Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Dokázala jsem to! A napoprvé ... řekla víla Mavis ... To bych nebyl já, abych si ze všeho nedělal srandu, či aspoň neviděl ve všem to veselejší ... zase jsem se něco naučil a je mi fajn , twiki mi konečně maká ... a na poprvé to nebylo.
Používáme na jednom místě docela aktivně twiki, jsem s ní spokojenej na tolik, že jsem si s ní chtěl hrát a zkoušet, co z ní vymáčknu. Vytuh jsem dřív u nefunkčního php či perlu, že se mi v apachi nezobrazoval, jen stahoval. Zkoušim to na gentoo, objevil jsem zatím kouzelnou kombinaci "-D perl", USE="apache2" emerge php mod_perl a už je to o dost lepší. Navíc na Twiki.org je návod, stačí jen číst. Ještě jsem zkoušel mediawiki a dokuwiki, zřejmě zůstanu u twiki.
Obnáší to i další věci, rozchození pošty apod., práci s mysql u mediawiki. A samozřejmě nějaký důkladnější zálohování. Co já se ještě nenaučim
Pointou je to, jak moc je nutné se naučit dobře číst.
P.S. ta hláška je z Bludičky.
EDIT: instalace na dalším stroji: twiki_httpd.conf v conf.d/twiki_httpd.conf nee, soubor /var/www/.../twiki_httpd.conf funguje (přesné rozdíly jsem zatim nezkoumal); http access, přihlášení maká bez nějakého doinstalování modulů v twiki preferences ...
EDIT 2: základní chybou bylo instalování pluginů hned při instalaci. Pak jsem se z toho hned tak nevymotal.
EDIT 3 2/10/2009: v ubuntu je jiná adresářová struktura atd.
Tiskni
Sdílej:
Koukám, že by Ábíčko mělo zavést i mikroblogy...
Kdy byla (je?) Bludička v televizi ? Vůbec si na tohle nevzpomínám.
Proto je tam odkaz na youtube Mj. vyšla Bludička v časopisu DiViDi začátkem prosince, ALE nemluví ji Kaiser ...
Aničko, můžu půjčit na týden a zbytek je Tvoje věc. A ten Juřičkovo dabing je fakt jinej, než Kaiserovo.
Pokud vím, tak to dávali v Magionu.
Agnes, Etna, hezky jsem si u toho nalinkovaného videjka zavzpomínal
To je možný, už je to dávno
Jj, bedna Edna byla super
TWiki je fajn. Interne ji mame nasazenou sedmym rokem. Ted ji pouzivam i na jeden velky mezinarodni projekt jako komunikacni platformu. Velka spokojenost. Za tech 7 let, co ji pouzivam to umi uz opravdu hodne veci, doporucuju si prolezt pluginy
Hlavne sa nehra na velku wiki, vsetko je pekne v plaintexte, takze ked je treba "zaspinit si ruky" tak sa da vselico robit aj rucne priamo nad datami :) Nehovoriac o jednoduchom zalohovani :)
Jo jo, presne. Diky tomu, ze je to na FS, tak i pres rsync vyrabime readonly kopie do jistych lokalit, kde mohou byt potize s pripojenim. No a zapomnel jsem vyzdvihnout konfigurovatelnost, je uzasne, jak se da naohybat.
By mě zajímalo, v čem je lepší FS, než databáze?
Napriklad v tom, ze staci FS, netreba mat beziacu databazu. Alebo ze sa daju data priamo na FS grepovat resp. upravovat inymi standardnymi unixovymi prikazmi. A v pripade Twiki sa to da naozaj pouzit aj ako wiki nasadene normalne niekde v praxi..
Samozrejme netvrdim ze je to univerzalne pre kazde nasadenie lepsie, len tvrdim, ze v konkretnych pripadoch je DB zbytocna, alebo nie je nevyhnutna.
1. vydumpovat 2. sbalit 3. prenest 4. rozbalit 5. smazat (!) aktualni kopii DB 6. nadumpovatNetreba pripominat, z behem mazani a dumpovani DB mame kopii nedostupnou. Verze s FS:
1. rsyncPo dobu synchronizace je kopie k dispozici. Je zapotrebi jeste neco dodavat? Mozna jen dotaz ... uz MediaWiki podporuje jinou DB nez MySQL? Dalsi MySQL bych opravdu opecovavat nechtel ...