Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tak alespoň vypadala moje dnešní zkouška z Mikroekonomie.
Začalo to tím, že se mi úplně vybila baterie v Palmu, který tak zapomene kompletně vše, co je v něm uloženo. Já jsem si pamatoval jen, že jsem se v KOSu - programu, ve kterém si musíme organizovat studium - přihlásil na 24. V kolik hodin a kde se to velké představení koná, jsem dávno vypustil. Palm si přece pamatuje za mmě.
Jenže admistrátoři systému udělali pro tento semestr pár vylepšení, m.j. že se již v přehledu možných termínů zkoušek nezobrazují termíny, na které se už nejde přihlásit (u každého je lhůta, dokdy se lze přihlásit/odhlásit, několik dní předem). Takže když jsem se včera večer díval, kam mám jít, nenašel jsem nic.
Po konzultaci s kamarádkou z kruhu, kderá šla taky, jsme dospěli k závěru, že to bude ve stejnou hodinu a stejné posluchárně, kde to bylo před 14. dny (kdy tam byly jiné moje kamarádky), navíc je to stejné, kdy a kde se ten předmět přednášel, což je u nás v ústavu obvyklá praxe.
Tak jsme se dostavili přesně na čas, a hádejte co? V oné místnosti se prváci klepali před zkouškou z Algebry. Prekérní situace. Nakonec jsme - jak párek debilů - prolezli celou budovu - a zjistili, že o patro níž budou za chvíli Materiály II, jěště níž Analýza I. Jediné, co jsme našli, byli 3 další chudáci jako my.
Po konzultaci s vrátnou (ne, opravdu, Doc. Kuře tu nemá zabookovanou žádnou místnost) se naše skupina bláznů vydala na pochod do další budovy. To už jsme se taky domluvili (Dopravka v Praze má 3 adresy), že to zkusíme jen na Konviktu, a když nepochodíme, dojdeme ten "úspěch" alespoň zapít.
Na místo jsme dorazili 15 min. po osmé - trápení studentů tedy už začalo. Vrátná zde nevěděla nic - použití místností určují prý jednotlivé katedry. Tak jsem - nikdo jiný se k tomu neměl - prolezl budovu odzdola nahoru, a nechal se všude (celkem 3x), omluvaje se co nejslušněji, vyhodit nevrlými zkoušejícími.
Nakonec to dopadlo dobře, Kuře seděl v posluchárně v třetím patře. Sice na mně koukal jak na debila, když jsem mu vysvětloval, kde že jsme ho hledali, ale písemku nám dal i přes naše půlhodinové zpoždění. A vybral ji za 30 minut stejně s ostatními, jako bonus
Tiskni
Sdílej:
Že ty používáš webKOS? Přes terminál jsou termíny normálně viditelný. Problém bejvá spíš noční "administrace" KOSu. Když se člověk večer před zkouškou včas neodtrhne od učení, už učebnu zejtřejší exekuce nezjistí, neb bude KOSem odmítnut...
Btw. jsou i tací, co si spletou datum zkoušky. Kamarád mě jednou ráno telefonicky vzbudil s naléhavou prosbou, kde že se koná jeho zkouška z M4, že si asi blbě napsal učebnu. Jaké bylo jeho překvapení, když jsem mu sdělil, že se v ten den žádná M4 nekoná... Inu SSDD. Navíc můžeš bejt rád, že máte takto shovívavé profesory, u nás by se s tebou Doc. Ing. Zlo CSc. vůbec nebavil
A ty vis, jak rozchodit KOS v terminalu na linuxu? Ja takhle stravil nekolik dnu a nepomohlo (navod jsem nasel nekde na strankach linuxaku na strahove). Pak nastesti zacal webkos jakz-takz fungovat.
Jinak komiks je fakt super. Znas PHD?