Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.
Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.
Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Pane vy jste spisovatel! Jen častěji!
Nevím, co vidí teď sněžný muž z okének vlaku, který ho veze. (abych nebyl tajemný, narážím na povedenou povídku na jeho stránkách).
Důvody k odchodům bývají někdy překvapivé i pro odcházející. Před lety jsem seděl před svojí přeroslou knihovnou a návštěva se zeptala (trochu výsměšně): "to jsi všechno přečet?" Já řek ne, ale pak si uvědomil že jo. Že tohle všechno jsem si rval do hlavy a zase zapomněl, že jsem nad tím strávil stovky hodin, kdy jsem moh něco užitečnýho dělat, že těch důležitejch knížek pro mne je tam jen pár... a většinu prodal. Ta otázka za to nemohla. Byla to jen poslední kapka, kdy jsem si připustil uvědomit si to, co jsem už stejně věděl.
Co vidí sněžný muž z toho svého okna svého vlaku, to nevím. Třaba něco nového, třeba strašného a třeba si jen zdřímnul.
Kilgore, muselo to přijít. Stáváte se i úředníkem a tam je jednotkou práce oběžník a dotazník. Tyto papíry, které ve mně, který se nezachvěje při pohledu do horských propastí, při setkání s mědvědem či při veselých výměnách kulometných dávek, tak tyto papíry ve mně budí děs a tělo se počíná třást. Ale ten růst za to stojí! Ten růst za to stojí. Ríkejte si to často, třeba tomu uvěříte, jiné cesty asi není.
...bych zapomněl! : 
Ve skříni mám čtyři stejně tlusté šanony: v prvním je mé účetnictví z let 1998-2001 (čtyři roky), ve druhém 2002-2003 (dva roky), ve třetím 2004 (jeden rok). Ten čtvrtý zatím stačí na rok 2005, tak doufám, že exponenciální růst už se zastavil…
Ale však víme, že modly jsou třeba, nicméně jenom hloupí lidé si je volí mezi žijícími
Teď už je to v pořádku, sněžný muž je pro nás mrtvý a můžeme ho prohlásit za svatého
Papíry, takový kousek bůhvíjaké prapodivné hmoty a co všechno se s tím dá dělat
A nakonec to zjištění, že když je vyhodíme nebo spálíme, o nic nikdo nepřišel.
Se svatostí nevím, nevím. Pokud bychom přejali postup církevní, tak je (pokud vím) potřeba dokázat, že dotyčný dorostl svatosti konáním zázraků (zde by to mohla být kompilace na stroji bez hw [?] ). Ale žel, povinná je i mučednická smrt. Proč se na ní trvá netuším, ale je to tak.
S papíry to mám dobré, má žena umí i vyplnit složenku! Ovšem ani já nejsem žádné ořezávátko a od doby, kdy jsem vyrostl jsem dokázal již vyplnit nejednu kolonku. I žádost o pas! Samostatně!
Co neroste, to umírá, avšak každý růst, končí pádem.
To jsme se učili už ve třetí třídě. Ale nevím, jestli to pořád ještě umím, naposledy jsem to potřeboval při placení obědů na základní škole (na gymplu to šlo sporožirem). Radši používám GSM banking, nemusím při tom čtyřikrát vyplňovat svou adresu…
Růst, růst… Já již od malička vím, že rostu pro šibenici, takže s růstem si nedělám větší starosti
Mučdnická smrt není nutnou podmínkou pro svatořečení. přestože poskytuje určitou výhodu. Například Matka Tereza mučdnickou smrtí, pokud vím, neprošla, další příklady "nemučedníků": sv. František z Asisi, sv. Kateřina Sienská, také věrozvěsti slovanští (Konstantin/Cyril a Metoděj) nezemřeli mučednickou smrtí.
Navíc se domnívám, že smrt sněžného muže by se dala označit jako mučednická 
. Navíc jich - pokud si dobře pamatuji (ne ovšem z osobní zkušenosti, tak starej nejsem) - bylo jen 99. Taky mám pocit, že jim to pak ostatní dovolenkující pragováci dali sežrat, ne?
Ale jak to pak bylo v té Pragovce si nepamatuji já. Musel bych zapátrat a nebo se zeptat. Já mám mlhavý pocit, že ta jména pak nějak nešlo dohledat.
Z čeho usuzujete, že mám špatné informace?
Dobře uvedla jsem špatné příklady domnívala jsem se, že prostí nemučedníci stačí. A příliš jsem nehledala. Nekolik knih o sv Františkovi jsem četla a píseň o Bernardetě také. Takže jiné příklady: sv. Hedvika - patronka Slezka, sv. Řehoř Veliký - papež, císař Jindřich II a jeho žena Kunhuta, sv. Dominik, anglický král Eduard. Určitě bych našla ještě další. Primárním důvodem pro svatořečení jsou zázraky a učení, které není v rozporu s učením církve, ne utrpení, i když právě utrpení přitahuje pozornost. Proto jsou svatořečeny vesměs významné osobnosti nebo ti co hodně trpěli, prostě se o nich víc ví.
Mnoho svatých není svatořečeno, protože se o nich prostě neví. To je také důvod proč se slaví svátek všech svatých.
PS: Nějak jsem nepochopila pointu bodu 2. Mohl bys mi ji, prosím, vysvětlit. Nejlépe polopaticky jako pro blbý.
U některých mučedníků to dalo fušku, meč se do toho nedostal, ale když se chce...
U této věty mám také potíže s pochopením jejího smyslu, nějak mi nesedí slovosled a nedokážu si dosadit význam zájmen. Bylo by možné ji upravit do nějaké srozumitelnější formy?
Néééé! To nebyl žádný útok na Tebe, ani na svaté. Prostě mám pocit, že to utrpení být muselo a tak se do toho života někdy tak trochu nacpalo.
Ono to bylo spíš k téhle povšechné debatě. O důležitosti utrpení v procesu blahořečení a následného svatořečení vím jen z četby a od nějakých pánů kleriků.
K dalším Tebou jmenovaným nevím nic a tak také nic neříkám.
Vyšinutí z vazby větné, toho se už asi nezbavím. Ani jiných vyšinutí. :)
Vyšinutí z vazby větné, toho se už asi nezbavím.Talk like Yoda, you must. Yes.
Néééé! To nebyl žádný útok na Tebe, ani na svaté.
Já to jako útok vůbec nevzala. Otázkou "v čem se mýlím" nechci říct "já se přece nemýlím", ale opravdu zjistit, kde je omyl.
S tím, že utrpení je v procesu blahořečení a svatořečení důležité souhlasím, ale nemyslím si, že by bylo nutné. Informace mám z podobných zdrojů jako ty, jen bych snad přidala ještě nějaké kněze a hodiny náboženství.
< K dalším Tebou jmenovaným nevím nic a tak také nic neříkám.
No většina z těch, co jsem jmenovala jsou poměrně lokální světci (našla jsem je v knize Křesťanské nebe od Heleny Florantové a Vladimíra Kopeckého), ale že neznáš Řehoře Velikého mě udivuje. Provedl rozsáhlé změny v liturgii, jmenuje se podle něj gregoriánský chorál. A sv Dominik je zakladatelem řádu bratří kazatelů (to jsou ti inkvizitoři ve Jménu růže
)
Vyšinutí mi ani tak nevadí, Yodu mám ráda, ale zájména, za kterými nedokáži najít jméno, mi působí dost obtíží.
Asi sir Dagles von autsajd.
Novinka nemusí byť v otázke, ale môže byť v odpovedi.
Prejdi svoj inbox a vyber posledných 10 mailov, v ktorých niekto chce, aby si niečo riešil. Preformuluj ten problém do všeobecnej roviny a požiadaj uchádzača, aby navrhol riešenie.
Tiskni
Sdílej: