V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak alespoň vypadala moje dnešní zkouška z Mikroekonomie.
Začalo to tím, že se mi úplně vybila baterie v Palmu, který tak zapomene kompletně vše, co je v něm uloženo. Já jsem si pamatoval jen, že jsem se v KOSu - programu, ve kterém si musíme organizovat studium - přihlásil na 24. V kolik hodin a kde se to velké představení koná, jsem dávno vypustil. Palm si přece pamatuje za mmě.
Jenže admistrátoři systému udělali pro tento semestr pár vylepšení, m.j. že se již v přehledu možných termínů zkoušek nezobrazují termíny, na které se už nejde přihlásit (u každého je lhůta, dokdy se lze přihlásit/odhlásit, několik dní předem). Takže když jsem se včera večer díval, kam mám jít, nenašel jsem nic.
Po konzultaci s kamarádkou z kruhu, kderá šla taky, jsme dospěli k závěru, že to bude ve stejnou hodinu a stejné posluchárně, kde to bylo před 14. dny (kdy tam byly jiné moje kamarádky), navíc je to stejné, kdy a kde se ten předmět přednášel, což je u nás v ústavu obvyklá praxe.
Tak jsme se dostavili přesně na čas, a hádejte co? V oné místnosti se prváci klepali před zkouškou z Algebry. Prekérní situace. Nakonec jsme - jak párek debilů - prolezli celou budovu - a zjistili, že o patro níž budou za chvíli Materiály II, jěště níž Analýza I. Jediné, co jsme našli, byli 3 další chudáci jako my.
Po konzultaci s vrátnou (ne, opravdu, Doc. Kuře tu nemá zabookovanou žádnou místnost) se naše skupina bláznů vydala na pochod do další budovy. To už jsme se taky domluvili (Dopravka v Praze má 3 adresy), že to zkusíme jen na Konviktu, a když nepochodíme, dojdeme ten "úspěch" alespoň zapít.
Na místo jsme dorazili 15 min. po osmé - trápení studentů tedy už začalo. Vrátná zde nevěděla nic - použití místností určují prý jednotlivé katedry. Tak jsem - nikdo jiný se k tomu neměl - prolezl budovu odzdola nahoru, a nechal se všude (celkem 3x), omluvaje se co nejslušněji, vyhodit nevrlými zkoušejícími.
Nakonec to dopadlo dobře, Kuře seděl v posluchárně v třetím patře. Sice na mně koukal jak na debila, když jsem mu vysvětloval, kde že jsme ho hledali, ale písemku nám dal i přes naše půlhodinové zpoždění. A vybral ji za 30 minut stejně s ostatními, jako bonus
Tiskni
Sdílej:
Že ty používáš webKOS? Přes terminál jsou termíny normálně viditelný. Problém bejvá spíš noční "administrace" KOSu. Když se člověk večer před zkouškou včas neodtrhne od učení, už učebnu zejtřejší exekuce nezjistí, neb bude KOSem odmítnut...
Btw. jsou i tací, co si spletou datum zkoušky. Kamarád mě jednou ráno telefonicky vzbudil s naléhavou prosbou, kde že se koná jeho zkouška z M4, že si asi blbě napsal učebnu. Jaké bylo jeho překvapení, když jsem mu sdělil, že se v ten den žádná M4 nekoná... Inu SSDD. Navíc můžeš bejt rád, že máte takto shovívavé profesory, u nás by se s tebou Doc. Ing. Zlo CSc. vůbec nebavil
A ty vis, jak rozchodit KOS v terminalu na linuxu? Ja takhle stravil nekolik dnu a nepomohlo (navod jsem nasel nekde na strankach linuxaku na strahove). Pak nastesti zacal webkos jakz-takz fungovat.
Jinak komiks je fakt super. Znas PHD?