Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Co se škádlívá, to se rádo mívá. Znám spoustu párů, které jsou občas jak hrdličky, jindy po sobě házejí talíře. To ale není nic pro geeky - my se pošťuchujeme po síti.
Seděli jsme s mým milým každý u svého počítače a tlachali pomocí svých oblíbených IM. Zrovna ne spolu (často si povídáme po netu, ač sedíme půl metru od sebe) - on s jednou slečnou, já s jedním klukem. Čas od času ten či onen z nás dostal záchvat smíchu, rozdělit se o vtip s tím druhým ho ale ani nenapadlo. Po chvíli mé zlatíčko dostalo chuť napsat podporu pro ICQ do trafmonu, já ho ale ujistila, že to by mu nepomohlo. Narozdíl od něj jsem kecala po Jabberu a šifrovaně.
Po této provokaci jsem ale dostala chuť šmírovat já jeho. Zezačátku jsem měla roota na jeho stroji, a tak to byl celkem snadný úkol. Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro ethereal a pak už jen bezpracně následovat TCP stream mi ale přišlo fádní. Už proto, že bych se tak nedostala ke starší komunikaci, jen k té nové. Logy samozřejmě nebyly, tak jsem dostala chuť vykutat to z paměti. Prozradila jsem se ale celkem rychle, jsem houby počítačový zločinec. Tím jsem samozřejmě o roota přišla.
Smířila jsem se s tím, že k původní komunikaci se už nedostanu, a rozhodla jsem se pochytat aspoň to, co půjde. Zvládnout to za switchem samozřejmě není úplně triviální. Pustila jsem si ethereal, sniffovala vlastní traffic a zkoumala strukturu ARP paketů. Bylo zcela zřejmé, že stačí počkat na broadcast z oné konkrétní MAC adresy a pak se tvářit, že jsem router. Také samozřejmě nezapomenout pustit ip forwarding (to se mi málem podařilo). A dala jsem se do psaní skriptu...
Po deseti napsaných a smazaných řádcích jsem si uvědomila, že to za deset minut nenaťukám, protože bude třeba věnovat se chvilku RTFM. Nechtělo se mi ztratit tolik času, a tak jsem se rozhodla místo psaní vlastního ARP podstrkovátka najít nějaký tool na Googlu. (Ano, styděla jsem za to.) Povedlo se to hned na první dotaz - během chvilky mi putovalo na disk 350 řádků nádherného kódu zkompilovatelného jen s minimálními úpravami. Neplýtvala jsem příliš časem na jeho obdivování (samozřejmě jsem ale zkontrolovala, co to dělá, spouštět pod rootem náhodný kód z netu není dobrý nápad) a hned jsem ho poslala do akce. Měl luxusní ovládání z příkazové řádky, dokonce podporoval verbose mód. Nepřišla jsem sice na to, jak donutit nepřátelský počítač, aby kýžený broadcast poslal, nakonec to ale udělal z vlastní vůle. A ethereal vesele chroupal...
Nakonec jsem zjistila, že moje morální zábrany jsou silnější než zvědavost. Snad proto, že jsem pracovala jako admin. Kdoví. Místo volby Follow TCP stream jsem milý ethereal shodila a vyzvala své zlatíčko, ať se podívá, kudy mu chodí pakety. Obrana pak samozřejmě byla triviální.
Tak co, jak se se svými protějšky škádlíte vy?
Tiskni
Sdílej:
no v mem pripade se nejedna o protejsek, ale o vedecky experiment rodicu, tedy meho bfu bratra s win2k.
jelikoz spravuji nas domaci fw na openbsd, cetl jsem mu kde/co. po nekolika infantilnich emailech jeho (o hlavu a 30kg 'vetsi') druzce jsem vsak radeji prestal, abych si nezkazil vkus.
dnes, kdyz me vytoci (coz se mu dari casto), jednoduse odkomentuji jiste pravidlo v /etc/pf.conf, reloadnu, a pak hlasite zanadavam pres zed, jako ze 'ten internet dneska hrozne vazne...'
slysim uder do klavesnice, zasakrovani a paxe rozjedou empetrojky nebo nejaky film
linka je volna a jen maaa.... ;)
Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro etherealhmm ... nějak nerozumím tomuto kroku - když si ethereal umí chytat pakety sám, proč mu je chytat tcpdumpem?
Zezačátku jsem měla roota na jeho stroji, a tak to byl celkem snadný úkol. Pustit si tam tcpdump, generovat z něj krmivo pro etherealProtože když máš v síti switch, tak pakety jdou jen mezi těmi stroji, které spolu komunikují. Takže ty musíš čenichat buď na jednom z těch počítačů, přes které pakety jdou, anebo donutit ten počítač, jehož komunikace tě zajímá, aby své pakety posílal přes ten tvůj. Což je to, o čem Anička psala v tomhle blogpostu.