Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Takze jsem se rozhodl, ze prispeji se svoji troskou do flamu, ktery tu sem tam bezi. Myslim si ze ti co si porad stezuji jak vyvojari nemysleji na to ci ono by meli byt, odsouzeni k trvalemu pouzivani woken. Rikam to proto ze jsem sve pritelkyni, ktera me povzbuzovala v mych linuxivych zacatcich slovy: " Stejne se to nikdy nenaucis jako ti mladi", nakonec naistaloval Mandrake 10.1. Pred rokem. Od te doby ji nic nespadlo. Je fakt, ze na tom pouziva pouze Mozillu, Xmms a nekdy Gqview
Od te doby zapomela co to je zavirovany pocitac a vecne restarty v jejich kdysi milovanych XP. Moc si toho nevazi a nic se nechce ucit. Pry to ma pro zabavu. jako bych ja mel Linux a FreeBSD pro neco jineho. Ted ji lamu, ze ji naistaluji FreeBSD. Zatim nechce, ale mozna ze si da rici. Kdyz jsem si poridil prvni linux, poridil jsem si snim i nekolik knih. Poctive jsem je precetl, naucil se nekolik prikazu v konsoli a stejne jsem mel kamarada, co dela tu spinavou praci. Az nakonec nemohl a nezapomenu na ten cas, kdy jsem poprve sam nainstaloval Debiana. tehdy jeste Woodyho. O ta hrda chvile. Jo dnes nedam na konsoli dopustit. Nejradsi v ni pisu. Muj oblibeny editor je Emacs. Sem tam zkusim co na tom VIM maji ti blouznivci, ale Emacs je Emacs. Ale musim rict, ze od te doby jsem si teprve uzil toho co je skutecne linux. Ted jsem fanda do FreeBSD. Sice bych radsi NetBSD, ale ten zatim nema ceskou klavesnici, takze musim pockat bud na dobu kdy si ji napisi sam, pokud se to jeste naucim. Nebo az ji nekdo napise a prida. No ale kdyz jsem se naucil psat v TeXu, stranky HTML. Pouzivat textovy editor Emacs a VI, tak treba k tomu jeste nekdy dojde. Zatim me cekaji takove ukoly jak na FreeBSD zprovoznit televizni kartu, a pripojit flashdisk a ctecku na digitalni karty. V linuxu to zvladam, tady mi to jeste unika. Ale nevadi, Je to moje zabava si v tom hledat a pokud potrebuji delat stary dobry Slack je plne pripraven. Na notebooku mam Debiana. Stejne je to bezvadnej pristup. pozadej o radu a nakonec si bud projdi vsechny konference a nebo to nejak vykoumej sam. Moc se mi to libi. Fnukalkove samozrejme maji spoustu reci, ale to neni dulezity
Tiskni
Sdílej: