Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
I personally consider anything a "derived work" that needs special hooks in the kernel to function with Linux (ie it is _not_ acceptable to make a small piece of GPL-code as a hook for the larger piece), as that obviously implies that the bigger module needs "help" from the main kernel. Similarly, I consider anything that has intimate knowledge about kernel internals to be a derived work. What is left in the gray area tends to be clearly separate modules: code that had a life outside Linux from the beginning, and that do something self-containted that doesn't really have any impact on the rest of the kernel. A device driver that was originally written for something else, and that doesn't need any but the standard UNIX read/write kind of interfaces, for example. Linus Torvalds
I personally consider anything a "derived work" that needs special hooks in the kernel to function with Linux (ie it is _not_ acceptable to make a small piece of GPL-code as a hook for the larger piece), as that obviously implies that the bigger module needs "help" from the main kernel.Tohle mi připomíná někdejší debaty vývojářů, zda ponechat v hlavním stromě nějaký takový hook pro konkrétní proprietární ovladač. Mám dojem, že zvítězilo odebrání.
Similarly, I consider anything that has intimate knowledge about kernel internals to be a derived work.No jo, ale to už je právě záležitost subjektivního pohledu. Ostrou dělicí čáru nelze udělat.
What is left in the gray area tends to be clearly separate modules: code that had a life outside Linux from the beginning, and that do something self-containted that doesn't really have any impact on the rest of the kernel. A device driver that was originally written for something else, and that doesn't need any but the standard UNIX read/write kind of interfaces, for example.O to tu právě jde. Předpokládejme, že ovladač byl původně pro Windows a dělá se verze pro Linux. Nepotřebuje prakticky nic víc, než "standardní" věci (I/O operace, obsluha přerušení, DMA apod.). Na tohle může mít každý jiný názor. Ale je tu ještě ten "další krok". Aby byl ovladač rozumně použitelný, měl by být schopen spolupracovat s udev - a to nelze bez použití SYSFS. Proto ano, samotnou funkcionalitu ovladače zajistit lze, ale jeho rozumné použití v praxi už nikoliv. Muselo by se použít nestandardní řešení.
Tohle mi připomíná někdejší debaty vývojářů, zda ponechat v hlavním stromě nějaký takový hook pro konkrétní proprietární ovladač. Mám dojem, že zvítězilo odebrání.Zvítězilo. Ale v tomto případě to IMO bylo dobré rozhodnutí. Vyžaduje-li ovladač pro svou funkci háčky v jádře, nechť je otevřený. Pokud si vystačí sám, pak ať si má licenci jakou chce. Jde jen o to, jakým způsobem ovladač napíšeš. nVIDIA dělá poměrně úspěšné uzavřené ovladače a žádné spory kvůli tomu vedeny nejsou. Ovladač nevyžaduje, aby kvůli němu bylo jádro jakkoliv jiné. Vystačí si sám, a proto má plné právo být uzavřený. Ostatně je to s tou nVIDIA zároveň příkladem toho, co zmiňuješ dále:
Předpokládejme, že ovladač byl původně pro Windows a dělá se verze pro Linux.To je přesně ten případ. Zatím jsem neslyšel, že by si někdo stěžoval na licenci nVIDIA -- tím myslím s ohledem na to, jestli není GPL porušována, ne že by si nikdo nestěžoval na jejich uzavřenost z praktických důvodů.
Tiskni
Sdílej: