Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Za tu dobu, co používám Internetovou síť sítí, pozoruju na sobě nepříjemné důsledky. Jeden z nich, který mě hodně štve, je, že začínám strašlivě komolit náš krásný jazyk.
Zvykl jsem si posílat (nejen do konferencí, kde se to vyžaduje) e-maily bez diakritiky. Bez hacku carek píšu příspěvky do webových diskuzí, na ICQ nebo Jabberu také (tam dělá čestina problémy mezi různými klienty). Protože nemám lokalizaci do Palma (není zas tak drahá, ale při zkoušení dema mi nešla synchronizace - a bez té se prostě neobejdu), jsou i moje poznámky cesky. Skoro každý píše s akronymy nebo smajlíky, snaží se nacpat do projemu nějaký ten termín z angličtiny, nebo zkracuje čestinu, co se jen dá. Dostal mě jeden kamarád, se kterým jsem se málem nedomluvil na ICQ, a SMS posílá zásadně ve tvaru: TotoJeCelaKrasneCeskaVeta.
Prostě jsem se naučil při čtení nějakého textu si ty znaky, co tam chybí, doplňovat v hlavě.
Připomíná to trošku mail, který koloval po Síti asi před rokem: V suoivsoltsi s vzýukemm na Cmabridge Uinervtisy vlšyo njaveo, že nzeáelží na pořdaí psímesna ve solvě. Jedniná dleůitžá věc je, aby blyy pnvrí a psoelndí pímesna na srpváénm mstíě. Zybetk mžůe být totánlí sěms a ty to přoád bez porlbméů peřčetš. Je to potro, že ldiksý mezok netče kdažé pensímo, ale svolo jkao cleek. Zjíamvaé, že?
Jenže já mám pak v textu spoustu chyb, ikdyž ho čtu sebevíckrát. A web nebo semestrálku musím mít správně. Co s tím, sakra?
Tiskni
Sdílej:
Zatim tam mam porad chyby, navic koukam, ze mi v obou uvodnicich chybi spojky.