Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Nie ze by som bol proti klasicky textovym konfigurakom, ale v niektorych jazykoch sa klasicke textaky parsuju trochu drevenne. Proti klikatkam som osobne zaujaty, lebo clovek si tam naklika nevie co a ani nevie ako. Treba pisat extra gui... Ked je zle nakonfigurovane gui a nespusti sa, co potom s nim ?
Registre sa cele natahuju do pamate, a programy si ich navzajom rady babru, potom vznikaju neprijemnosti ...
XML je: Strom, ktorého uzly majú svoj menný priestor, sadu atribútov (párov kľúč, hodnota). Uzol môže byť aj text a <? ?> a <! > tagy, to je špeciálny prípad.
Kvízová otázka: Je nasledujúci text XML?
#xml version="1.0"
apache(xmlns = "http://apache.org/httpd-config.xsl", xmlns:rewrite = "http://apage.org/httpd/mod_rewrite.xsl") {
load_module(name="mod_rewtire");
rewrite:rule(test = "/old", replace="/new", redirect="true");
directory(path = "/") {
deny() "*";
}
directory(path = "/var/www/html") {
allow() {
"index Exec"
}
}
}
Odpoveď znie áno, je to XML, aj napriek tomu, že to nemá jeho lexiku. Iná lexika by mohla byť ešte jednoduchšia a vobec nemusí podporovať plnú štruktúrovateľnosť XML.
Použitie XML znamená len sa obmedziť na takú úroveň štruktúrovateľnosti, akú umožnuje XML. Netreba využiť jeho formát a ani všetky semantické pravidlá, čo náramne urýchli parser. Pritom stále môžeme použiť DOM API.
XML je: Strom, ktorého uzly majú svoj menný priestor, sadu atribútov (párov kľúč, hodnota). Uzol môže byť aj text a <? ?> a <! > tagy, to je špeciálny prípad.
Použitie XML znamená len sa obmedziť na takú úroveň štruktúrovateľnosti, akú umožnuje XML. Netreba využiť jeho formát a ani všetky semantické pravidlá, čo náramne urýchli parser. Pritom stále môžeme použiť DOM API.
Jsem v šoku. Jdu se učit DOM. Problém je jen v tom,že už jsem se ho učil 3x a nikdy nenaučil.
.ini
. Wine ukazuje, že je možné takto ukládat i registry. Naprogramování je snadné a rychlé.
Asi je to o nějaký pokus o zvrácenou rovnováhu - když se může množné číslo Windows překládat do češtiny jako jednotné - (ten) Windows…
Pro programátora to rozhodně výhoda není - kromě svojí aplikace si musí naprogramovat ještě syntaktickou analýzu a diagnostiku konfiguráku.Hmmm... ja by som povedal, že dôležitejšie ako trápenie sa programátora nad parsermi, je prístupnosť a jednoduchá úpravu konfigurákov pre užívateľa. IMHO je podľa mňa textový konfigurák stále lepší ako nejaké registre, aj keby tvorba syntaktického analyzátora pre konigurák mala programátorovi trvať viac ako tvorba samotného programu.
Na tuto námitku jsem se snažil odpovědět hned v původním textu. Když uživatel udělá syntaktickou chybu v konfiguráku, dostane velmi často nesprávnou reakci, např. řádka bude vynechána nebo interpretována nesmyslně.
Tiskni
Sdílej: