Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Ptáte se proč? Inu proto, že mám rád KDE a mám rád nové a blištivé a kůůl KDE4. Problém je v tom, že písidlo doma nepoužívám jen já, ale i zbytek rodiny (čti ženský). Mno a bohužel v Kubuntu, trochu pokulhává česká lokalizace, takže některé věci nevypadají dobře, když nejsou počeštěné a anglicky doma rozumím většinou jen já. Tak jsem před rokem zkusil na PC práci nahodit OpenSuse 11.1, které tam mám do teďka a musím říci, že jsem s ním nadmíru spokojen. Proto jsem ani příliš neváhal a již v době vydání RC1 11.2 jsem jej nahodil i na pracovní AsusEEE a taky pohoda.
A nyní k důvodu mého nutkání sem po dlouhé době něco napsat. Upozorňuji předem, že zde nechci hanit, pomlouvat ani lynčovat Susenku. Chci sem jen napsat některé mé problémy, které se mi nechce řešit přes fórum, ale možná se najde někdo, kdo mě v následných komentářích nasměruje správným směrem.
Nainstalováno bylo bez problémů, root jsem nechal naformátit na ext4 a v klidu prošel celým procesem instalace až do zdárného konce. Poinstalační nastavení mi zabralo pár hodin (4 účty na pc a hafo zažitých-zamilovaných aplikací). Trochu mě zarazilo, že po instalaci z DVD, kdy jsem spustil zypper up
vyběhly pouze asi 3 aktualizace, ale řekl jsem si, že se to nejspíš aktualizovalo z netu při instalaci. Pročetl jsem si skvělé návody a postřehy viz Tipy a triky pre správcu softvéru v openSUSE 11.2 a Repozitáře pro openSUSE 11.2. Vše jsem nastavil dle mého soudu správně a těšil se na aktualizaci KDE z distribučního 4.3.1 na aktuální 4.3.3, ale bohužel zypper up
mi nic takového nenabídl. No nic, budiž.
Další nepříjemností pro mě je, že mám pocit pomalého internetu, dlouhé načítání stránek, dlouhé odezvy na kliknutí na odkaz, dělá to jak Firefox, tak i Opera (ta bohužel tak, že jsem nucen jí momentálně nepoužívat). Zkoušel jsem jak distribuční, tak i tu poslední přímo z downloadu Opery. IPV6 jsem vypnul, nic jiného mě nenapadá. IP mám nastaveno na pevnou IP, připojen jsem přez router, noťas co je připojen přes wifi, těmito problémy netrpí (předchozí Kubuntu také ne). Fakt netuším čím to může být. Gateway, DNS???
Měl jsem radost, že mi DVB-T karta běžela v Kaffeine hned po instalaci (bohužel jen do vypnutí a zapnutí příští den). Ano problém byl ve firmware, který v /lib/firmware jaksi není (neva ukradl jsem si ho z Lajvka Kubuntu - muhehehe)
Webkamerka Labtec Webcam Pro (driver je v jádru už někdy od .26 mi funguje nějak divně ... driver gspca_zc3xx jí nějak nesvědčí ... dole zelený pruh, v obraze prakticky nic nevidno. Už mám připravený origoš gspaca driver od jeho stvořitele, ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Tak, teď jsem pustil z Yastího správce souborů aktualizaci všech balíčků a chce to stáhnout cca 2.5GB dat ))) sem zvědavej co se bude dít ....
))
PS: Výchozí kernel-default jsem změnil na kernel-desktop. Grafiku mám nVidii FX5500, proc. AthlonXP 2200+, RAM DDR 1GB
Tiskni
Sdílej:
...pri minulych dvou upgradech 10.3->11.0 a 11.0->11.1 jsem mel problem s tim, ze pocitac nenajel. Proste nenasel ten spravny disk. Tu prvni jsem resil cistou instalaci, pri te druhe jsem si vsiml, ze staci v fstab prohodit disky (mam 80GB se swapem a rootem a do nej pripojeny 500GB s /home, na 80GB je reiser, na 500GB ext3 - historicka zalezitost, disky plynule prechazi z pocitace do pocitace). Predevcirem jsem delal upgrade 11.1 -> 11.2 a jaka byla ma radost, kdyz po ni komp najel! A jak nizko byla ma celist, kdyz druhy den, po dvou rebootech (pocitac vypinam) najednou nenajel, nastesti uz jsem ho prokoukl, zeditoval fstab a vse je zatim jak se zda v poradku. Ale co se mu delo v palici fakt netusim...pak jeste poznamenam, ze vcera chtel aktualizovat libopenssl, ale pri aktualizaci skrzeva updaterapplet doslo vzdy k chybe, nakonec jsem musel zabit zamrzly proces a aktualizovat pres yast. Co se tyce kraticke zkusenosti, boot mi prijde subjektivne pomalejsi.
zypper up
- tenhle příkaz stahuje pouze aktualizace z adresáře updates, nikoliv novější dostupné verze. Tj. když máš KDE 4.3.1 a přidáš si repozitář klidně s KDE 6, tak zypper jej bude ignorovat, neboť nejde o oficiální aktualizace. Pokud chceš aktualizovat na KDE 4.3.3, pak tak musíš učinit ručně - tj. spustit si správce balíčků, vyhledat si vše, co souvisí s KDE 4 a naklikat si instalaci.
Jenom k tomu zypper up - tenhle příkaz stahuje pouze aktualizace z adresáře updatesFáááákt????Já měl za to, že když po tom příkazu načítá znova repozitáře, tak hledá aktualizace všeho??? Alespoň mi to na 11.1 tak přijde, protože to aktualizuje jak doinstalované KDE 4.3.3, tak i věci např. z Packmana.
update, up Aktualizuje nainstalované balíčky na novější verze.- logicky předpokládám aktualizaci všech nainstalovaných balíčků.
dist-upgrade, dup Aktualizuje celou distribuci na novější verzi.- logicky předpokládám přechod na vyšší verzi distribuce
Ptáte se proč? Inu proto, že mám rád KDE a mám rád nové a blištivé a kůůl KDE4. Problém je v tom, že písidlo doma nepoužívám jen já, ale i zbytek rodiny (čti ženský). Mno a bohužel v Kubuntu, trochu pokulhává česká lokalizace, takže některé věci nevypadají dobře, když nejsou počeštěné a anglicky doma rozumím většinou jen já.
Tohle mi prijde jako pekna hovadina. Preklady KDE bere Ubuntu rovnou z upstreamu. Sam jej pouzivam a me preklady se tam objvuji relativne rychle. Kdyz uz nic, tak nez bych volil kompletni preinstalaci systemu, tak radsi napisu skript, ktery mi stahne svn stable vetev a preklopi ji na preklady z Ubuntu. Je to celkem trivka.
#!/bin/bash
kde4_po=cesta_k_prekladu
kde4_po_new=cesta_k_pracovnimu_adresari
#stahne preklady
cd $kde4_po
svn co svn co svn://anonsvn.kde.org/home/kde/branches/stable/l10n-kde4/cs/messages
#promazne pracovni adresar
rm $kde4_po_new/*.*
#zkopiruje preklady do pracovniho adresare
for e in $kde4_po/*
do
if [ -d "$e" ]; then
cd "$e"
echo $(pwd)
for f in *.po
do
cp *.po $kde4_po_new 2>/dev/null
done
fi
done
IFS=$'\n'
srcs1=( $(find "$kde4_po_new" -type f -name "*.po" -print0 | xargs -0 -n 1 -i basename '{}' .po ) )
for i in ${srcs1[*]}
do
echo "$kde4_po_new/$i.po"
#/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/ je pro opensuse, ubuntu to ma jinde (staci pohledat treba kwrite.mo pomoci locate)
sudo msgfmt "$kde4_po_new/$i.po" -o "/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/$i.mo"
done
rm $kde4_po_new/*.po
Nic moc skript, ale porad lepsi nez preinstalovavat distribuci. Stejne si ale myslim, ze v Kubuntu jsou preklady OK.
Pomalý internet jsem měla na Suse tehdy, když jsem měla povolené obě síťovky. Má základovka má totiž dvě. Musela jsem Yastu jednu totálně zakázat - nepoužívám ji.
Pak teprve se internet rozjel - a jak rychle!
Teď už mám zase jiný linux :)