Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
priznam se, ze MSDE ani MSSQL server moc neznam, ale predpokladam, ze kdyz jsou to servery, tak nemaji moc UI, takze VC se vlastne pouziva jako jakejsi prerostlej textovej editorJenom poznámka k mojemu postu níže: Ano, VC a (obecně IDE) jsou v podstatě "prestlé textové editory".
no nevim, MSDE i velkej SQL server jsou ve VC to je rok 2000 a rek bych, ze se jeste dost pouziva, a nevim jakej je rozdil ve vysledku pokud pustim prekladac z konzole nebo zmacknu treba F7 a spusti ho za me nejaky prostredi napr. Visual StudioZde se jedná o nedorozumění. Uživatel s nickem "machr" patří mezi klasické C programátory a v podstatě netuší, co to je IDE. V jeho představě se jedná o nástroje, jejichž podstatou je klikáním a taháním ikonek vyrobit GUI (a případě doplnesknout nějaký kus kódu). Tato představa je samozřejmě v mnoha případech pravdivá (klasické Dephi, Visual Basic) a umocněna tím že pro jazyk C v podstatě IDE nic nepřináší oproti vim. To jenom abych trochu napravil zmatení pojmů. Jinak obecně k tématu bych chtěl upozornit, že ta nejlepší IDE (Eclipse, Intellij idea) jsou pod Linuxem k dispozici odjakživa.
To se nedá takto zobecnit. Hodně záleží i na tom, co vyvíjí.
Mám pocit, že pokud budou Linuksáři propagovat a používat na tvorbu programů vim a poze vim, asi těžko budou vznikat nové programy. Komerční sféra se na tvorbu programů pro Linuks taky vyse*e a Linuxs bude pořát tam gde je. Škoda.Lingvistická poznámka: tvar "vysere" je čas budoucí, pro čas přítomný je nutné použít nedokonavou formu: "sere".
Tiskni
Sdílej: