Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když jsem nedávno plodil článek o (mém milovaném - také nedáte dopustit na "tu svoji" distribuci?) Mandrakelinuxu, hledal jsem způsob, jak zjistit, co vlastně mám k dispozici a na kterém médiu.
Vzhledem k tomu, že jsem připojen střídavě přes GPRS nebo CDMA (podle toho, jak zrovna CDMA jede, pokud vůbec ), nepoužívám vůbec hdlist.cz. Hdlisty jsou i několik MB veliké (u Contribu několik desítek), takže stahuji pouze syntézu - synthesis.hdlist.cz, která má pár kB a neobsahuje názvy souborů. Proto nepoužívám ani urpmf, které původně hledá názvy souborů.
Na vyhledávání mezi názvy balíčků slouží urpmq, to ale nedokáže hledat mezi informacemi v hlavičce RPM (ty jsou i v syntézách). Napadlo mě, že vyhledávání v popisu by byla moc užitečná věc, takže jsem projistotu prozkoumal man urpmq (kde pochopitelně nic takového není) a šel žalovat Warlymu, ať to přidá do další verze. Obratem přišlo, že tohle umí urpmf. Hanbou bych se propadl.
Pro hledání programu pro telefony, když nevím název:
[tomas@mazur tomas]$ urpmf --summary Siemens gscmxx:Graphical frontend for Siemens mobile phones scmxx:Exchange data with Siemens mobile phonesideální. Trochu složitější dotaz na konzolové ICQ:
[root@mazur urpmi]# urpmf -f -i --summary icq -a console licq-console-1.2.7-3mdk.i586:Console based plugin for Licq that uses ncurses. licq-console-1.2.7-3mdk.i586:Console based plugin for Licq that uses ncurses. centericq-4.9.11-1mdk.i586:Console ncurses based ICQ2000, Yahoo!, MSN, AIM, IRC clientObčas jsem si zoufal, že z konzole nemohu používat kategorie jako v rpmdrake. Omyl!
[root@mazur urpmi]# urpmf -i --group games -a strategy freeciv-data:Games/Strategy freeciv-client:Games/Strategy freeciv-server:Games/Strategy wesnoth-server:Games/Strategy ....
Mezi mé oblíbené volby patří také urpmi --limit-rate, protože jinak zabere stahování celou dostupnou šířku pásma spojení. To u mně není mnoho.
V kterém zdoji je balíček zjistím: grep <název> /var/lib/urpmi/names*. A verzi naistalovaného balíčku: rpm -qi <název> | grep Version.
V jednoduchosti je síla, Debianisti, Gentooinsti a vám podobní, říkejte si co chcete, rpm & urpmi rulezz!
Nevím, jestli mě třeba používání Linuxu nějak jinak nepoznamenalo, ale tohle si budu určite pamatovat.
Murphyho teorém fixace problému: Nejednodušší způsob opravy je přečíst si návod!
Tiskni
Sdílej: