Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Používám na domácím compu Fedoru Core 4 a na nějaké "problémy" s multimédii jsem nenarazil, spíš naopak - cokoliv s ní provádím si nechá líbit naprosto bez připomínek ... prostě doinstaluješ podporu MP3 a svůj oblíbený audio a video přehrávač (používám BMP a Xine) a pohoda.
Kromě FC používám ještě Sarge na noťásku a sem tam Slax na ostatních Win-mašinách ... i ve srovnání s Debianem a Slackwarem si troufám tvrdit, že FC4 má přehledný systém konfiguráků a startovacích skriptů a občas zmiňované pomalosti jsem si taky nevšiml, takže můžu s klidným svědomím FC doporučit.
S Mandrakem/Mandrivou nemám příliš mnoho zkušeností, protože při pokusech s verzí 10.0 jsem se nějak nedokázal sžít s rozmístěním konfiguráků apod. (netvrdím, že je to špatná distribuce - prostě jsme si jen nepadli do oka)
takže asi tak ...
Subjektivně se mi Fedora líbila poněkud více, ta podpora multimedií se dá velmi snadno doinstalovat. Rozdíl je také v tom, že Fedora používá defaultně GNOME, což by vámnemuselo vyhovovat vzhledem k tomu, že jste asi doposud používal KDE. To jde ve Fedoře samozřejmě také používat, ale je poznat, že není defaultní.
treba k3b se neupdatne, pokud neni k dispozici i aktualni verze mp3 pluginu - coz je SUPER!.
| sed "s/SUPER!/samozřejmost/"
vždycky když něco manipuluje se zavaděčem mam takovej nepříjemnej pocit....Proč? Zálohuj si tedy to nastavení a v nejhorším ho opravíš pomocí LiveCD.
... Synaptic, multimedia, KDE znova z KDE-Redhat projektu, KPackage ...Proč zrovna KPackage? :)
Pak bych se nezastavoval u FC, ale bral v potaz napr. i Ubuntu, Gentoo, Arch... abych vyjmenoval ty popularnejsi.zapomnel jsem dodat: protoze format balicku je hodne podruzna vec, o kterou se stara prislusny spravce balicku a ne uzivatel distra (pokud si je zrovna jako hobby nevyrabi sam).
Tohle trochu nechápu. Zatím mo c nevím jaký je velký rozdíl mezi tím, když si stáhneš free verzi z netu a dotaháš tam zbylé věci z netu a když si zaplatíš členství a ještě novou krabicovou verzi. Mimo jiné, když chceš mít vše stále nejnovější, nastavíš zdroj aktualizací na cooker a máš to vše. Takto mám mandrivu2006 z cd iso a to ještě nabyli uvolněné. Prostě když vyšla RC2 tak jsem si jí stáhnul a pár dní po uvolnění pro členy byla jako aktualizace tak jsem zadal dva příkazy a měl jsem za hcvíli zaktualizováno na mandrivu2006oficial. A to že nemám nejnovější Kde mě ani tak moc nemrzí protože stejně si ho radši stáhnu z netu než kvuli němu reinstalovat celý systém. S mandrivou jsem spokojený i když uznávám že bych rád zkusil něco jiného ale když mi vše funguje tak nemám důvod něco měnit. Až vyjde nové Kde, prostě ho stáhnu a mám ho.
Jinak ještě malý dotaz, aspoň se to dozvím, jaké jsou výhody být členem mandriva klubu?
nutná doinstalace podpory mp3 apod kdoví odkudno, me stacilo
yum install kdemultimedia-extras
a sel jsem na veceri ;) mozna ze by stacilo jen yum install amarok
a on uz by se ti prihlasil se zavislostma...
na YUM nedam dopustit!
kazdopadne doporucuju Fedora Core 4. Jedina soucasna nevyhoda, kterou na ni shledavam je to, ze KDE v ni neni zrovna 2x stabilni, ale to se zlepsuje s kazdym buildem.
Taky tam neni KDE jako default, coz se ale da dobre zamaskovat, kdyz si svoji Fedorku trochu pokutite ;)
Red Hat v pozadi mi dodava urcity pocit duvery.
MDK jsem zkousel nekdy pred 2 roky a des. V posledni dobe jsem videl akorat Mandrake Move 2 a to, jak prekopali KDE menu, to je strasny. Nekolikalety uzivatel Linuxu si tam pripada jak newbie. Zjistovani informaci o HW zmrazilo celej system. Nemuzu si pomoci, ale jsem presvedcen o tom, ze z te nejznamejsi trojice MDK/FC/SUSE je MDK nejhure odladenym distrem. A tu informaci mi i v posledni dobe nezavisle na sobe potvrdili dalsi dva lide, kteri s ni taky meli pekne problemy.
Jinak bych byt tebou zkusil (K)ubuntu. Kubuntu 5.04 bylo dost neodladene, ale vcera jsem si ze zvedavosti na druhy disk hodil Ubuntu 5.10 Breezy Badger a musim uznat, ze kvalitka (ten bootsplash pratele, ten je luxusni). Fakt dotazene distro. Takze i Kubuntu 5.10 bych uz asi veril.
yum install amarok-xine
jak je ta Fedora jednoducha yum install amarok-xine
jak je ta Fedora jednoducha Red Hat Enterprise Linux is the leading platform for open source computing. It is sold by subscription, delivers continuous value and is certified by top enterprise hardware and software vendors. From the desktop to the datacenter, Enterprise Linux couples the innovation of open source technology and the stability of a true enterprise-class platform.Dál tohle tvrzení můžu podpořit například osobní zkušeností s CentOS (RHEL klon, binárně kompatibilní), kde samozřejmě instalátor nabízí možnosti pro desktopový použití, distribuce je vybavená stabilních verzí KDE, Gnome, OpenOffice.Org atd. No a z vyprávění vim o reálnym kancelářskym nasazení distribucí jako WhiteBox, CentOS, nebo přímo RHEL.
Tak já zase budu hlasovat pro Mandrivu.
Teď používám Mandrake 10.1, jsem naprosto spokojen až na pár drobností (spíš zaviněných mým neodborným zásahem ) mi funguje od doby co vyšel bez větších obtíží.
Teď se dost těšim na Mandrivu 2006, která by měla přinést dost vylepšení a doufám, že to bude moje konečná zastávka a že nebudu muset řešit dilema jako autor tohoto příspěvku.
Snad jedině časem bych rád vyzkoušel Debian a Gentoo, abych viděl jak to vypadá taky na druhým konci, protože tyhle desktopový a klikací distribuce jako Mandriva, Fedora, SuSE a já nevim co ještě jsou jednoduchý a fungující imho jako dobrej učební materiál, ale udělat si celej systém podle sebe jako v Gentoo musí bejt nádhera .
Tiskni
Sdílej: