Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dneska proběhl již druhý můj pokus o zapsání zápočtu ze Základů elektrotechniky do indexu. I tentorát jsem neuspěl.
Po předchozí konzultaci s webem fakulty a telefonickém dotazu jsem se společně s Pepíkem Beranů (strašný jméno; měl by být nějaký zákon, který by umožňovat rodiče za obdaření ratolesti takovým jménem potrestat; a ten web má do pořádného také daleko, ale pracuju na autorovi, aby se polepšil) vydal přímo do kanceláře dotyčné těžko sehnatelné veličiny. Samozřejmě prázdné, pan inženýr má prý dovolenou.
Potkali jsme však jeho kolegu (oba jsou doktorandi) a prolezli páté patro (půdu ) našeho ústavu (sídlo to Katedry řídicí techniky a telematiky), kde jsme dosud nebyli. Mezi množstvím různě poházených věcí (to všichni inženýři umí pracovat jen v bordelu?) jsem s překvapením zakopl o kompletní přístrojovou desku a středový panel z Fabie. Ejhle, chlapci si prý hrají a staví simulátor. V místnosti vedle byl jeden v pokročilejším stádiu vývoje. HW byl tentokrát dokonce ze Superbu. Ale zpracování mi přišlo velmi primitivní - snímala se jen poloha volantu a pedálu akcelerace a brzd (přes potenciometry a GamePort zvukové karty), promítalo se pomocí LCD projektoru připojeného k PíCíčku. Škoda, že takhle zběžně není "vidět" na SW - ten by byl mnohem zajímavější. Vedle v další místnosti byla i malá El. labolatoř. No, ve srovnání s tím, co jsme měli k dispozici na Panské mi to přišlo strašně ubohé...
Doufám, že časem, jak budu v tom svém "studiu" pokračovat, to bude lepší. Přeci jen říkat si, že moje dlouhodobá maturitní práce (které chybělo málo, aby dopadla špatně) byla zajímavější a možná i složitější, není ta pravá motivace.
Každopádně zabředli jsme s kolegou do družného rozhovoru o tom jejich veledíle. Mj. řekl Pepík krásný dvojsmysl: "Mě by to moc nebavilo, nemá to okolky". Což pan doktorand (na FD!) nepochopil a zamyšleně kontroval, že je to "skoro celé auto". Tak jsem mu vysvětlil, že jsme spíš do tramvají a železnic. Smál jsem se tomu pak celý den.
Po 5 letech studia ten člověk neví, co drží dvojkolí v koleji. To je jako kdyby kuchař nevědel, že vaří na plynu...
Jediné rozumné vysvětlení by bylo, že u nás nestudoval. Ale z jakého oboru pak proboha je? A proč dělá PhD. u nás?
Tiskni
Sdílej: