Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Pár tipů pro hezčí a příjemnější svět.
Četl jsem dnes na MůjMacu o možnostech OSX a jen tak ze srandy mě napadlo to vyzkoušet i na Linuxu (KDE se po Applu ovládáním trošku opičí, stejně jako po Windows. Je tak trošku uprostřed a to je IMHO nejlepší). Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že Konsole reaguje na přetažení ikonky souboru podobně - nabídne okýnko s možností kopírování nebo přemístění soboru do aktuálního adresáře, vytvoření linku, skoku do adresáře, kde se soubor nalézá, nebo vložení plné cesty k souboru. Prima.
Možná je na čase přestat vypínat nabídku "Tip of the day at startup"
Vůbec přetahování je hezká zábava. Že to jde mezi okny a taby Konqueroru a Plochou je normální, ale že když najedu na pruh úloh Kickeru, hodí mně na plochu a maximalizuje aplikaci - to už bych nečekal. Vkládání a extrahování příloh z KMailu jde taky "táhni a pusť", stažení souboru KGetem také, přehrátí multimédií včetně playlistů v XMMS (XMMS-KDE) také... Škoda, že se nadá nastavit upuštění na ikonu aplikace v Kickeru, tak jako je to u Applu v Docku. Úspěšně upustit lze jen soubory, jejichž mime-typ má aplikace přiřazena - takže třeba na XMMS audio, na K3B jen soubor projektu... I tak - editace obrázku "pustím na GIMP" se mi moc líbí .
BTW, proč ti "hard-core" linuxáci ( ), používající co nejminimalizovanější WM, tolik nemají rádi ikony na ploše? Já jsem si navykl mít tam věci, se kterými právě pracuji - je to pohodlnější, než lovit pořád v Open/Save dialozích...
Toho umí spoustu, ne jen web- a file- browsing, ovšem z podporovaných "protokolů" pomocí kio-slave je hezké man: a info: (nebo HTML dokumentace KDE help:). Konec luštění dokumentace v konzoli, ať žije provázanost HTML.
Přenášení textu přes schránku jsem používal už dávno v dobách okeních, ale nastavení "synchonizovat schránku a vyběr" klipperu je mnohem pohodlnější, než Ctrl+C Ctrl+V. Prostě si vyberu kus textu (tím se mi přidá do historie) a kliknutím třetím myšítkem ho vložím. Je to lepší, než oddělené buffery X a schránky ("rozdílná schránka a výběr"), protože je k dispozici historie (v X se ukládá jen 1 položka), ale zase občas otravné v tom, že to nedá na chvíli zamknout. Chtělo by to volbu (a klávesovou zkratku) "zakázat vkládání do schránky"...
Hnusná a zbytečná. Ve woknech má nepochopitelnou funkci - 1. otevírá menu, 2. modifikátor pro klávesové zkratky (Win+PauseBreak, Win+M). Co s ní? MDK má v KDE defautně nastavenou jako "F13" a spouští jen a pouze menu. Mnohem lepší je přestavit ji jako další modifikátor (jako Alt, Ctr) v X - jde to snadno přes kontrolní centrum > Zpřístupnění > Rozvržení klávesnice > Možnosti XKB > Chování kláves Alt/Win. A hned se dají vymýšlet další klávesové zkratky.
Padlo mi do oka rozšíření GTK-QT - přidá panel do kontrolního centra KDE a umožní aplikacím v GKT toolkitu (GNOME) používat QT (KDE) styly a písma. EasyTag a dialogy GIMPU konečně prokoukly.
Tiskni
Sdílej: