Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Koukám, že by Ábíčko mělo zavést i mikroblogy...
Kdy byla (je?) Bludička v televizi ? Vůbec si na tohle nevzpomínám.
Proto je tam odkaz na youtube Mj. vyšla Bludička v časopisu DiViDi začátkem prosince, ALE nemluví ji Kaiser ...
Aničko, můžu půjčit na týden a zbytek je Tvoje věc. A ten Juřičkovo dabing je fakt jinej, než Kaiserovo.
Pokud vím, tak to dávali v Magionu.
Agnes, Etna, hezky jsem si u toho nalinkovaného videjka zavzpomínal
To je možný, už je to dávno
Jj, bedna Edna byla super
TWiki je fajn. Interne ji mame nasazenou sedmym rokem. Ted ji pouzivam i na jeden velky mezinarodni projekt jako komunikacni platformu. Velka spokojenost. Za tech 7 let, co ji pouzivam to umi uz opravdu hodne veci, doporucuju si prolezt pluginy
Hlavne sa nehra na velku wiki, vsetko je pekne v plaintexte, takze ked je treba "zaspinit si ruky" tak sa da vselico robit aj rucne priamo nad datami :) Nehovoriac o jednoduchom zalohovani :)
Jo jo, presne. Diky tomu, ze je to na FS, tak i pres rsync vyrabime readonly kopie do jistych lokalit, kde mohou byt potize s pripojenim. No a zapomnel jsem vyzdvihnout konfigurovatelnost, je uzasne, jak se da naohybat.
By mě zajímalo, v čem je lepší FS, než databáze?
Napriklad v tom, ze staci FS, netreba mat beziacu databazu. Alebo ze sa daju data priamo na FS grepovat resp. upravovat inymi standardnymi unixovymi prikazmi. A v pripade Twiki sa to da naozaj pouzit aj ako wiki nasadene normalne niekde v praxi..
Samozrejme netvrdim ze je to univerzalne pre kazde nasadenie lepsie, len tvrdim, ze v konkretnych pripadoch je DB zbytocna, alebo nie je nevyhnutna.
1. vydumpovat 2. sbalit 3. prenest 4. rozbalit 5. smazat (!) aktualni kopii DB 6. nadumpovatNetreba pripominat, z behem mazani a dumpovani DB mame kopii nedostupnou. Verze s FS:
1. rsyncPo dobu synchronizace je kopie k dispozici. Je zapotrebi jeste neco dodavat? Mozna jen dotaz ... uz MediaWiki podporuje jinou DB nez MySQL? Dalsi MySQL bych opravdu opecovavat nechtel ...
Tiskni
Sdílej: