Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tiskni
Sdílej:
Jediný, co mam ověřený, je to, že u nás na ZČU jsme měli Francouze na studiu a radši chtěli zůstat u nás než se vracet domů. Tvrdili, že by tam nesehnali práci. Je to vzpomínka z cca roku 1998.
Jako priklad bych uvedl ameriku 1. poloviny 20. stoleti, kdy to byl opravdovy melting-pot, kam prichazeli pracoviti irsti, italsti, zidovsti, polsti a vychodoevropsti imigranti kteri sdileli svuj "Americky Sen" sen o svobode, o slusnem vydelku za poctivou praci, o uspechu pro schopne, o vlastnich domech, vzdelani a kariere pro sve deti.
Aby to fungovalo, byla velmi jednoducha, ale nekompromisne dodrzovana pravidla:
Hispanci si uchovavaji svuj jazyk, svou kulturu, sva gheta a bordel, misto aby se asimilovali, zmenila se vetsinova spolecnost. Dnesni hispanci nesdilej americky sen, oni chteji zacit pracovat az "manana" a dnes brat socialni davky, trochu krast a trochu loupit a obvinit spolecnost, ze je diskriminuje, ze se odmita naucit spanelsky a dat jim penize (ne praci!)
K novinářům. Můj kamarád pracuje jako novinář v rozhlase. Ve vysílání, které je považované za seriózní (vlastně už spíš bylo). Tak to trochu vidím i z té jejich strany. Já si také myslel, že novináři mají přístup k nějakým extra informacím a mohou tedy podat velmi přesný popis. Ve skutečnosti jsou na tom v podstatě jako my. Musí vylovit z internetu všechno co se dá a velmi rychle z toho udělat zprávu. Navíc třeba z oblasti, ve které se moc neorientují (kdo rozumí všemu, že).
K té Francii. Pokud vím, muslimů je tam deset procent. To už je docela síla.
Pokud zvolí razantní řešení, může to také skončit občanskou válkou. Opravdovou občanskou válkou s hromadama mrtvol. Může se to přenést do dalších Evropských zemí. Dá se čakat zdivočelá reakce z islámských zemí. Blbé.
Pokud zvolí usmiřování, nic se neřeší a problém se jenom odkládá. Taky blbé.
Tady někdo navrhoval použít armádu. No fajn. Ale je doufám jasný, že to může znamenat hodně mrtvých na obou stranách? Trestné výpravy sebeodpalovačů. Jste připravený na to, že takovej konflikt se třeba přenese i sem a budou tady občas bouchat bomby? Je riziko takové války lepší varianta, nežli čekat, až z toho bude neprostej malér?
Jó barikády v Paříži. To už je tradice a často z toho bylo zle.
Když se něco takového ve světě děje, tak slýchám volání po razantním zásahu. Ale ono se většinou myslí "tam někde". Ono se dobře říká, že jsou lepší relativně malé ztráty na životech dneska, nežli velké zítra. Ale jste připravený že třeba padnete zrovna vy? Civilů se to dneska také týká.
Ona ta deportace by neprošla jen tak v klidu, zkuste vyhnat miliony lidí a uvidíte, jak se to jejich mateřské země nechají líbit.
V tom případě by někdo měl:
-zjistit do jaké míry jsi cizinec
-pečlivě prozkoumat tvou barvu kůže
-důsledně prozkoumat tvé náboženské vyznání
-provést na tobě psychologické zkoušky
-zabít tě