Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pár tipů pro hezčí a příjemnější svět.
Četl jsem dnes na MůjMacu o možnostech OSX a jen tak ze srandy mě napadlo to vyzkoušet i na Linuxu (KDE se po Applu ovládáním trošku opičí, stejně jako po Windows. Je tak trošku uprostřed a to je IMHO nejlepší). Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že Konsole reaguje na přetažení ikonky souboru podobně - nabídne okýnko s možností kopírování nebo přemístění soboru do aktuálního adresáře, vytvoření linku, skoku do adresáře, kde se soubor nalézá, nebo vložení plné cesty k souboru. Prima.
Možná je na čase přestat vypínat nabídku "Tip of the day at startup"
Vůbec přetahování je hezká zábava. Že to jde mezi okny a taby Konqueroru a Plochou je normální, ale že když najedu na pruh úloh Kickeru, hodí mně na plochu a maximalizuje aplikaci - to už bych nečekal. Vkládání a extrahování příloh z KMailu jde taky "táhni a pusť", stažení souboru KGetem také, přehrátí multimédií včetně playlistů v XMMS (XMMS-KDE) také... Škoda, že se nadá nastavit upuštění na ikonu aplikace v Kickeru, tak jako je to u Applu v Docku. Úspěšně upustit lze jen soubory, jejichž mime-typ má aplikace přiřazena - takže třeba na XMMS audio, na K3B jen soubor projektu... I tak - editace obrázku "pustím na GIMP" se mi moc líbí .
BTW, proč ti "hard-core" linuxáci ( ), používající co nejminimalizovanější WM, tolik nemají rádi ikony na ploše? Já jsem si navykl mít tam věci, se kterými právě pracuji - je to pohodlnější, než lovit pořád v Open/Save dialozích...
Toho umí spoustu, ne jen web- a file- browsing, ovšem z podporovaných "protokolů" pomocí kio-slave je hezké man: a info: (nebo HTML dokumentace KDE help:). Konec luštění dokumentace v konzoli, ať žije provázanost HTML.
Přenášení textu přes schránku jsem používal už dávno v dobách okeních, ale nastavení "synchonizovat schránku a vyběr" klipperu je mnohem pohodlnější, než Ctrl+C Ctrl+V. Prostě si vyberu kus textu (tím se mi přidá do historie) a kliknutím třetím myšítkem ho vložím. Je to lepší, než oddělené buffery X a schránky ("rozdílná schránka a výběr"), protože je k dispozici historie (v X se ukládá jen 1 položka), ale zase občas otravné v tom, že to nedá na chvíli zamknout. Chtělo by to volbu (a klávesovou zkratku) "zakázat vkládání do schránky"...
Hnusná a zbytečná. Ve woknech má nepochopitelnou funkci - 1. otevírá menu, 2. modifikátor pro klávesové zkratky (Win+PauseBreak, Win+M). Co s ní? MDK má v KDE defautně nastavenou jako "F13" a spouští jen a pouze menu. Mnohem lepší je přestavit ji jako další modifikátor (jako Alt, Ctr) v X - jde to snadno přes kontrolní centrum > Zpřístupnění > Rozvržení klávesnice > Možnosti XKB > Chování kláves Alt/Win. A hned se dají vymýšlet další klávesové zkratky.
Padlo mi do oka rozšíření GTK-QT - přidá panel do kontrolního centra KDE a umožní aplikacím v GKT toolkitu (GNOME) používat QT (KDE) styly a písma. EasyTag a dialogy GIMPU konečně prokoukly.
Tiskni
Sdílej: