Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dokázala jsem to! A napoprvé ... řekla víla Mavis ... To bych nebyl já, abych si ze všeho nedělal srandu, či aspoň neviděl ve všem to veselejší ... zase jsem se něco naučil a je mi fajn , twiki mi konečně maká ... a na poprvé to nebylo.
(Tolik řečí pro jednu vadnou paměť.)
Začal mi na noťasu padat občas nějaký program, poprvé, co si vzpomínám, se jednalo o kaffeine a nepřehrávalo video, zvuk šel. Dalším oříškem bylo odesílání mailů z kmailu přes smtp a gmail, malej mail do cca 500kB jsem odeslal, procpal, větší ani náhodou. Ve wiresharku jsem viděl retransmise, někde snad mam ještě log. Až jsem se dokopal k překompilování celého souvisejícího stromu, který to vyřešil.
Lebedil jsem si, jak jsem v suchu, lebedil. Dvě partišny, na obou Gentoo, reiserfs3.6, jedna "aktivní" a druhá "záložní".
EDIT: Vlastně se nic nestalo.
To nejlepší na začátek. Ani nevim jak, funguje mi od 9.1.2008 na r51e hibernace.
Přicházím, dá se říct, s obecnou otázkou pro všechny majitele notebooků. Narazil jsem u IBM r51e na problémy s pálením 16x DVD médií, dle tvrzení zaslechnutých v diskusi nelze změnit firmware hardware. Co byste s tím dělali vy?
Na serveru mi běží pár služeb, k tomu hosts.deny, pozoruji docela často nějaké pokusy o zalogování se po ssh, zkoušení hesel, z nečekaně širokého světa.
Patlam se s jednim kompem, narazil jsem při kompilaci na chybějící modul a za Boha jsem nemoh najít, kde se zaškrtává, jak se volí, jak se jmenuje v .configu. Nakonec jsem po hledání na webu, kde to každej měl, ve výpisu, když něco řešil, zabrousil do drivers/scsi/Makefile
a radost byla na světě :-) Jo, jednalo se o [CONFIG_BLK_DEV_SD] ... ;-) (Potřeboval jsem ho přesunout do modulu).
Objevil jsem náhodou existenci slovního fotbalu na Atlasu, jak tak okukuju soupeře, jsem tam jedinej linuxák. Za cca tejden tam byl jeden z MACem. Jinak samý wokna ... nic moc. Je to ve flashi, slušně to cvičí slovní zásobu. Dlouho tam určitě nebudu :-), je co dělat.
Od pátku mám doma Viu Epi V1000, k tomu jsem vzal slušivý case MOREX MX-141 a pokoušim se do toho narvat Gentoo. Mimochodem, 512MB ramky mi na "nějaký ten domácí" server přijde slušné (?).
Od soboty, kdy jsem si zacal hrat s instalaci Gentoo, jsem se uz dostal do pouzitelneho stavu.
7.12. 2006 17h Jak dlouho se mažu se suspem, místo hibernace jsem měl jen přenosný komp.
Doplněna anketa.
Stručně a krátce ... neuvěřitelné se stalo skutkem, minutovej level v Supertuxovi zdolán. Tedy ten, kde train leaves in 1 minute už je úspěšně za mnou. Doběh jsem v čase t-0 ... JUCH! :-D
(Už pařim jen sudoku na webu a supertuxe <edit>ještě pařim manuály, jako každá zkrachovalá existence ...</edit>.)
Musel jsem konečně něco řešit, co mne nějakou dobu trápilo, čas od času, jak jsem na to narazil. Takové prkotiny prostě.
Od dubna mam jeden noťas s ATInou Xpress 200M. Napoprvé jsem s ní kdysi nepohnul, tak jsem použil drajvr vesafb. Nedávno mne kamarád nakrk, rejpal mi do toho, jakej používam systém. Tak jsem drobet zase přidal plyn ve studiu. Následkem čehož jsou i mé pokusy.
Mám stežené proprietární ovladače od ATI: ati-driver-installer-8.26.18-x86.run
, ati-driver-installer-8.28.8.run
a ati-driver-installer-8.29.6.run
. Z diskusí jsem vyrozumněl, že je třeba spustit ten run, spustit aticonfig --initial
, vlízt do neXkového prostředí, zbavit se z paměti předchozího modulu pro grafiku, natáhnout fglrx
a jen si lebedit.
Zatim končim na tom, že u instalace se mi nenalezne cesta pro zkompilování modulů.
Zmigroval jsem před nějakou dobou z desktupu na noťas. Maká mi to snad vše, no, o tom to být nemá, že mi nejde SDL a kvůli tomu dosbox. Někde mam komplet knihovny uložený, díky jimž jsem ho rozchodil na desktopu.
Pokračuji v anketě o ideově nejvíce symbolického muže serveru, druhou částí abecedně seřazených osobností.
Už jsem tu dvakrát zabrousil do osobních a osobnostních anket. Po té první mi došlo, že se sluší psát i o těch, co dělají Ábíčku čest, hledat ty, kteří nejvíce přispívají k obrazu zdravého a nejpopulárnějšího linuxového serveru v tuzemsku.
Po dlouhém škudlivém boji (=váhání) jsme si pořídili domů jednoho Linksyse a teďka jsem ho konečně rozchodil na wifi rozhraní. Mam trable s dhcp, mandrivácký nástroje si nerozumněj s modulem od Madwifi. Tak jsem se dokopal k hledání v diskusi, postup jsem našel i přes nápovědu, nakonec jsem našel zakopaného psa v tom, že nastavuji defaultní gateway jako hostname routeru a ne jako ajpinu.
Zdravím všechny dobré duše,
mám takovou teoretickou a zvědavou otázku. Takovou proto, že mne to jen zajímá a řešit to nebudu.
Hraju nějakou dobu (od dubna?) fotbal na Hattricku a mam dojem, že letos jim cca 3x slušně slítla databáze. Občas to hází errory jako "MS SQL ...". Říkají, že stále posilují železo. Mne by zajímalo, zda by toto bylo řešitelné v linuxu a jak moc snadné?
Bývá připojeno dle denní doby 30.000 - 60.000 lidí. Předpokládám, že musí být nějaká "tlustá lajna", webserver a databáze. Šlo by to na jednom počítači? Když se zaloguju, rozhazuje to na další servery (www61.hattrick.org třeba). Máte někdo s něčím podobným zkušenost, pochlubíte se?
Potřebné detaily a tak si časem najdu a když tak je sem dopíšu.
Pokoušel se pro AMD K6-II/350 zkompilovat nové jádro, to dělám na noťasu (Celeron 1.5GHz), aby to tak nevázlo (4,3x víc MIPSů), zvolim dobře K6 family, ovladač pro grafiku (Ati Utah64), Alsu, isovou zvukovku, prostě minimum. Bohužel 2.6.16.16 mi po přetažení do toho AMD nenabíhá, lilo spadne skoro hned po odklepnutí položky v menu. Je tu grafické menu, při tom spadnutí to sebou škubne a konec.
Další zkušenosti a zajímavosti, či třeba pár blbostí, co jsem za těch pár měsíců zase posbíral. Avidemux už sice mam zprovozněnej, ale až příště budu hledat, ať si poradim, třeba. Stejně tak ať má Milá inspiraci, jak na nahrávání z televize. Plus pár poznámek. (Sbírám si zajímavé věci a až jich je dost, tak si je zveřejním, čili jsou tu i takové odkazy, jež už mi nejsou moc dobře uložené v paměti.)
Zachtělo se mi zkompilovat nové kaffeine 0.8.1, musel jsem upgradovat libxine, k tomu jsem už rovnou stáh nové xine, chtělo to cdparanoiu, při její kompilaci mi to řvalo v utils.h
něco o "compound statement", tak jsem doplnil středník do 4 switchů a bylo to ... nějak mi vrtá hlavou, že jsem o tom nic nenašel (teda, jedno bez odpovědi ano) ... tak poznam, jak to sviští ...
Zadařilo se mi a dostal jsem usb audio Genius sp-i200u a pokouším se si s ním poradit.
Konečně jsem rozhoupal koupit nový disk, volba padla na Maxtor 160GB, zatim mi 80GB Maxtor makal spolehlivě, neměl jsem důvod měnit značku. Větší jsem chtěl hlavně kvůli nahrávání z televize či netu a zkoušení nějakých dister a pro to, abych moh dát ten menší, současný, rodičům.
Už jsem dneska ověřil funkci tohoto 4-portového modemu v linuxu, menu má dost obsáhlé, brzo i zjistím, jak se na něj připojím zvenku - a jak případně budu našim řešit jejich komp.
Hledali jsme podrobný technický popis na jeden protokol, Google nám něco vypliv, zjistil jsem (zase?), že RFC jsou volně k nakouknutí, k "Velkému průvodci síťovými protokoly" bylo sice cd, ale to s sebou furt netahám. Tak mne napadlo, co někde shromáždit odkazy, i to se už tady řešilo.
V poslední době se mi toho nějak hromadí, padá na mne depka, jak se mi nedaří zvládat frontu úkolů. To, co následuje, jsem chtěl projet snad před třemi měsíci a strašilo mi to v odložených blogpostech.
Zase jednou jsem zkoušel rozchodit Egrensis v linuxu, jednou na nějakém live-cd šlo v Kaffeine, dneska se mi ani jednou nechytlo. Vim, že je na to mplayer-plugin, to si ho budu muset zkompilovat. Tak jsem ale objevil, že lze koukat i na video z Atlasu a že je tam toho dost.
Už dost dlouho se nám nedaří na MDK 10.2rc3 rozchodit zvuk. V kompu je tv karta, ta už teď maká, ale výstup z ní je jen z jednoho outu (z toho, co je "zezadu z desky", ze předu zase hrajou (když už) zvuky), to musim zjistit, jak se s tim manipuluje, když mam výstup vyvedený do "front panelu" a dozadu.
Tak si tak hraju a ...:
Dostal jsem tuto kartu k Vanocum (ještě jednou děkuju, má Milá), pokouším se ji rozběhat. Systém mi je nějak detekuje, i když na krabici je označení jiné.
Překvapila mne vlastní žena, už je v linuxu snad zběhlejší, než já :-)
Zkusili jsme v jejím kompu abcLinuxuLive a Knoppix, v jednom šel zvuk (s mudulem od intelu) na oss, v jednom nešla síť. Pak jsem něco dělal u sebe a házela na mne termíny, co slyšim od těch lepších - dělá mi radost, panenka :-)