Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Před několika málo dny jsem si dala schůzku s jedním kamarádem, bývalým kolegou ze SUSE. Ptal se mě, jestli s sebou může ještě někoho přivést. Odkývala jsem mu to, aniž bych tušila, kdo to bude, a proč...
Z neznámého se vyklubal celkem sympatický mladík. V životě jsem ho neviděla, a tak mi vrtalo hlavou, proč ho kamarád vlastně přivedl. Na odpověď jsem nemusela čekat dlouho, musím se ovšem přiznat, že mě to lehce šokovalo: Dotyčný totiž nevěřil, že doopravdy existuju.
Poté, co jsem obdržela tuto informaci, jsem lehce zalapala po dechu. Když jsem se vzpamatovala, začala jsem to dávat k lepšímu jako skvělou, leč lMHO skoro neuvěřitelnou historku. Definitivně mě ovšem odrovnal další ze známých členů naší linuxové komunity. Ten mi zcela vážně tvrdil, že než si se mnou začal psát, považoval mě za neobyčejně podařený výmysl některé z P.R. agentur. Pevně doufám, že si dělal srandu... :o)
Ach jo. Důkaz existence Boží předvést neumím, ale o důkaz existence své vlastní osoby se zřejmě budu muset pokusit. Pro začátek se můžete třeba podívat, jak vypadám, a co dělám, když zrovna negeneruju nějaké to linuxové P.R. :o)
Update: Pokud by se snad našel ještě někdo, komu něco podobného vrtá hlavou, zvu jej na svou zítřejší přednášku o Linuxu na PPC S fámami o své neexistenci mám totiž v plánu skoncovat
Tiskni
Sdílej:
Tuze pěkné , děkuji za potvrzení, že "tohle může vymyslet jen život".
Já vím, že Anička je skutečná a existující, stejně jako Červená Karkulka, Křemílek a Mochomůrka, princ Bajaja. Existuje-li Anička v naší mysli, musí existovat i ve skutečnosti. Probatum est.
Existence Aničky je nemožná a proto je pravdivá. Tomu pevně věřím -- credo, quia absurdum est, jak říkal starý hacker Tertullian. :)
To už bychom mohli popřít existenci Tuxe a to bychom přeci nemohli. :)