Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Nie ze by som bol proti klasicky textovym konfigurakom, ale v niektorych jazykoch sa klasicke textaky parsuju trochu drevenne. Proti klikatkam som osobne zaujaty, lebo clovek si tam naklika nevie co a ani nevie ako. Treba pisat extra gui... Ked je zle nakonfigurovane gui a nespusti sa, co potom s nim ?
Registre sa cele natahuju do pamate, a programy si ich navzajom rady babru, potom vznikaju neprijemnosti ...
XML je: Strom, ktorého uzly majú svoj menný priestor, sadu atribútov (párov kľúč, hodnota). Uzol môže byť aj text a <? ?> a <! > tagy, to je špeciálny prípad.
Kvízová otázka: Je nasledujúci text XML?
#xml version="1.0"
apache(xmlns = "http://apache.org/httpd-config.xsl", xmlns:rewrite = "http://apage.org/httpd/mod_rewrite.xsl") {
load_module(name="mod_rewtire");
rewrite:rule(test = "/old", replace="/new", redirect="true");
directory(path = "/") {
deny() "*";
}
directory(path = "/var/www/html") {
allow() {
"index Exec"
}
}
}
Odpoveď znie áno, je to XML, aj napriek tomu, že to nemá jeho lexiku. Iná lexika by mohla byť ešte jednoduchšia a vobec nemusí podporovať plnú štruktúrovateľnosť XML.
Použitie XML znamená len sa obmedziť na takú úroveň štruktúrovateľnosti, akú umožnuje XML. Netreba využiť jeho formát a ani všetky semantické pravidlá, čo náramne urýchli parser. Pritom stále môžeme použiť DOM API.
XML je: Strom, ktorého uzly majú svoj menný priestor, sadu atribútov (párov kľúč, hodnota). Uzol môže byť aj text a <? ?> a <! > tagy, to je špeciálny prípad.
Použitie XML znamená len sa obmedziť na takú úroveň štruktúrovateľnosti, akú umožnuje XML. Netreba využiť jeho formát a ani všetky semantické pravidlá, čo náramne urýchli parser. Pritom stále môžeme použiť DOM API.
Jsem v šoku. Jdu se učit DOM. Problém je jen v tom,že už jsem se ho učil 3x a nikdy nenaučil.
.ini
. Wine ukazuje, že je možné takto ukládat i registry. Naprogramování je snadné a rychlé.
Asi je to o nějaký pokus o zvrácenou rovnováhu - když se může množné číslo Windows překládat do češtiny jako jednotné - (ten) Windows…
Pro programátora to rozhodně výhoda není - kromě svojí aplikace si musí naprogramovat ještě syntaktickou analýzu a diagnostiku konfiguráku.Hmmm... ja by som povedal, že dôležitejšie ako trápenie sa programátora nad parsermi, je prístupnosť a jednoduchá úpravu konfigurákov pre užívateľa. IMHO je podľa mňa textový konfigurák stále lepší ako nejaké registre, aj keby tvorba syntaktického analyzátora pre konigurák mala programátorovi trvať viac ako tvorba samotného programu.
Na tuto námitku jsem se snažil odpovědět hned v původním textu. Když uživatel udělá syntaktickou chybu v konfiguráku, dostane velmi často nesprávnou reakci, např. řádka bude vynechána nebo interpretována nesmyslně.
Tiskni
Sdílej: