Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Vim, ze tento blog ponekud zanedbavam, ale nemam tolik casu. Navic si chci koupit domenu+hosting, ale vubec me nenapada jak ji mam pojmenovat - nazev by mel byt neutralni, protoze domena bude obsahovat nekolik subdomen - kazda s uplne jinym zamerenim. Pochopitelne urcite pripravim taky neco pro linux a BSD :-)
Pokud by Vas napadl nejaky nazev, tak prosim napiste do komentaru. Diky
Naša katedra sa veľmi rada zaoberá e-learningom. Takmer všetky výskumy a granty, ktoré sa u nás dejú, sa točia okolo "výučby s podporou nových komunikačných technológií". V podstate je to náš hlavný mimorozpočtový zdroj financií.
Dneska ke mě přišel kamarád, záhráli jsme si Bombiče, Enemy Territory, nějaký blbiny na teagames.com a podobně. Pustil jsem mu pár scén z RD, tak jsme se nasmáli a než odešel domů, hodil jsem jen tak ze srandy do Googlu ,,vtipy".
Jakmile jsem se dozvěděl o nové nabídce Pipni.cz, rozhodl jsem se že to je ideální služba na to co chci. Už delší dobu potřebujeme někam umístit demo phpMyAdmina, ve kterém by si uživatel mohl vyzkoušet všechno a ne jen něco s omezenými privilegii.
Takže jsem si založil blog, ve kterém bych se s vámi chtěl podělit o některé své názory. Začnu tím, co nás v těchto dnech nejvíce tíží.
Tak jsem si po pěti letech tužeb, roce somrování (na sobě), dvou letech závisti a třech měsících vzteku konečně koupil notebook. Je to HP nx6110, zatím jsem nevytvořil záznam v sekci Hardware (je jich tam už dost).
Konečně jsem se dostal k výměně vypínače u koupelny. Jelikož jsou u ní plné dveře a nejde poznat, když je někdo vevnitř, tak jsem chtěl nějak vyřešit signalizaci stavu "obsazeno".
Tak mě zas něco napadlo. Mám grafickou kartu s 64 MB paměti. Těch 64 MB se ale určitě využije naplno jenom když běží něco 3D, čili u mě prakticky jednou za měsíc. (Možná taky při přehrávání filmů ..? ... nevim) Takže mám odhadem alespon 50 MB, který se flákají. A jsou lidi, kteří mají grafárnu se 128 nebo 256 MB, tam je to ještě zajímavější. Bylo by možný k té volné paměti nějak přistupovat a třeba do ní swapovat nebo ji mít jako diskovou cache? Určitě už to napadlo někoho přede mnou, ale nepodařilo se mi to vygooglit.
Před delší dobou vyšla nová řada originálního GameZone klienta 1.2. Mezi hlavními novinkami je podle ChangeLogu
(*) optimalizace a zabezpečení serveru a protokolu
edit - radsi smazano: Sakr. podivte se na ten datum a cas, byl sem nalitej jak motyka :o))
Proč? Protože jsem si koupil za 100 Kč CD a ono nevalí out-of-the-box. Na svém postarším notebooku se špatně nebo vůbec detekuje grafika (S3 Savage)* a GUI naběhne v 640x480. Jinak se mi CD velmi líbí, ale toto otřáslo mou důvěrou v systém, který poběží správně každému. Přitom kdybych se do testování zapojil, tak bych tento bug objevil zřejmě velmi brzy.
PS:toto píšu z AbcLinuxu 2005 v 1024x768, ale vyžadovalo to start bez GUI a úpravu /etc/X11/xorg.conf
. CD se mi ve všech ostatních ohledech velmi líbí.
Jsem přesvědčená o tom, že svoboda slova je právem, na které by se občanům nemělo sahat. Na slovech a myšlenkách přece není nic závadného - proč se tedy některé věci říkat smějí a jiné ne? A co na to pan Orwell?
Predstavovať niekoho po smrti je zbytočné. A tak len krátko Jaro Filip (rocker, moderátor, počítačový fanatik, ..) bude mať na Bratislavskom hrade výstavu. Toto by za príspevok do blogu na abclinuxu asi nestálo, ale treba sa pozrieť čo o tejto výstave píše bulvár Nový Čas. Už nadpis článku je úžasný: Jaro Filip používal páku miesto myši.
Francie je opět jednou z hlavních brzd. Už se alespoň mluví o snižování subvencí zemědělcům, importních cel a dalších prostředků, které mají v Evropě za následek přebytky a vysoké ceny, zatímco v rozvojovém světě pomáhají s udržením nemohoucného stavu. A Francie se staví proti...
Jednání probíhající na úrovni Světové obchodní organizace by mohla trochu zlepšit situaci zemí třetího světa, které nemají v podstatě jinou možnost vydělávání peněz, než prodávání zemědělských produktů. Prodávat však nemají kam, protože Evropa (EU) i USA své zemědělce hýčkají natolik, že se s nimi nedá soutěžit.
nosoftwarepatents.com připravili seznam volených kategorií (v češtině) obsahující komentáře k jednotlivým kandidátům. Myslím, že jeho pročtení neublíží ani tomu, kdo se elektronického hlasování sám zúčastnit nechce.
Pozor, pokud budete hlasovat musíte vybrat kandidáta ve všech kategoriích! Třeba novináře roku jsem tedy musel odkliknout zcela náhodně
Zdravim
Zatim jsem zde nikde nevidel jasny, kompletni, uplny a overeny seznam zdroju balicku pro OpenSUSE 10, takze tady je:
CD1-CD5 (pokud jste lini to tahat ze supliku)
ftp.fi.muni.cz
pub/linux/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS/inst-source
Java (JRE i ruzne java programy) - to uz na CD neni
ftp.fi.muni.cz
pub/linux/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS/inst-source-java
Non-GPL (real, opera, flash, ..)
ftp.fi.muni.cz
pub/linux/suse/i386/10.0/SUSE-Linux10.0-GM-Extra
Ovladac pro nvidii se mi nabidl uz pri instalaci z predvybraneho mirroru pro updaty (uni-mannheim.de). Ovsem zlobi, 10 sec po startu X se to cele sekne, s "nv" to nedela, ale zase nejede akcelerace...
Presne tak jak je to zde psane ve dvou radkach to zapiste do dialogu v yastu. Pozor, stahovani databaze CD1-CD5 trva na megabitu cca pul hodiny.
http://www.susewiki.org/index.php?title=Finding_RPMs#YaST_SourcesZdenek
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Tak jsem se zase po nejake dobe podival na roota a co nevidim: Opravdu VELMI zajimava otazka ve foru
Bude asi docela zajimave sledovat jak rychle to smazou - jen tak pro informaci:prispevek byl zadan 27.10.2005 v 12.25 a (pro ty, co se uz nedostanou na ten odkaz) titulek je (byl):"Instalace win XP."
V dobe psani tohohle zapisu to tam porad jeste bylo
Již více než půl roku používám GnuPG - podepisuji maily, soubory, mám nastaven klíč v Psi a možnost šifrovat komunikaci přes jabber/icq, ale zdá se, že to mám naprosto zbytečně. Žádný z kontaktů GPG nepoužívá, většina ani neví co to je.. Podepisování mailu asi jen otravuje příjemce zbytečným textem, šifrování jsem ještě nevyužil.
Asi nebudu sám, kdo má porůznu ve skříních a na dalších místech staré počítačové součástky, které buď nefungují, nefungují úplně, nebo sice fungují, ale už pro ně nemám vůbec žádné využití. Staré harddisky, základní desky, myši, grafické karty, digitální foťák atd. Dříve mi bylo líto je vyhodit, nebo se s nimi jen tak rozloučit. Vždyť to stálo tolik peněz... Jenže teď už bych si chtěl ve skříních udělat pořádek. Takže se slovy klasika ptám:
Kam s ním?
Poslední dobou trochu sleduju doby trvání příkazů a podobně. Kolikrát mě až zaskočí jak jsem v dnešní době ty hardisky pomalý a vůbec (no, trošínku možná) se to nezlepšuje.
chtel bych vam predstavit novou feature v Gentoo Linuxu, je to super vec
pouzivam klasicke gentoo-sources - tedy distribucni jaderko. potom dam
make oldconfig make menuconfig #podivam se co je noveho make all && make modules_install && make install
po zadani make install, mi to vypise seznam balicku, ktere musim reemergnout, protoze instaluji urcite veci do jadra, a s novym jadrem by nefungovali
pekna feature, zejo, akorad ze zadna takova neni a ja bych ji tak vyuzil...
posledni dobou mi zacal padat Xserver (pri odhlasovani), nemel sem absolutne cas neco resit a az dneska sem kouknul do logu - no samozrejme - nemohl nacist modul fglrx. zajimave je, ze nastartuje bez problemu, restart (odhlaseni) mu dela problemy. po odhlaseni stale bezi kdm (XDCMP), ale xserver ne.
... ja hlava zapometliva