Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Posledni tyden, kdykoli k tomu ucelu mam trochu casu, se snazim na jeden obstarozni pocitac nainstalovat nejnovejsi Kubuntu. Nektere potize uz ale vazne prestavam pobirat.
Ten obstarozni pocitac v sobe ma 500 MHz procesor AMD K6-II, 96 MB RAM, zakladni desku FIC VA-503+ a 80 GB HDD od Western Digital. Cele jsem to doted provozoval na MDK 10.1, ale jednak mi tenhle stary MDK prestava stacit, jednak chci mit na vsech strojich Kubuntu, na ktere jsem si za posledni dva mesice docela dost zvykl a jednak kazdy novy MDK (resp. Mandriva) na me pusobi dojmem, ze je mnohem preplacanejsi zbytecnym balastem, nez ta verze predchozi - stava se z toho takovy maly osklivy blackbox, ktery vubec nechci.
Data mam na oddelenych partition, to nejdulezitejsi jsem si zazalohoval na jiny pocitac, takze jsem se pustil do nove instalace v ocekavani, ze za hodinku bude system nahozeny a ja z si budu jen ladit konfiguraci. Netusil jsem, jak moc se pletu a po asi dvacate neuspesne instalaci jsem totalne vyrizeny nainstaloval zpatky MDK 10.1
Totiz, problem byl v tom, ze BIOS neumel spravne rozpoznat velke disky, takze pri autodetekci 80GB jednotky proste zamrzl. To jsem obesel tak, ze jsem do BIOSu ulozil parametry 1,6 GB disku. Operacni system na nastaveni BIOSu kaslal (Win98 i vsechny MDK pocinaje tusim 9.0) - presne jako v tom prastarem prislovi, ze BIOS se nazral a disk zustal cely.
Cekal jsem, ze kdyz tohle nevadi u Mandrake, nebude to vadit ani u Kubuntu. Omyl. Instalace sice probehla naprosto v pohode, ale po rebootu GRUB zahlasil chybu 18 (disk podle zaznamu GRUBu je vetsi, nez tvrdi BIOS) a s bootem byl konec. Zkusil jsem expert instalaci a pouzit LILO - jeho instalace se zasekla v puli a bylo po srande. V tomhle miste jsem totalne frustrovany nainstaloval zpatky Mandrake.
Po tydnu mi to ale nedalo, na radu z diskuse na abicku jsem flashnul BIOS na verzi, ktera ma umet disky vetsi, nez 65 GB a pustil se do toho jeste jednou. BIOS muj disk nadetekoval spravne, instalator Kubuntu nabehl a ja mel radost. To mi ale vydrzelo jen po Rozdeleni disku. Instalator se vytrvale snazil me presvedcit, ze na mem disku nejsou zadne oddily (nejspis chyba v samotnem instalatoru). Jedina moje moznost v danou chvili byla zazalohovat PT, vytvorit novou a davat si pozor, abych nezasahl do oddilu s daty. Skodoliby instalator byl asi spokojen s mym trapenim, takze nove vytvorene oddily uz videl a nechal me zase chvili pokracovat.
Po instalaci zakladniho systemu a zkopirovani souboru se pocitac rebootoval (bez sebemensiho problemu!), doinstalovaly se ostatni baliky a jelo se dal. Vsechno vypadalo v pohode, az do chvile, kdy se instalator pokousel o instalaci jazykovych balicku. Zkusil asi pet (tezko rict, ktere to byly, takhle z hlavy), pak zacal nahazovat grafiku. Vse vypadalo hezky, az na to, ze dolni dve tretiny obrazu zustavaly cerne. Asi minutu se prepinaly graficke rezimy, az se vse nakonec vratilo do textoveho rezimu a znova se instalovaly ty jazykove balicky.
Kdyz tohle kolecko bezelo asi po sedme, rebootoval jsem (pres reboot z prikazove radky, zadny tvrdy reset). Jake bylo moje prekvapeni - GRUB pri zavadeni umrel s hlasenim chyby 18. Civel jsem na to jak puk. Za chvili jsem si vsiml, ze v tabulce HW konfigurace, ktera se vypisuje pred spustenim zavadece, je napsano, ze primary master je velky 2139 MB! Co hur, kdyz jsem vlezl do setup utility, tenhle nesmysl tam vazne byl ulozeny.
Fajn, nekde jsem se umackl, a ulozil jsem do BIOSu nejakou kravinu, rikal jsem si. Znova jsem spustil autodetekci, ulozil jsem hodnoty, reboot, pro jistotu jeste jednou jdu do nastaveni BIOSu a overuji, ze je ulozeno nastaveni 80G disku. Dalsi reboot, GRUB hlasi chybu 18, v tabulce HW konfigurace se na me zase smeje 2139 MB. Zkusil jsem jeste jednou flashnout BIOS, tentokrat i s parametrem pro vymazani vsech pameti a konfiguraci, ktere byly ulozene, ale BIOSu to evidentne nevadi.
Pritom od prvniho flashe az po prvni reboot po instalaci Kubuntu bylo vse naprosto v pohode (a ze tam bylo rebootu taky pozehnane, protoze jsem resil, proc instalator nevidi oddily, ktere Mandrake vidi).
Tak mi nekdo reknete, jsem "kolega, co nepatri k nejbystrejsim" ? Nebo si ze me pan BIOS s kamosem panem diskem a kolemjdoucim panem instalatorem regulerne utahuji? Nechce se mi po tydnu snazeni konstatovat, ze jsem si potrenoval instalaci MDK 10.1, praci s testdiskem a ze je nejvyssi cas najit si praci u nejakeho moderniho krumpace.
Tiskni
Sdílej:
/boot
oddílem v oblasti, kterou BIOS vidí vždycky.