Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Patlám tady jakési fotky do školy. Potřebuju na stránku umístit 4 fotky ve formátu +- 10x15 cm a
mít na nich napsáno "Krnov 2005". V OOo jsem ztrácel nervy s umisťováním toho nápisu (textové pole neumí být průhledné), ve Skribusu jsem nenašel pole, kterým bych přesně stanovil velikost v cm. Takže zatím vede TeX. Ale nemám jaksi nápady, jak na pokaždé jiné místo umístit to razítko.
Tak to razítkuju ImageMagickem, ve kterém jsou samozřejmě všechna jiná písma než DeJavu Sans. Postup, jak to napravit, je překvapivě snadný.
Vytvořit adresář .magick a zkopírovat do něho soubory z adresáře /usr/lib/ImageMagick-6.1.9/config/:
$ ls celkem 164K 56K colors.xml 8,0K delegates.xml 4,0K locale.xml 8,0K type-solaris.xml 4,0K type.xml 4,0K configure.xml 52K english.xml 12K type-ghostscript.xml 16K type-windows.xml
Pak už jen editovat type.xml a přidat do něj požadovanou sekci podle souboru type-ghostscript.xml:
<?xml version="1.0"?> <typemap> <include file="type-ghostscript.xml" /> <type name="dejavu" fullname="dejavu sans" family="vera" foundry="vera" weight="400" style="bold" stretch="normal" format="truetype" metrics="/usr/X11/lib/fonts/TTF/DejaVuSans-Bold.ttf" glyphs="/usr/X11/lib/fonts/TTF/DejaVuSans-Bold.ttf" /> </typemap>
Je mi jasné, že jsou tam chyby, nebo že nemám něco nastavené dobře, ale ono to funguje!
Soubor s obrázkem vypadá takto:
$ identify 1.jpg 1.jpg JPEG 1536x2048 DirectClass 672kb 0.470u 0:01
Příkaz pro orazítkování potom takto:
convert -font dejavu -fill white -pointsize 100 -draw \\ 'text 800,1900 "Krnov 2005' 1.jpg 1s.jpg
A výsledek pak tak, že v pravém dolním rohu je velký bílý nápis "Krnov 2005". O estetickém dojmu se nebavme, je to účelový "produkt".
Tiskni
Sdílej:
Jenom doplním razítkování do pravého spodního rohu obrázku s neznámím rozlišením:
mkdir vystup for soubor in *jpg do sirka=$(identify -format "%w" $soubor) vyska=$(identify -format "%h" $soubor) composite -geometry +$(($sirka-100))+$(($vyska-30)) razitko.gif $soubor vystup/$soubor donePíkaz composite z ImageMagic razítkuje obrázkem. Na tom nezáleží, píšu to sem kvůli fíglu s výškou a šírkou.