Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Mezi jednu z mých nejoblíbenějších knih patří i Saturnin - a na jednu větu, kterou Zdeněk Jirotka vložil do úst doktoru Vlachovi, vzpomínám teď často: "Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat, a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně ven na mráz. Pak bychom nevzpomínali na to, že kamna trochu kouřila, nýbrž na to, že hřála. A na to, že bylo koneckonců v naší moci, aby jenom hřála."
Myslím si, že to docela trefně vystihuje, čím zrovna procházím.
Opustil jsem školu. Ano, už zase. No, přesněji řečeno jsem toho dost nezvládl. Čekat se to dalo už dávno, jen kdy se toho nakumuluje dohromady tolik, že mi to zláme vaz, jsem přesně nevěděl. To by nebylo nic tak zlého. Práci jsem si nakonec našel docela dobrou, chválabohu má co do činění s počítači a Internetem, na kterém začínám být pěkně závislý. Úvodní čtrnáctidenní školení ve Varšavě, samozrejmě kompletně v angličtině (taky jsem si dříve myslel, že ten jazyk ovládám...) dopadlo docela dobře. Zatím sice v práci docela zmatkuju (taky jsem si dříve myslel, že Outlook se dá používat), ale i to se doufám dá nakonec dopořádku.
Minulý týden jsem tedy přijel domů a co mne hezkého nečekalo - Mazůr, můj milovaný desktop, nenabootoval, Taiwanská deska zřejmě zažívá poslední záchvat slávy. Projevuje se to docela zajímavě - řadič na desce nepozná tu disky, tu některou z mých mechanik, logy se plní I/O chybami, při kopírování většího množství dat si dává několikaminutové přestávky, USB dokonce nefunguje vůbec. No prima, stejně jsem si chtěl koupit nový HW. Zapnul jsem tedy Blahovce, starý notebook, který se se mnou už něco nacestoval (naposled právě do Polska), a ejhle, spodní půlka LCD je proužkatá. A PCI/MCIA síťovou kartu jsem si ve vlaku rozsedl. No tě pic. Jen s posledním PC - Hübnerem nemám problémy, ať žijí značkové počítače (HP Vectra). Možná je to tím, že ho používá maminka, ne já.
Nejdivnější je asi ta časová koprese - jsou to teprve tři neděle, co jsem oficiálně ze školy venku, ale událo se tolik věcí, že mi to přijde jako nejmíň půl roku. Prostě s láskou vzpomínám na ty krásné dávné časy před prázdninami, kdy kamna sice čoudila, ale také pěkně hřála...
Tiskni
Sdílej:
Řeknu ti to takhle, pokud jsi přešel ze školy do práce, tak je to ještě v pohodě. Já byl rok na vysoké, nechal jsem toho kvůli offtopic předmětu ve vztahu ke zvolenému oboru studia, momentálně jsem na jazykovce a snažím si k tomu sehnat práci. Studovat bez statusu studenta je největší sračka, co existuje. Pak bych se rád ke studiu na vysoké zase dostal a úspěšně dokončil.