. ...takze volba je (vyloucim-li samostatne HW sekvencery/synthy/samplery) jasna.Takze Cakewalk v DOSEMU/DOSboxu?
Tiskni
Sdílej: