Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Na sekci Hardware se podepsal čas a chybějící správce. Já hardwaru nerozumím , takže jsem naivně navrhnul strukturu a ta teď několik let různě přežívá. Naštěstí se nacházejí lidé, kteří ji chtějí vylepšit. Například tropikhajma navrhnul, jak rozčlenit CD a DVD mechaniky, Marek Stopka rozřadil Bezdrátové karty.
Práce na sekci Hardware je ale mnohem více. Spousta sekcí by mohla mít jiné členění, namátkou základní desky. Málokterá sekce má popis. Některé by mohly být přejmenovány. Až to bude v nějakém solidním stavu, budu moci vygenerovat tetxová URL, která dále zpřehlední tuto službu. A pak bude na čase sdílené vlastnictví, jako je to například u FAQ.
Nebojíte-li se práce a máte chuť se zapojit, zasílejte své vylepšení do bugzilly, produkt abclinuxu.cz, komponenta Obsah a struktura.
Tiskni
Sdílej:
To písanie do redakcie sa vzťahovalo asi na redakciu PCWorld a Computer (aspoň tak som to pochopil ja), takže sa nemusíš obávať, čo si premeškal .
ln
je implementovana od prvniho okamziku. Uz ted jsou nektere clanky nalinkovany z rubrik do hardwarovych sekci. Takze staci rici cislo relace linkovaneho objektu a cislo relace cilove sekce a muzu vytvorit link.
Sdilene vlastnictvi je v podstate snadne napsat, horsi ale je, ze nekdo bude muset potom projit a poslucovat vsechny vicenasobne zaznamy. To si zatim nedovedu predstavit, jak to bude fungovat.
>Soucasna podoba sekce Hardware je naprosto nevyhovujici.
Ja mám pocit, že v HW je bordel a preto je ťažké podať informáciu o tom do akej miery napr. funguje. Mám na mysli to, že som mal sieťovku 3com Etherlink II, ktorej ovládače od MS nechodili, ale Linuxové áno. Keď som hľadal dokumentáciu, zistil som, že na obrázku vyzerá inak ako tá moja. To isté zvukovka Yamaha OPL-SA3. Podobne základná doska - to čo človek našiel na internete nesedelo s tým, aká tá doska bola. Počnúc rozmermi a končiac počtom pamäťových slotov. Microcom modem, o ktorom som si mailoval so supportom Microcomu, až nakoniec priznali, že dokumentácia, ktorú k nemu mám, hovorí o veciach, ktoré ten modem nevie a naopak vie veci, o ktorých dokumentácia nehovorí. Kdeže sú tie časy, keď ste kúpili 16MB RAM a sedela v každej doske? Dnes je HW mágia. Jediný spôsob, ako sa nespáliť je mať známeho predajcu, ktorý a) povie čo s čím chodí a b) je ochotný vám nejakú súčiastku vymeniť, keď treba.
Mně se vyplácí kupovat více věcí v jednom obchodě a vyzvídat, zda to konkrétní půjde dohromady. Krom toho radši beruznačkovější věci - což je pro mne Asus (když už desku Aopen neseženu)
například tropikhajma navrhnul, jak rozčlenit CD a DVD mechaniky(In reply to comment #3)
BTW: nešlo by udělat, aby když jsem přihlášen na ABíČku, byl bych rovnou přihlášen do její BugZilly?Neslo. Nechci upravovat zdrojaky bugzilly.