Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
no v mem pripade se nejedna o protejsek, ale o vedecky experiment rodicu, tedy meho bfu bratra s win2k.
jelikoz spravuji nas domaci fw na openbsd, cetl jsem mu kde/co. po nekolika infantilnich emailech jeho (o hlavu a 30kg 'vetsi') druzce jsem vsak radeji prestal, abych si nezkazil vkus.
dnes, kdyz me vytoci (coz se mu dari casto), jednoduse odkomentuji jiste pravidlo v /etc/pf.conf, reloadnu, a pak hlasite zanadavam pres zed, jako ze 'ten internet dneska hrozne vazne...'
slysim uder do klavesnice, zasakrovani a paxe rozjedou empetrojky nebo nejaky film
linka je volna a jen maaa.... ;)
Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro etherealhmm ... nějak nerozumím tomuto kroku - když si ethereal umí chytat pakety sám, proč mu je chytat tcpdumpem?
Zezačátku jsem měla roota na jeho stroji, a tak to byl celkem snadný úkol. Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro etherealProtože když máš v síti switch, tak pakety jdou jen mezi těmi stroji, které spolu komunikují. Takže ty musíš čenichat buď na jednom z těch počítačů, přes které pakety jdou, anebo donutit ten počítač, jehož komunikace tě zajímá, aby své pakety posílal přes ten tvůj. Což je to, o čem Anička psala v tomhle blogpostu.
Tiskni
Sdílej: