Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Včera odpoledne přistál v mém mailboxu email, který mě velmi potěšil. Nedávno jsem si tu stěžoval na web NTK. Autor nezareagoval, ale správce webu STK ano (čte abíčko ), detekce prohlížečů je fuč. Děkuji mockrát.
www.stk.cz/ntk/
(Hasala Jan, Wed Mar 9 15:25:54 2005)
Dobry den,
zaregistroval jsem v diskusi na abclinuxu.cz vasi kritiku www stranek projektu Narodni
Technicke knihovny. Vami zminovanou chybu (znepristupneni stranek alternativnim
prohlizecum) jsem dnes odstranil. Website neni primo nasim dilem (kontakt uvedeny na
strankach je na autora webu), byl vytvaren na zakazku v roce 2001, kdy prohlizece s
nedostatecnou podporou JS byly pomerne rozsirene.
Jinou veci je samozrejme skutecnost, ze stranky dosud nikdo neprepracoval - za upozorneni vam dekuji. K zasadnejsim upravam soucasne verze stranek se nicmene nechystame, hodlame naopak vytvorit stranky zcela nove (ty stavajici byly v podstate urceny pouze k prezentaci vysledku architektonicke souteze na novou budovu knihovny a neumoznuji dalsi rozvoj). Nove stranky budou samozrejme splnovat pravidla pristupneho webu vcetne standardu W3C.
Pokud byste ovsem narazil na nejaky dalsi, zasadni problem v pristupnosti, privitam, kdyz
mi date vedet.
Dekuji a preji pekny den.
Jan Hasala
(webmaster www.stk.cz)
Bude mě to sice stát nějaké to pivo, ale to mi tak moc nevadí...
Tiskni
Sdílej: