Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Co se škádlívá, to se rádo mívá. Znám spoustu párů, které jsou občas jak hrdličky, jindy po sobě házejí talíře. To ale není nic pro geeky - my se pošťuchujeme po síti.
Seděli jsme s mým milým každý u svého počítače a tlachali pomocí svých oblíbených IM. Zrovna ne spolu (často si povídáme po netu, ač sedíme půl metru od sebe) - on s jednou slečnou, já s jedním klukem. Čas od času ten či onen z nás dostal záchvat smíchu, rozdělit se o vtip s tím druhým ho ale ani nenapadlo. Po chvíli mé zlatíčko dostalo chuť napsat podporu pro ICQ do trafmonu, já ho ale ujistila, že to by mu nepomohlo. Narozdíl od něj jsem kecala po Jabberu a šifrovaně.
Po této provokaci jsem ale dostala chuť šmírovat já jeho. Zezačátku jsem měla roota na jeho stroji, a tak to byl celkem snadný úkol. Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro ethereal a pak už jen bezpracně následovat TCP stream mi ale přišlo fádní. Už proto, že bych se tak nedostala ke starší komunikaci, jen k té nové. Logy samozřejmě nebyly, tak jsem dostala chuť vykutat to z paměti. Prozradila jsem se ale celkem rychle, jsem houby počítačový zločinec. Tím jsem samozřejmě o roota přišla.
Smířila jsem se s tím, že k původní komunikaci se už nedostanu, a rozhodla jsem se pochytat aspoň to, co půjde. Zvládnout to za switchem samozřejmě není úplně triviální. Pustila jsem si ethereal, sniffovala vlastní traffic a zkoumala strukturu ARP paketů. Bylo zcela zřejmé, že stačí počkat na broadcast z oné konkrétní MAC adresy a pak se tvářit, že jsem router. Také samozřejmě nezapomenout pustit ip forwarding (to se mi málem podařilo). A dala jsem se do psaní skriptu...
Po deseti napsaných a smazaných řádcích jsem si uvědomila, že to za deset minut nenaťukám, protože bude třeba věnovat se chvilku RTFM. Nechtělo se mi ztratit tolik času, a tak jsem se rozhodla místo psaní vlastního ARP podstrkovátka najít nějaký tool na Googlu. (Ano, styděla jsem za to.) Povedlo se to hned na první dotaz - během chvilky mi putovalo na disk 350 řádků nádherného kódu zkompilovatelného jen s minimálními úpravami. Neplýtvala jsem příliš časem na jeho obdivování (samozřejmě jsem ale zkontrolovala, co to dělá, spouštět pod rootem náhodný kód z netu není dobrý nápad) a hned jsem ho poslala do akce. Měl luxusní ovládání z příkazové řádky, dokonce podporoval verbose mód. Nepřišla jsem sice na to, jak donutit nepřátelský počítač, aby kýžený broadcast poslal, nakonec to ale udělal z vlastní vůle. A ethereal vesele chroupal...
Nakonec jsem zjistila, že moje morální zábrany jsou silnější než zvědavost. Snad proto, že jsem pracovala jako admin. Kdoví. Místo volby Follow TCP stream jsem milý ethereal shodila a vyzvala své zlatíčko, ať se podívá, kudy mu chodí pakety. Obrana pak samozřejmě byla triviální.
Tak co, jak se se svými protějšky škádlíte vy?
Tiskni
Sdílej:
no v mem pripade se nejedna o protejsek, ale o vedecky experiment rodicu, tedy meho bfu bratra s win2k.
jelikoz spravuji nas domaci fw na openbsd, cetl jsem mu kde/co. po nekolika infantilnich emailech jeho (o hlavu a 30kg 'vetsi') druzce jsem vsak radeji prestal, abych si nezkazil vkus.
dnes, kdyz me vytoci (coz se mu dari casto), jednoduse odkomentuji jiste pravidlo v /etc/pf.conf, reloadnu, a pak hlasite zanadavam pres zed, jako ze 'ten internet dneska hrozne vazne...'
slysim uder do klavesnice, zasakrovani a paxe rozjedou empetrojky nebo nejaky film
linka je volna a jen maaa.... ;)
Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro etherealhmm ... nějak nerozumím tomuto kroku - když si ethereal umí chytat pakety sám, proč mu je chytat tcpdumpem?
Zezačátku jsem měla roota na jeho stroji, a tak to byl celkem snadný úkol. Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro etherealProtože když máš v síti switch, tak pakety jdou jen mezi těmi stroji, které spolu komunikují. Takže ty musíš čenichat buď na jednom z těch počítačů, přes které pakety jdou, anebo donutit ten počítač, jehož komunikace tě zajímá, aby své pakety posílal přes ten tvůj. Což je to, o čem Anička psala v tomhle blogpostu.