Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Přečetl jsem si recenzi na Ubuntu na tomto serveru a i na Linuxsoft. Potěšila mě jednoduchost a nenáročnost distribuce. Podotýkám, že jsem sice začátečník, ale s většinou běžných zákysů nemám problém. Chtěl jsem to prostě okouknout.
Teď co mě tedy trápí:
1. po instalaci přestalo fungovat síťové připojení (problém v konfiguráku sítě-vyřešeno)
2. V recenzích se psalo, že Ubuntu připojí ostatní disky do adresáře media
nestalo se - vše se musí udělat dodatečně
3. Vytvořil jsem jako root (ne sudo) nové uživatele, kde jsem jim zadal hesla - po restartu Xka v kdm nešli tito uživatelé připojit, protože byla vyžadována změna hesla (asi moje chyba o které nevím-nechápu).
Jsou to sice drobnosti (ani jsem nejmenoval všechny), ale nezkušeného uživatele by to mohlo odradit. Navíc mi přestalo fungovat připojení na net (chyba dodavatele), takže jsem se nedokázal poradit s kýmkoliv na netu, čili frustrace o to větší. Možná nebude Kubuntu až takový klon Ubuntu, jak se říká. Možná by tento blog měl být spíše na Ubuntu.cz, ale musel jsem si postěžovat aspoň tady, protože Ubuntu (Kubuntu) jsem jen zkoušel a není pro mě prijoritní.
Už stahuji Free Mandrivu 2006, takže než doleze, tak se s tím zkusím ještě trochu poprat, ale to spíš čistě jenom z ješitnosti - nerad cokoliv lehce vzdávám.
Tiskni
Sdílej: