Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Někdy na základní škole jsem pochopila, že ze mě jednou bude matfyzačka. Spoustu dalších let jsem se potom snažila vymyslet, který studijní program si mám vlastně vybrat. Nakonec jsem skončila na matematice, a že to ve skutečnosti nechci dělat, jsem zjistila až ve druhém ročníku. Protože neexistuje způsob, jak mezi programy normálně přestoupit, musela jsem se dnes vypravit na přijímačky...
Když jsem se ráno potácela od metra, nebyla jsem si jistá, jestli bdím, nebo jestli se mi okolní ulice jen zdají. Dnes v noci jsem téměř nespala, a tu minulou a předminulou jakbysmet. Netušila jsem, že mě to odrovná tolik - bylo to jen o málo příjemnější než kocovina. Prostě stav, v kterém se dá zvládnout jen dojít do nejbližší postele. A nebo se prokousat trochou středoškolských počtů. Ale to se ještě uvidí...
Akce se konala na Albertově na přírodovědě. Těm, kdo znají legendu o založení matfyzu, jistě nemusím vysvětlovat, proč jsem se na cestě po schodech z Karlova na Albertov dolů cítila jak největší vyvrhel. Na melancholické pocity jsem ale naštěstí neměla ani moc času, ani moc mozkové kapacity - většinu CPU spotřebovával proces obstarávající udržení rovnováhy za chůze.
Během čekání na první písemku jsem se nádherně bavila pozorováním dozoru v učebně, který se tvářil, že usilovně patrá po zapnutých mobilech a vyhledával bluetooth zařízení, wifiny, a podobné podvody. (Použít notebook bez těchto featur bylo díky Tuxovi povoleno.) Myslím, že následující rok strávím přemýšlením, jak je ošálit - ne, že bych to chtěla skutečně provést, ale vrtá mi hlavou, na co všechno zapomněli. Každopádně, takové pátrací akce jsou pro mě horkou novinkou - když jsem dělala zkoušky poprvé, nic takového tam neprobíhalo.
První písemku jsem přežila celkem ve zdraví. Byla to matematika a všechny úložky z počtů byly opravdu jednoduché. Počítání mi šlo neuvěřitelně pomalu, a protože jsem neměla kalkulačku, ale jen pythoní konzoli, byla to občas docela legrace. Poslední geometrickou úlohu jsem ale bohužel nestihla dopočítat. Bylo tedy takřka jisté, že za jednu písemku potřebných čtyřicet bodů nedostanu, a budu muset přetrpět ještě druhou. (Na druhou stranu, čtyřicet ze sta se dělá podstatně lépe než čtyřicet z padesáti.)
S informatikou, která byla další v pořadí, se letos autoři příkladů moc nevytáhli. Ani jedna z úloh, které jsem viděla, nebyla pěkná, zajímavá, ani originální. Jejich případnou skrytou záludnost jsem ale bohužel neměla šanci docenit. Nejprve jsem si patnáct minut hrála s programem, který počítal jedničky ve dvojkovém zápise čísel na vstupu, a potom jsem si chtěla odpočinout u algebrogramu. To jsem ovšem neměla dělat.
Určitý časový úsek mi jaksi úplně vypadl z paměti. Vzpomínám si, že jsem určila jedničku a nulu. Že jsem si řekla, jak to teď už bude jednoduché. Že se mi papír před očima začal rozplývat... a protože jsem se potom cítila velmi odpočatě, zřejmě jsem doopravdy usnula.
Poté, co jsem zaslechla slova "posledních deset minut," mě polil studený pot. Ještě jsem rychle spočítala půlku jedné úlohy, odevzdala... a teď přemýšlím o tom, jestli je normální chodit v noci na Bednu, a pak o měsíc později usnout u přijímaček. Když o tom tak přemýšlím, u Bedny se možná usíná hůř, protože ty úlohy jsou mnohem těžší. :o)
O fyziku jsem se raději ani nepokoušela... tak co, taky jste už někdy usnuli uprostřed akce?
Tiskni
Sdílej:
Za rodiči to mam cca 4 hoďky vlakem, kdybych si nebral termosku s kafem, tak zaručeně mne to ve vlaku uklimbá. Takhle mi cesta příjemně uteče.
A já už několik desítek let hledam jak usnout! Že bych se přihlásil na nějakou školu?
To nemusel být spánek. Některé organismy reagují na ohrožení hlubokou mdlobou. (?) Vtip! Pochopitelně! A zase blbej...
for (n = 0; i; n++) i &= i - 1;Nebo je i lepší řešení? (LUT nepočítám).
uint32_t spocitej_jednicky(uint32_t i) { i = (i & 0x55555555) + (i >> 1 & 0x55555555); i = (i & 0x33333333) + (i >> 2 & 0x33333333); i = (i & 0x0f0f0f0f) + (i >> 4 & 0x0f0f0f0f); i = (i & 0x00ff00ff) + (i >> 8 & 0x00ff00ff); i = (i & 0x0000ffff) + (i >> 16 & 0x0000ffff); return i; }
Ano, to je kvalitní názor