Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Již více než půl roku používám GnuPG - podepisuji maily, soubory, mám nastaven klíč v Psi a možnost šifrovat komunikaci přes jabber/icq, ale zdá se, že to mám naprosto zbytečně. Žádný z kontaktů GPG nepoužívá, většina ani neví co to je.. Podepisování mailu asi jen otravuje příjemce zbytečným textem, šifrování jsem ještě nevyužil.
Asi nebudu sám, kdo má porůznu ve skříních a na dalších místech staré počítačové součástky, které buď nefungují, nefungují úplně, nebo sice fungují, ale už pro ně nemám vůbec žádné využití. Staré harddisky, základní desky, myši, grafické karty, digitální foťák atd. Dříve mi bylo líto je vyhodit, nebo se s nimi jen tak rozloučit. Vždyť to stálo tolik peněz... Jenže teď už bych si chtěl ve skříních udělat pořádek. Takže se slovy klasika ptám:
Kam s ním?
Poslední dobou trochu sleduju doby trvání příkazů a podobně. Kolikrát mě až zaskočí jak jsem v dnešní době ty hardisky pomalý a vůbec (no, trošínku možná) se to nezlepšuje.
chtel bych vam predstavit novou feature v Gentoo Linuxu, je to super vec
pouzivam klasicke gentoo-sources - tedy distribucni jaderko. potom dam
make oldconfig make menuconfig #podivam se co je noveho make all && make modules_install && make install
po zadani make install, mi to vypise seznam balicku, ktere musim reemergnout, protoze instaluji urcite veci do jadra, a s novym jadrem by nefungovali
pekna feature, zejo, akorad ze zadna takova neni a ja bych ji tak vyuzil...
posledni dobou mi zacal padat Xserver (pri odhlasovani), nemel sem absolutne cas neco resit a az dneska sem kouknul do logu - no samozrejme - nemohl nacist modul fglrx. zajimave je, ze nastartuje bez problemu, restart (odhlaseni) mu dela problemy. po odhlaseni stale bezi kdm (XDCMP), ale xserver ne.
... ja hlava zapometliva
Už pár let a už je to skoro nuda. Člověk to jednou nastaví, zkompiluje a pak už jen občas nechá automaticky stáhnout a nainstalovat sem tam nějaký update či upgrade. Jo a taky jsem si nainstaloval ArchLinux. To taky ujde. A protože mi ve FreeBSD nefunguje zvukovka (a nenašel jsem, jak tu starou Yamahu rozběhat), tak jsem si místo toho nainstaloval NetBSD. Jen tak pro pocit. Tam funguje. Tak uvidíme.
tak Jsem si před pár minutami stáhnul FreeBSD, vypálil, a až přikodrcám se školy domů pustím se do instalace, jen se bojím abych nemigroval ze Slackwaru... sice změna je život, ale mě se Slack líbí, a tahle zvědavost!!! Nastene dilemno? Uf to je hrůza, je to tak dobrý, nebo si řeknu, jo zajímavý, ale o tolik lepší to není, nemám důvod měnit.... jaké jsou zkušenosti?
Zaujal mě Flock (zprávička) - nový open-source internetový prohlížeč postavený na základě Mozilly Firefox. Protože ve mě Firefox občas svými vlastnostmi (pomalost vs. funkce) vyvolává schizofrenii (berte s rezervou...a nebo ne?), okamžitě jsem se rozhodl Flock otestovat. A není na tom špatně.
Můžete se jich zastávat, ale mě nepřesvědčíte. Počítačoví bohové jsou prostě mrchy. Máte-li spoustu času, ani si vás nevšimnou, v poslední den dovolené vám ale dají sežrat úplně všechno. Jen tak, pro radost.
Tuhle otázku položila reportérka CNN (Christiane Amanpour) íránskému prezidentovi (Mahmoud Ahmadinejad).
spustil jsem crack chci to vzit back pet ruznych spajveru 'se na to vy*eru.;-)
Prochazel jsem se takhle polem a napadl me takovej for. Je zalozen na jednom anglickem plemeni psa. Na druhou stranu jsem neprisel na nic noveho:
Tak jsem dnes dostal po několika měsících zahrát si nějakou hru, nabootoval jsem do windows a po nalezení 2cd s NFSU2 jsem spustil instalaci..
Tak už mám taky vlastní kernel. Zezáčátku to vypadalo špatně ale nakonec se všechno povedlo.
Opět se stavil kámoš pro nějaká data z kolejnetu, tak jsem našel jedno pochybné ftp, začal tahat v firefoxu a výsledek vidíte na screenshotu. Nevím čeho je to chyba, jestli serveru, firefoxu, nebo kombinace serveru + firefoxu. Možná začnu zkoumat bugzillu.
Přesně tohle si myslí (nebo to aspoň říká) český premiér Jiří Paroubek a vystartoval kvůli tomu proti našim dvěma celoplošným komerčním televizím. Nejsem si zcela jistý, zda ví, co říká. Nebo, pokud ví, co říká, si uvědomuje, že takové řeči do Evropy nepatří.
Konečně jsem se dokopal k tomu, dodělat nedokončenou práci a zprovoznit také suspend to memory na mém notebooku. Koho by to zajímalo, tak skripty jsou dostupné zde.
Tak sem zas jednou pomoci opery googlil slovo (no, spis oznacil a udelal nejakou akci kterou si nepamatuju a ktera googli vyber) a nahodou to bylo slovo "Absolutní". Clovek by si rekl, ze po akci Absolut Vodky bude na prednich prickach. Omyl. Prvni je odkaz na nejakej slovenskej erotickej web, potom absolutni hodnota a absolutni sluch. vice zde. Aspon je videt, na co i google mysli :) i kdyz je mu jenom 7, to je trochu zarazejici
Asi před půl rokem jsem rozhodl, že nemaje doma teploměr, nebudu odhadovat venkovní teplotu podle oblečení lidí za oknem, nýbrž si ji budu zjišťovat na Internetu. Narazil jsem na stránky Meteopress.cz a záhy také na zásadní problém s nimi: krátce po jejich načtení zahynul Firefox na segmentation fault. Vzhledem k tomu, že se to podezřele často stávalo i jiným programům za jiných okolností i na jiných jádrech, přikládal jsem to stárnoucímu, odcházejícímu, starožitnému hw. Teď mám úplně jiný stroj, ale k témuž problému na těch stejných stránkách dochází stále. Děje se to někomu dalšímu? Nebo mám pod stolem křižovatku geopatogenních zón?
"\e[7~":beginning-of-line
"\e[8~":end-of-line
a rxvt spustamrxvt -bg black -cr green -fg white -C -fn 9x15 -sl 500
alebo
rxvt -bg black -cr green -fg white -C -fn -misc-fixed-medium-r-normal--15-140-75-75-c-90-iso8859-2 -sl 500
aneb diskuze alá zebra
Kromě ikonek pro slovníkové pojmy jsem se chystal ještě zpřehlednit výpisy otázek v diskuzních fórech. Každý druhý řádek podbarvit nějakou nevýraznou barvou. Vypadalo by to asi takto:
Tak program je konečně hotový. Předpokládám, že ještě dnes se objeví na oficiálních stránkách a zítra ho zveřejním i tady.
Crrrr Crrrr ... No cau, copak se deje?! Ale, odpalila se mi deska, trosku se zacmoudilo a zasycelo, koupil jsme si novou a premontovat ji je narocnejsi nezli jsem myslel. Mas cas ? Mno mam, tak se po vecer zastavim. Dikes, mej se.
Začínají pozdimní prázdniny a já jsem po několika měsících našel trochu volného času. I řekl jsem se, že bych se mohl zase trochu věnovat Linuxu. Pořád se o něj zajímám spíš na teoretické úrovni, ale nikdy jsem na něj úplně nepřešel. Teď prožívám takovou trochu linuxovou krizi. Vím, že je to skvělý systém, ale moje cesta k němu je křivolaká.
Potřebuji pracovat a ne se piplat se systémem.
Právě se mi podařilo se zamotat ve vlastním chaosu symlinků, tak jsem se vydal trochu zkoumat jejich chování. Proč je pro ls symlink něco jiného než pro cd?