plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Včera večer (poštou ranní úžasné mi přišlo psaní) jsem rozdychtěně roztrhal obal DVD Mandrivy 2005 Limited Edition od QCM. Pár postřehů z instalace a prvního dne používání, ať to pak všude nehledám.
Takže hned na začátek: instalátor se až na nové obrázky s "vyhuleným" tučňákem vůbec nezměnil. Pořád ještě v ručním výběru balíčku nezahrnuje všechny dostupné a je třeba je pak instalovat zvlášt... Při detekci nvidie zvolil správný modul, grafika jede od začátku v pohodě s 3D akcelerací (QCM prodává kopie PowerPacku).
Trošku mě poděsil seznam spouštěných služeb: je jich požehnaně a spousta úplně zbytečně. Tak jsem ho pěkně proškrtal. Žádný BT HW nemám, sbohem bluetooth, dund, hidd, pand. Síť mám, jenže statickou, spouštím ji jednou za 100 let. Takže mDNSResponder (Co to vůbec je Zeroconf?), netfs, netplugd, network, nifd, postfix (Proč ten tady je? odinstalovat nejde, závisí na něm konfigurační nástroje MDA. Já ho nechci!) jsem vypnul také. Dalšími kandidáty byly služby haddrake a hotplug (ze zkušenosti, dřív mě společnými silami připravolaly o nervy.). Haldemon bude asi to samé, uvidíme.
Restart a hurá do konzole. Oprava přípojných bodů, nastavení připojení do Sítě, přidání dalších zdrojů pro urpmi - DVD a aktualizace. Kupodivu už mi to necpalo všude supermount, jen na FDD. I USB Flash a fotoaparát jde "od přírody" bez supermountu.
S CDMA není problém, pro automatické připojení při startu je třeba přidat do /etc/modprobe.preload řádek
cdc-acma do /etc/ppp/peers cdma a obsahem:
/dev/ttyACM0 921600 asyncmap 0 connect '/usr/sbin/chat -f /etc/ppp/cdma-chat' crtscts defaultroute lock modem nodeflate noauth usepeerdns user "601123123@etcz"kde 601123123 je telefonní číslo modemu, do /etc/ppp soubor cdma-chat:
ABORT BUSY ECHO OFF '' AT&F OK ATDT#777 CONNECT ''dále do /etc/ppp/chap-secrets zapsat řádek
"601123123@etcz" * "HESLO"za HESLO se opět dosadí to, co je v papírech od Eurotelu. Konečně ještě jeden řádek na konec /etc/rc.local:
pppd call cdmaNastavení zdrojů:
urpmi.addmedia main removable://mnt/dvd/media/main\ with ../media_info/hdlist1.cz urpmi.addmedia firmwares removable://mnt/dvd/media/firwares\ with ../media_info/hdlist2.cz urpmi.addmedia modules removable://mnt/dvd/media/modules\ with ../media_info/hdlist3.cz urpmi.addmedia dkms removable://mnt/dvd/media/dkms\ with ../media_info/hdlist4.cz urpmi.addmedia plugins removable://mnt/dvd/media/plugins\ with ../media_info/hdlist5.cz urpmi.addmedia --update update\ ftp://mandriva.contactel.cz/Mandriva-updates/updates/LE2005/main_updates/RPMS\ with ../media_info/synthesis.hdlist.cz urpmi.addmedia plf removable://mnt/dvd/extra/plf\ with media_info/hdlist.cz urpmi.addmedia contrib removable://mnt/dvd/extra/contrib\ with media_info/hdlist.cz urpmi.addmedia oo2cz removable://mnt/dvd/extra/oo2czZa /mnt/dvd se dosadí bod připojení DVD mechaniky. Ten poslední zdroj mě ale zklamal. Přidané OO.o 2.0 (skoro) po instalaci řvou něco o sdílených knihovnách. Určitě by se to dalo vyřešit, ale na nějaké dlouhé googlení jsem neměl zrovna náladu
urpmi.addmedia kde_3_4 removable://mnt/dvd/extra/kde34 with media_info/hdlist.czby se měl vyvažovat zlatem. KDE 3.4 je prostě super, až na malý zádrhel (po instalaci všech těch balíků mi chyběl balíček locales_en) úplně v pohodě. Konečně tomu neblbnou asociace souborů, je hezké, rychlé... Paráda. KPDF je ve srovnání se svými předchůdci a konkurenty blesk.
Ještě trošku bokem: jak nechat zmizet odporný nápis "Nabídka" v KDE 3.3? Editací .kde/share/config/kickerrc - v sekci [KMenu] se musí přidat řádek:
kmenutext=false
Jak zamezit samovolné změně práv (modul pro msec v MCC je minulostí )? Nastavením CHECK_PERMS=no v /etc/security/msec/level.local
Co říci na konec? Mandriva 2005 není omezená. Super je, že to DL (dvouvrstvé) DVD obsahuje absolutně veškerý SW, který používám Jen na podzim 2005 bude naprosto k ničemu
Velká škoda, že Mandriva nepodporuje 2005 s updaty, protože, jak bylo na mnoha místech předesláno, je odladěná nejlépe ze všech 10.x verzí, co jí předcházely.
Doufám, že s 2006 se Mandriva pochlapí...
Tiskni
Sdílej:
s tou absencí msec modulu v controcentru mě to teda dostalo, o tom jsem ani nevěděl, ještě nedávno tam byl, proč probůh zmizel?Protoze to misto nastaveni zabezpeceni pravidelne vsechno rozes*alo? :-P