Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Bez PDA bych tohl přečet v pdf velice málo.
Od jakéhokoli programu mne zajímá help (půpdně na příkazové řádce), bohužel jsem nabyl takové zkušenosti, že v něm nebývá obsaženo vše. Kdysi jsem přečet od Grady knížku o DOSu (5.0?) a dost mi to pomohlo pro logický rozhled a souvislosti. K Pascalu jsem dost ocenil ještě silnější bichli od té samé firmy, byly tam i příklady.
Drobnost: vím, že existoval (existuje) sysman, netman a další programy s nápovědami - je takový popis i v linuxu? Zatím jsem ho ještě hledat nemusel.
Nevlastním, ale mám přečtené - protože jsem 90% toho textu překládal do češtiny. Ve 3. vydání jsme po dohodě s vydavatelem zařadili pár (alespoň podle mě) zajímavějších a aktuálnějších kapitol, než byly v 1. a 2. vydání. Ale i tak musím říct, že mě ta kniha nijak zvlášť nepřesvědčuje, a že bych si ji nekoupil. Sice se mi mnohem líp čte text na papíře než na monitoru, ale pokud si mám vybrat mezi kdovíjak zpraseným českým překladem na papíře a anglickým originálem na www.tldp.org, vítězí originál.
LDP jsem nikdy nečetl, stejně jako žádnou jinou Linuxovou knihu. Vlastně jsem skoro nečetl ani žádnou jinou, ale to je vedlejší.
PS: Bomba věc je kio_man. V Konqueroru prostě man:bash.
Navíc existuje ještě jedna zásadní poučka, kterou musí začátečník přišedší z Windows vstřebat: má smysl (a je potřeba) číst chybová hlášení.
Tiskni
Sdílej: