abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:22 | Zajímavý software

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    4.7. 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.7. 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 48
    4.7. 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.7. 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 357 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU

    21.11.2005 23:19 | Přečteno: 1078× | poslední úprava: 22.11.2005 20:30

    Pokud tu sleduji diskuse na téma v čem všem je Linux lepší než jeden nejmenovaný OS, obecně v komunitě přezdívaný "Wokna, Widle" většinou se skvěle bavím.

    Já totiž nevím v čem je Linux technicky lepší. To skutečně se svými znalostmi nejsem schopný asi posoudit. Ale pokud můžu mluvit za sebe, řeknu jen tohle. Linux, Unix mi vyhovují z hlediska filozofie užití nástrojů. To je obecně známá věc, že je založen na sérii malých nástrojů, které se dají zkombinovat. Tak se vytvoří obrovská škála možností využití. Je to dáno americkou praktičností a pragmatičnosti. Konečně techniku: "Kaizen" vymysleli právě oni za druhé světové války, kdy potřebovali dát do chodu válečné hospodářství aby bylo co nejefektivnější.

    Co je technika Kaizen? Je to metoda malých kroků, které samy o sobě vlastně nutí jedince hledat jejich nejvýhodnější použití. Dokonce se používá i psychoterapii. Klientovi se nabídne tak malý krok, který je schopen splnit. Žádné složité sestavy, žádné složité úkoly. "Máš potíže z váhou? Tak zkus udělat u televize několik dřepů, jen tolik kolik jich jsi schopný a ochotny každý den udělat". To je přijatelné pro většinu lidí. Tedy dělají to. Začnou dvěma dřepy a nakonec po čase zjistí, že je pro něj přijatelné mnohem více, Napadají ho další a další možnosti.Tak se stane, že pravidelně pravidelně cvičí denně několik minut,třeba dvacet. Dvacet minut dynamického pohybu dokáže už ledacos. Jak se somatickým stavem člověka, tak s psychickým. Zlepšený psychický stav navozuje uvolnění. V uvolnění se nám podstatně lépe myslí. A tak to jde dál. Na začátku byly dva dřepy. Uznávám, že celý popis je dost zjednodušený, ale pokud někdo má zájem jistě si v knihkupectví o této technice příručku najde.

    Unix je tomu podobný, sada malých nástrojů. které mají široké použití. Ukážeme si to na několika příkladech. Takový nejzákladnější unixový a linuxový nástroj je editor VI. Nehodlám se rozepisovat o jeho kvalitách, ale jeho malost jej předurčuje právě k širokému použití právě v Unixu, kde všechno je textový soubor.

    Máte FreeBSD. To se vám při startu zasekne. Použijete jednouživatelský režim a za pomoci fsck zjistíte problém, připojíte se a za pomoci VI máte šanci problém odstranit. Zase, kdo má zájem najde si to v manuálu. Myslím celý postup. Připojením jsem vlastně vzpomněl další program, nebo nástroj. A tím je mount. Nespustíte jeden systém, ale máte ještě jednu distribuci na disku. Spustíte ji, přes další jednoduchý nástroj cfdisk si ověříte přesné rozložení partišen a za pomoci mountu se připojíte do zablokovaného systému a máte-li znalosti a um problém vyřešíte a nebo požádáte někoho jiného. Ale co je důležité máte přístup do systému. Dva až tři malé nástroje vám pomohou leckdy zachránit data a s nimi třeba i zaměstnání.

    Rozhodně tu neříkám pro devět z deseti čtenářů žádnou novinku. Jen tak si přemýšlím o tom proč mi Linux a Unix vyhovuje. Z jakého důvodu, ač běžný uživatel raději píši své texty v konsoli? Používám aspell, bash grep a další. V poslední době jsem si odvykl používat třeba MC. Zjistil jsem, že napsat a třeba kopírovat za pomoci cp a doplňovaní tablu je rychlejší než přes MC. Zase žádná novinka. Pořád jsem jen tak ve stádiu uvažování co mi na tom Unixu vyhovuje. Musím se učit to jo. Ale je to zabava I v grafickém prostředí radši program spustí v konsoli, xtermu a nebo z příkazové řádky. Přijde mi to jednodušší. Ve woknech jsem údajne na všechno intuitivně klikal myší. Ale než si pouštět krusader je pro mne jednoduší napsat ls a zjistit jaké mám adresáře a soubory, cd a doplnění názvu tablem je pro mne jednodušší přepnutí do adresáře než MC. Atd, atd.

    Všichni to znáte. To je to co mi vyhovuje. Malé nástroje, oddělené X, možnost opravy téměř čehokoliv, pokud jsou znalosti. A vůbec se nemusím s kýmkoliv dohadovat jestli jsou widle lepší nebo ne. Pro mě je tohle to nejlepší. Fetchmailem stáhnu poštu, rozhodnu se jestli jen hlavičky a nebo všechno, protože záleží na tom jestli v .fetchmailrc vypíšu keep, no keep, případně fetchall a v muttu si to přečtu a rozhodnu se pro libovolný editor, kterým budu psát. A tak bych mohl pokračovat. Samé malé nástroje. Nijak zvlášť složité na ovládání, nijak zvlášť složité na učení a přitom elegance, efekt a spolehlivost.

           

    Hodnocení: 78 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.11.2005 23:28 Lukoko | skóre: 8 | blog: Lukoko | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    Nenapsal bych to líp
    Mac OS X je taky unix
    22.11.2005 00:10 pp_jj | skóre: 8 | blog: kdysi jsem tu psal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    Móc pěkně napsané.
    Best viewed in Mozilla Explorer.
    22.11.2005 00:17 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    Možná se pletu, ale mám pocit že technika kaizen je původem japonská, ne americká.
    22.11.2005 00:57 Jan Jílek | skóre: 6 | blog: Strider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    Americka, Japonci ji prevzali po druhe svetove valce a rozvinuli.
    Čas od času jsem sražen k zemi. Ale vždy vstanu a nedovolím nikomu držet mě na zemi.
    22.11.2005 01:43 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    Vida co se člověk nedozví na linuxovém webu:-) Máte pravdu, viz. např. http://en.wikipedia.org/wiki/Kaizen
    22.11.2005 06:07 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    Ještě se dozvíš, že "viz" není zkratka. ^_~
    22.11.2005 08:37 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    Vlasta Ott to měl dlouho v patičce ;-)
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    22.11.2005 18:14 Thaweg | skóre: 16 | blog: Herbatka | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co mi vyhovuje na BSD a LINUXU
    No jo, češtinář a jeho profesní deformace ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.