plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Když jsem nedávno plodil článek o (mém milovaném - také nedáte dopustit na "tu svoji" distribuci?) Mandrakelinuxu, hledal jsem způsob, jak zjistit, co vlastně mám k dispozici a na kterém médiu.
Vzhledem k tomu, že jsem připojen střídavě přes GPRS nebo CDMA (podle toho, jak zrovna CDMA jede, pokud vůbec ), nepoužívám vůbec hdlist.cz. Hdlisty jsou i několik MB veliké (u Contribu několik desítek), takže stahuji pouze syntézu - synthesis.hdlist.cz, která má pár kB a neobsahuje názvy souborů. Proto nepoužívám ani urpmf, které původně hledá názvy souborů.
Na vyhledávání mezi názvy balíčků slouží urpmq, to ale nedokáže hledat mezi informacemi v hlavičce RPM (ty jsou i v syntézách). Napadlo mě, že vyhledávání v popisu by byla moc užitečná věc, takže jsem projistotu prozkoumal man urpmq (kde pochopitelně nic takového není) a šel žalovat Warlymu, ať to přidá do další verze. Obratem přišlo, že tohle umí urpmf. Hanbou bych se propadl.
Pro hledání programu pro telefony, když nevím název:
[tomas@mazur tomas]$ urpmf --summary Siemens gscmxx:Graphical frontend for Siemens mobile phones scmxx:Exchange data with Siemens mobile phonesideální. Trochu složitější dotaz na konzolové ICQ:
[root@mazur urpmi]# urpmf -f -i --summary icq -a console licq-console-1.2.7-3mdk.i586:Console based plugin for Licq that uses ncurses. licq-console-1.2.7-3mdk.i586:Console based plugin for Licq that uses ncurses. centericq-4.9.11-1mdk.i586:Console ncurses based ICQ2000, Yahoo!, MSN, AIM, IRC clientObčas jsem si zoufal, že z konzole nemohu používat kategorie jako v rpmdrake. Omyl!
[root@mazur urpmi]# urpmf -i --group games -a strategy freeciv-data:Games/Strategy freeciv-client:Games/Strategy freeciv-server:Games/Strategy wesnoth-server:Games/Strategy ....
Mezi mé oblíbené volby patří také urpmi --limit-rate, protože jinak zabere stahování celou dostupnou šířku pásma spojení. To u mně není mnoho.
V kterém zdoji je balíček zjistím: grep <název> /var/lib/urpmi/names*. A verzi naistalovaného balíčku: rpm -qi <název> | grep Version.
V jednoduchosti je síla, Debianisti, Gentooinsti a vám podobní, říkejte si co chcete, rpm & urpmi rulezz!
Nevím, jestli mě třeba používání Linuxu nějak jinak nepoznamenalo, ale tohle si budu určite pamatovat.
Murphyho teorém fixace problému: Nejednodušší způsob opravy je přečíst si návod!
Tiskni
Sdílej: