plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pár tipů pro hezčí a příjemnější svět.
Četl jsem dnes na MůjMacu o možnostech OSX a jen tak ze srandy mě napadlo to vyzkoušet i na Linuxu (KDE se po Applu ovládáním trošku opičí, stejně jako po Windows. Je tak trošku uprostřed a to je IMHO nejlepší). Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že Konsole reaguje na přetažení ikonky souboru podobně - nabídne okýnko s možností kopírování nebo přemístění soboru do aktuálního adresáře, vytvoření linku, skoku do adresáře, kde se soubor nalézá, nebo vložení plné cesty k souboru. Prima.
Možná je na čase přestat vypínat nabídku "Tip of the day at startup"
Vůbec přetahování je hezká zábava. Že to jde mezi okny a taby Konqueroru a Plochou je normální, ale že když najedu na pruh úloh Kickeru, hodí mně na plochu a maximalizuje aplikaci - to už bych nečekal. Vkládání a extrahování příloh z KMailu jde taky "táhni a pusť", stažení souboru KGetem také, přehrátí multimédií včetně playlistů v XMMS (XMMS-KDE) také... Škoda, že se nadá nastavit upuštění na ikonu aplikace v Kickeru, tak jako je to u Applu v Docku. Úspěšně upustit lze jen soubory, jejichž mime-typ má aplikace přiřazena - takže třeba na XMMS audio, na K3B jen soubor projektu... I tak - editace obrázku "pustím na GIMP" se mi moc líbí .
BTW, proč ti "hard-core" linuxáci ( ), používající co nejminimalizovanější WM, tolik nemají rádi ikony na ploše? Já jsem si navykl mít tam věci, se kterými právě pracuji - je to pohodlnější, než lovit pořád v Open/Save dialozích...
Toho umí spoustu, ne jen web- a file- browsing, ovšem z podporovaných "protokolů" pomocí kio-slave je hezké man: a info: (nebo HTML dokumentace KDE help:). Konec luštění dokumentace v konzoli, ať žije provázanost HTML.
Přenášení textu přes schránku jsem používal už dávno v dobách okeních, ale nastavení "synchonizovat schránku a vyběr" klipperu je mnohem pohodlnější, než Ctrl+C Ctrl+V. Prostě si vyberu kus textu (tím se mi přidá do historie) a kliknutím třetím myšítkem ho vložím. Je to lepší, než oddělené buffery X a schránky ("rozdílná schránka a výběr"), protože je k dispozici historie (v X se ukládá jen 1 položka), ale zase občas otravné v tom, že to nedá na chvíli zamknout. Chtělo by to volbu (a klávesovou zkratku) "zakázat vkládání do schránky"...
Hnusná a zbytečná. Ve woknech má nepochopitelnou funkci - 1. otevírá menu, 2. modifikátor pro klávesové zkratky (Win+PauseBreak, Win+M). Co s ní? MDK má v KDE defautně nastavenou jako "F13" a spouští jen a pouze menu. Mnohem lepší je přestavit ji jako další modifikátor (jako Alt, Ctr) v X - jde to snadno přes kontrolní centrum > Zpřístupnění > Rozvržení klávesnice > Možnosti XKB > Chování kláves Alt/Win. A hned se dají vymýšlet další klávesové zkratky.
Padlo mi do oka rozšíření GTK-QT - přidá panel do kontrolního centra KDE a umožní aplikacím v GKT toolkitu (GNOME) používat QT (KDE) styly a písma. EasyTag a dialogy GIMPU konečně prokoukly.
Tiskni
Sdílej: