Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Za tu dobu, co používám Internetovou síť sítí, pozoruju na sobě nepříjemné důsledky. Jeden z nich, který mě hodně štve, je, že začínám strašlivě komolit náš krásný jazyk.
Zvykl jsem si posílat (nejen do konferencí, kde se to vyžaduje) e-maily bez diakritiky. Bez hacku carek píšu příspěvky do webových diskuzí, na ICQ nebo Jabberu také (tam dělá čestina problémy mezi různými klienty). Protože nemám lokalizaci do Palma (není zas tak drahá, ale při zkoušení dema mi nešla synchronizace - a bez té se prostě neobejdu), jsou i moje poznámky cesky. Skoro každý píše s akronymy nebo smajlíky, snaží se nacpat do projemu nějaký ten termín z angličtiny, nebo zkracuje čestinu, co se jen dá. Dostal mě jeden kamarád, se kterým jsem se málem nedomluvil na ICQ, a SMS posílá zásadně ve tvaru: TotoJeCelaKrasneCeskaVeta.
Prostě jsem se naučil při čtení nějakého textu si ty znaky, co tam chybí, doplňovat v hlavě.
Připomíná to trošku mail, který koloval po Síti asi před rokem: V suoivsoltsi s vzýukemm na Cmabridge Uinervtisy vlšyo njaveo, že nzeáelží na pořdaí psímesna ve solvě. Jedniná dleůitžá věc je, aby blyy pnvrí a psoelndí pímesna na srpváénm mstíě. Zybetk mžůe být totánlí sěms a ty to přoád bez porlbméů peřčetš. Je to potro, že ldiksý mezok netče kdažé pensímo, ale svolo jkao cleek. Zjíamvaé, že?
Jenže já mám pak v textu spoustu chyb, ikdyž ho čtu sebevíckrát. A web nebo semestrálku musím mít správně. Co s tím, sakra?
Tiskni
Sdílej:
Zatim tam mam porad chyby, navic koukam, ze mi v obou uvodnicich chybi spojky.