Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V poslední době se mi toho nějak hromadí, padá na mne depka, jak se mi nedaří zvládat frontu úkolů. To, co následuje, jsem chtěl projet snad před třemi měsíci a strašilo mi to v odložených blogpostech.
Něco z toho jsem už projel a vyřešil, ale rád se k tomu vrátim pro širší souvislosti, až bude čas.
Bash-completion 01, Bash-completion 02, sehnat: Charles Petzold "Programming Windows" (to už teď asi neplatí), něco na čtení od P.H., odkaz od D., D. podruhé.
Pro změnu více linuxu - Pročíst něco o KDE(?), Něco z historie o GNOME, Něco o Squidu. Zkoušim teď rozchodit Spellcross v linuxu, ve wine ani škyt, v dosboxu mi padá při setupu zvukovky, musim skouknout parametry dosboxu i zvuku, zda to jde změnit, mam tu integrovanou na irq 20, to mne překvapilo, pamatuju klasické nastavení z dosu na 220h, int5, dma 1+5 .
Konečně jsem zjistil, jak na dvd-ram v linuxu, ale ještě nevim, jaký udf to vlastně umí, ve woknech je verze udf 1.5 a 2.0, musim zjistit. Stalo se mi, že mi v linuxu zapsané nechtěly wokna přečíst, nepoznaly disk.
Chci napsat jeden článek, rád bych, aby to bylo víc, než překlad a snůška screenshotů, další zákys.
V práci mne čeká školení, pro doplnění pracovní náplně dostanem jeden job, konečně budu dělat pořádný ajpí. Ale zase neni vo co stát, sranda to neni.
Na dalších x věcí jsem určitě zapomněl. Ale líp mi je, vypsal jsem to ze sebe a můžu se jít učit na ranní zkoušku z mé milované ... lineární
P.S. kdysi jsem neudělal přijímačky z fyziky na mff, ty sem chci taky dát, ať si můžem lámat hlavu. Dneska mi matika přijde lehčí, pokud ty přijímačky najdu, tak i zjistim, jak mi ony dnes přijdou.
P.P.S. až vyřešim to, o čem píšu, tak to nějak zveřejním, podělím se o to.
Tiskni
Sdílej:
Já si aspoň pustil muziku z cd. Píšu si s jednim klukem, on to zkouší ve vmware a v cedeze (asi). Když uspějeme, dáme vědět. Chci to zkusit bez zvuků (když už mi to padá při detekci a nastavení zvukovky, navíc mi to řve něco proti midi) - ale nejdřiv musim přijít na to, jak je vypnout a vypnout tak, abych je dokázal zapnout (=zvukovku). Wine asi nevidí dos4gw, musim zjistit, jak na to, jak na sdílené adresáře a cesty. Už jsem i zkusil wine /mnt/cdrom/dos4gw.exe wine /mnt/cdrom/instaluj.exe a zase se to utopilo někde v hlubinách nepaměti nebo "prostě spadlo".
Zkusil jsem X-com: Apocalypse a zatim neúspěch, ve wine nic, žádná odezva, v dosboxu po instalaci spadne. Ale při testu konfigurace vypadá vše ok, pvelikost paměti atd. Co vim, tak jsou hry, co chtěly být na posledním disku (=písmenu), jinak nešly spustit, systém je nich nenašel. Jedno z toho možná bude i Spellcross?
O hrách radši moc psát nebudu, ať se nám to tu nezwokení. (Napadlo mne navrhnout vytvořit novou "třídu" Abíčka, ale pak jsem to zavrh.)
To jsem ještě nežral ... najednou mi nejde zvuk ... ani mpg123, ani xine, xmms ... tj. ani oss ani alsa asi nemalá, nemá výstup ... dělá, že přehrává, ale není nic slyšet. Když nabootnu Quantian, spusti, alsaconf, vyberu via82xx a sejvnu, tak ok, zvuk jede. V MDV jsem ani alsaconf neměl? Tak jsem ho z Quanitana zkopnul, ten samý pokus v MDV nic neřeší
Takže možná mi něco hrabe do konfigurace za chodu? Hotplug atd.? Viděl jsem tu v diskusi thready a skoro jsem se smál ... "vy jste ale divný, že vám to nejde" - už vidim, že je asi něco prohnilého (=zapeklitého) ve státě dánském ... dám vědět, jak a co jsem zjistil.
Spáchal jsem párkrát /etc/init.d/sound restart a /etc/init.d/alsa restart, vybod se na to, ve woknech koukal na tv a při návratu koukam v mixeru šoupátka dole a vypnutý vstupy/výstupy a po zapnutí/natavení vše ok. Co se stalo, nevim, jestli se mi to podaří reprodukovat, ozvu se.
Takhle bych mohl zjistit irq, pěkné vysvětlení ke zpomalení.
Ta nocovka mi se štěstím vyšla, algebra padla do indexu. S potěšením jsem zjistil, že se mi líp mechanicky počítá, bez chyb a rychleji. S improvizací už to bývá horší.
Nechávám si takovéto akce na chvíle nutnosti, přece jen mi rozhodí rytmus.