plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak alespoň vypadala moje dnešní zkouška z Mikroekonomie.
Začalo to tím, že se mi úplně vybila baterie v Palmu, který tak zapomene kompletně vše, co je v něm uloženo. Já jsem si pamatoval jen, že jsem se v KOSu - programu, ve kterém si musíme organizovat studium - přihlásil na 24. V kolik hodin a kde se to velké představení koná, jsem dávno vypustil. Palm si přece pamatuje za mmě.
Jenže admistrátoři systému udělali pro tento semestr pár vylepšení, m.j. že se již v přehledu možných termínů zkoušek nezobrazují termíny, na které se už nejde přihlásit (u každého je lhůta, dokdy se lze přihlásit/odhlásit, několik dní předem). Takže když jsem se včera večer díval, kam mám jít, nenašel jsem nic.
Po konzultaci s kamarádkou z kruhu, kderá šla taky, jsme dospěli k závěru, že to bude ve stejnou hodinu a stejné posluchárně, kde to bylo před 14. dny (kdy tam byly jiné moje kamarádky), navíc je to stejné, kdy a kde se ten předmět přednášel, což je u nás v ústavu obvyklá praxe.
Tak jsme se dostavili přesně na čas, a hádejte co? V oné místnosti se prváci klepali před zkouškou z Algebry. Prekérní situace. Nakonec jsme - jak párek debilů - prolezli celou budovu - a zjistili, že o patro níž budou za chvíli Materiály II, jěště níž Analýza I. Jediné, co jsme našli, byli 3 další chudáci jako my.
Po konzultaci s vrátnou (ne, opravdu, Doc. Kuře tu nemá zabookovanou žádnou místnost) se naše skupina bláznů vydala na pochod do další budovy. To už jsme se taky domluvili (Dopravka v Praze má 3 adresy), že to zkusíme jen na Konviktu, a když nepochodíme, dojdeme ten "úspěch" alespoň zapít.
Na místo jsme dorazili 15 min. po osmé - trápení studentů tedy už začalo. Vrátná zde nevěděla nic - použití místností určují prý jednotlivé katedry. Tak jsem - nikdo jiný se k tomu neměl - prolezl budovu odzdola nahoru, a nechal se všude (celkem 3x), omluvaje se co nejslušněji, vyhodit nevrlými zkoušejícími.
Nakonec to dopadlo dobře, Kuře seděl v posluchárně v třetím patře. Sice na mně koukal jak na debila, když jsem mu vysvětloval, kde že jsme ho hledali, ale písemku nám dal i přes naše půlhodinové zpoždění. A vybral ji za 30 minut stejně s ostatními, jako bonus
Tiskni
Sdílej:
Že ty používáš webKOS? Přes terminál jsou termíny normálně viditelný. Problém bejvá spíš noční "administrace" KOSu. Když se člověk večer před zkouškou včas neodtrhne od učení, už učebnu zejtřejší exekuce nezjistí, neb bude KOSem odmítnut...
Btw. jsou i tací, co si spletou datum zkoušky. Kamarád mě jednou ráno telefonicky vzbudil s naléhavou prosbou, kde že se koná jeho zkouška z M4, že si asi blbě napsal učebnu. Jaké bylo jeho překvapení, když jsem mu sdělil, že se v ten den žádná M4 nekoná... Inu SSDD. Navíc můžeš bejt rád, že máte takto shovívavé profesory, u nás by se s tebou Doc. Ing. Zlo CSc. vůbec nebavil
A ty vis, jak rozchodit KOS v terminalu na linuxu? Ja takhle stravil nekolik dnu a nepomohlo (navod jsem nasel nekde na strankach linuxaku na strahove). Pak nastesti zacal webkos jakz-takz fungovat.
Jinak komiks je fakt super. Znas PHD?