Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Thingwath, nebo spíše jeho Zákop mě přiměl zamyslet se trošku na téma komiksů.
Živě si pamatuji, jak jsem jako malý vášnivě hltal ABC (to nelinuxové, původně pro pionýry), hlavně jeho zadní stranu. A jestě pořád mám doma na půdě několik vázaných ročníků, včetně speciálů, kde byly komiksy hezky pohromadě.
Co se s časopisem stalo během "bouřlivých" let 90. je strašné, ale IMHO to přijít muselo. Dnešní mladí jsou jiní, takže mé milovalé Abíčko se dnes velmi blíží Bravu a pod. A skvělé, poučné, "vědu popularizující" VTM je dávno mrtvé. Zase se k nám dostaly velmi dobré časopisy západní, např. National Geohraphic, teď dokonce česky. Ale to jsem příliš odbočil.
Zkrátka a dobře, k obrázkům s bublinami mám vřelý vztah. Takže když jsem po svém definitivním přechodu k Linuxu našel applet Komics, byl jsem v sedmém nebi. Dnes sice už mé ploše nevévodí (používám RSS čtečku a záložky v Konqueroru), ovšem seznam oblíbených komiksů na webu jsem z něj vydoloval.
Co vy? Čtete komiksy? Víte třeba o nějakých hezkých "IT_related"?
Tiskni
Sdílej: