Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nie ze by som bol proti klasicky textovym konfigurakom, ale v niektorych jazykoch sa klasicke textaky parsuju trochu drevenne. Proti klikatkam som osobne zaujaty, lebo clovek si tam naklika nevie co a ani nevie ako. Treba pisat extra gui... Ked je zle nakonfigurovane gui a nespusti sa, co potom s nim ?
Registre sa cele natahuju do pamate, a programy si ich navzajom rady babru, potom vznikaju neprijemnosti ...
XML je: Strom, ktorého uzly majú svoj menný priestor, sadu atribútov (párov kľúč, hodnota). Uzol môže byť aj text a <? ?> a <! > tagy, to je špeciálny prípad.
Kvízová otázka: Je nasledujúci text XML?
#xml version="1.0"
apache(xmlns = "http://apache.org/httpd-config.xsl", xmlns:rewrite = "http://apage.org/httpd/mod_rewrite.xsl") {
load_module(name="mod_rewtire");
rewrite:rule(test = "/old", replace="/new", redirect="true");
directory(path = "/") {
deny() "*";
}
directory(path = "/var/www/html") {
allow() {
"index Exec"
}
}
}
Odpoveď znie áno, je to XML, aj napriek tomu, že to nemá jeho lexiku. Iná lexika by mohla byť ešte jednoduchšia a vobec nemusí podporovať plnú štruktúrovateľnosť XML.
Použitie XML znamená len sa obmedziť na takú úroveň štruktúrovateľnosti, akú umožnuje XML. Netreba využiť jeho formát a ani všetky semantické pravidlá, čo náramne urýchli parser. Pritom stále môžeme použiť DOM API.
XML je: Strom, ktorého uzly majú svoj menný priestor, sadu atribútov (párov kľúč, hodnota). Uzol môže byť aj text a <? ?> a <! > tagy, to je špeciálny prípad.
Použitie XML znamená len sa obmedziť na takú úroveň štruktúrovateľnosti, akú umožnuje XML. Netreba využiť jeho formát a ani všetky semantické pravidlá, čo náramne urýchli parser. Pritom stále môžeme použiť DOM API.
Jsem v šoku. Jdu se učit DOM. Problém je jen v tom,že už jsem se ho učil 3x a nikdy nenaučil.
.ini
. Wine ukazuje, že je možné takto ukládat i registry. Naprogramování je snadné a rychlé.
Asi je to o nějaký pokus o zvrácenou rovnováhu - když se může množné číslo Windows překládat do češtiny jako jednotné - (ten) Windows…
Pro programátora to rozhodně výhoda není - kromě svojí aplikace si musí naprogramovat ještě syntaktickou analýzu a diagnostiku konfiguráku.Hmmm... ja by som povedal, že dôležitejšie ako trápenie sa programátora nad parsermi, je prístupnosť a jednoduchá úpravu konfigurákov pre užívateľa. IMHO je podľa mňa textový konfigurák stále lepší ako nejaké registre, aj keby tvorba syntaktického analyzátora pre konigurák mala programátorovi trvať viac ako tvorba samotného programu.
Na tuto námitku jsem se snažil odpovědět hned v původním textu. Když uživatel udělá syntaktickou chybu v konfiguráku, dostane velmi často nesprávnou reakci, např. řádka bude vynechána nebo interpretována nesmyslně.
Tiskni
Sdílej: