abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 859 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    KDE: tipy a triky - I (KWin)

    18. 4. 2005 | Robert Krátký | Tipy a triky | 20114×

    Mnohé z funkcí a vlastností KDE nejsou na první pohled vidět. Přečtěte si, jak šikovněji používat správce oken, Konqueror nebo DCOP.

    Správce oken - KWin

    Kwin není nějaký extra funkcemi nabitý okenní manažer. Spokojuje se se základní funkčností, která běžnému uživateli většinou postačuje. Určitě se ale najde mnoho uživatelů, kterým práce s KWin nevyhovuje. Pokud se přesto rozhodnou používat KDE, mohou desktopové prostředí snadno přinutit, aby na KWin zapomnělo a používalo jiného správce oken. U mnohých samostatných správců oken je s touto možností počítáno, a proto je možné je zkompilovat s podporou pro KDE (nebo GNOME).

    Neznamená to, že bez této podpory by v KDE nešly používat - jen jsou pak pro integraci lépe/hůře připraveny.

    Samotné nahrazení můžeme provést buď přímo za běhu KDE (například pokud si chcete spolupráci KDE s vybraným správcem oken jen vyzkoušet) nebo ještě před startem desktopového prostředí (to bude preferovaný způsob, rozhodnete-li se ponechat si nové nastavení.

    Za běhu (KDE) je možné okenní manažer nahradit pouze takovým, který podporuje parametr --replace (podle specifikace ustanovené v Inter-Client Communication Conventions Manual (ICCCM) http://tronche.com/gui/x/icccm/sec-2.html#s-2.8. Například OpenBox tuto funkci podporuje (KWin samozřejmě také). Stačí tedy z prostředí KDE spustit:

    openbox --replace

    kde: tipy a triky - openbox

    A docílíte toho, že správu oken převezme OpenBox. Jednoduché. Na screenshotu si všimněte také čtyř ploch, které jsou ve spodním panelu - Kickeru - nabízeny. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdybych neřekl, že běžně mám nastaven počet ploch jen na 2. V konfiguraci OpenBoxu jsou určeny plochy 4, a proto KDE správně zareagovalo a aktualizovalo i applet, který se o přepínání ploch stará.

    Pokud chcete náhradu zařídit ještě před spuštěním KDE, využijte proměnnou KDEWM. Před startem prostředí ji "naplňte" požadovaným správcem oken. Zůstane-li prázdná, bude použit výchozí správce - KWin. Např. do souboru ~/.profile vložte řádek podobný následujícímu:

    export KDEWM=openbox

    KWin také ujde

    Standardní správce oken KDE však také není k zahození. Jak už jsem zmínil výše, poskytuje tak akorát funkcí na to, aby jej šlo v rámci desktopového prostředí pohodlně používat. Existuje však množství sympatických funkcí, které zůstávají zrakům běžného uživatele skryty, pokud se neponoří do čtení dokumentace nebo různých návodů na internetu, kde si tyto fígle uživatelé sdělují.

    Manipulace s okny

    Pokud vám vyhovuje používat myš i klávesnici zároveň, můžete okna posouvat i měnit jejich velikost, aniž byste museli vybalancovávat kurzor myši na okraji okna. Chcete-li kterékoliv okno posunout, stiskněte Alt a kdekoliv v prostoru okna klikněte levým tlačítkem myši. Pokud chcete změnit velikost, postupujte stejně, ale použijte pravé tlačítko. Takových možností ovládání je mnohem více. Podívejte se do Ovládacího centra na položku:

    Pracovní plocha -> Chování oken -> Činnosti

    kde: tipy a triky - okna

    Veškeré akce jsou samozřejmě konfigurovatelné, takže pokud vám nevyhovuje výchozí nastavení, které jsem popisoval, můžete jednotlivým klávesovým zkratkám, kombinacím klávesnice + myš a myším akcím přiřadit úplně jiné funkce.

    Ale tohle není žádná věda. Na to by přišla i učitelka výpočetní techniky a ministr informatiky. Podívejme na něco zajímavějšího.

    kstart

    Znáte utilitku kstart? Používá se k tomu, abychom mohli správci oken vysvětlit, jak si představujeme, že bude s právě spouštěnou aplikací zacházet. Nejsme tu nijak omezeně tím, o jakou aplikaci se jedná - tzn. nemusí to být KDE aplikace. Program kstart má velice snadno pochopitelné parametry, jejichž výpis získáte po zadání:

    kstart --help

    Příklad použití by mohl vypadat třeba takto:

    kstart --windowclass konsole --fullscreen --desktop 2 \
    --skiptaskbar --activate konsole

    Tak co jsme to provedli?

    • --desktop 2
      Řekli jsme správci oken, že na ploše desktopu číslo 2 chceme otevřít okno s programem Konsole (emulátor terminálu).
    • --fullscreen
      Toto okno má být zobrazeno přes celou plochu desktopu, takže nejenže bude roztažené na maximální velikost, ale nebude mít ani žádnou dekoraci (titulní lištu) a okraje => maximální využití prostoru.
    • --skiptaskbar
      Kromě toho jsme ještě přikázali, aby toto okno nebylo reprezentováno v pruhu úloh (taskbar).
    • --activate
      Navíc chceme, abychom na něj byli hned přepnuti, i pokud jsme právě na jiné ploše, než kam se okno otevírá.
    • --windowclass
      A málem bych zapomněl zmínit, že tímto parametrem programu říkáme, kterou třídu oken má "uloupit". Pro přesnější specifikaci lze použít parametr --window hodnota, kde hodnota může být i regulární výraz. Pokud nepoužijete ani jeden z těchto dvou parametrů, nic hrozného se většinou nestane (i když kstart vám hned na příkazové řádce vyčiní). Použije se pak první otevírané okno. Vzhledem k tomu, že většinou to bývá to "naše", není se čeho bát. Pokud byste však takový laxní příkaz použili při startu prostředí, mohlo by se to nevyplatit.

    ksystraycmd

    Další šikovnou utilitkou je ksystraycmd. Z názvu je zřejmé, že se stará o tzv. SysTray (někdy také nazýváno Dock) - česky systémovou část panelu. To je místo, kde jsme většinou zvyklí vídat třeba vlaječku pro přepínání rozložení klávesnice nebo minimalizovaného IM klienta pro komunikaci pomocí Jabber nebo ICQ.

    Díky ksystraycmd však do systémové části panelu můžeme vecpat jakoukoliv aplikaci. Ta se pak bude chovat jako klasická "SysTray aplikace" - tzn. nebude zobrazena v pruhu úloh a její okno budeme moci otevírat a zavírat kliknutím na ikonku v SysTray. Každá takto otevřená aplikace bude mít své základní kontextové menu, které otevřeme (jako u jiných SysTray aplikací) kliknutím na ikonku pravým tlačítkem myši.

    Ukážeme tentokrát na příkladu programu XTerm (abyste věřili, že aplikace nemusí být součástí KDE, aby na ni tyto finty fungovaly):

    ksystraycmd --hidden --startonshow --quitonhide xterm

    Takže:

    • --hidden
      Aplikaci XTerm chceme mít už od počátku skrytou - tzn. jediné, co bude vidět, je ikonka v systémové části panelu.
    • --startonshow
      XTerm se spustí teprve při kliknutí levým tlačítkem myši na ikonku. Jinými slovy, v SysTray bude pouze trčet ikonka, ale samotná aplikace bude spuštěna až po otevření okna.
    • --quitonhide
      Když na ikonku klikneme, aby se okno s XTermem schovalo zpět do panelu, bude proces XTerm ukončen - opět nám tam zůstane jen samotná ikonka.

    Je jasné, že parametry --startonshow a --quitonhide jsou při tomto příkladu použití zbytečné. Vlastně nejen zbytečné, ale spíše škodlivé, protože když každou minimalizací terminálu přijdete o práci, kterou v něm máte rozdělanou, není to žádná výhoda. Tyto parametry se naopak hodí při úlohách, u kterých je rozumné je mít spuštěné pouze po dobu, kdy se na ně díváme. Dokumentace KDE uvádí jako příklad sledování souboru s logy. Jde-li vám pouze o to, abyste se čas od času mohli podívat na několik posledních řádků logu, není nutné, aby se něco vypisovalo i tehdy, když se nekoukáte.

    Příště

    V pokračování se dostane na málo známé funkce webového prohlížeče (a správce souborů) Konqueror. Například se dozvíte, jak v rámci jedné záložky vytvořit rozdělený pohled na dvě webové stránky, přičemž při kliknutí na odkaz v jedné části se odkazovaná stránka otevře v druhé části okna, zatímco ta, ve které jste klikli, zůstane beze změny. Zní složitě? Není. Naopak, je to jednoduché a praktické.

           

    Hodnocení: 96 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Petr (DotaZ) Jakubec avatar 18.4.2005 07:28 Petr (DotaZ) Jakubec | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše --desktop 2
    Ahoj!
    Zajimave cteni, diky Roberte.
    Zaujal mne kstart, respektive jeho parametr --desktop 2. Predpokladam, ze otevre pozadovanou apps na druhe virt.plose. Nevite jak toho docilit i pro jine WM? (jmenovite treba XFCE) nebo je k tomu treba jakasi utilitka typu kstart, ci je to jen vychytavka KWin?
    18.4.2005 08:42 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Network is unreachable
    zkus devilspie
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    18.4.2005 08:36 Libor Smékal
    Rozbalit Rozbalit vše Obnova stavu prostředí po přilášení
    KDE (session manager) si při odhlášení uloží, které aplikace běží, a při dalším přihlášení je znovu spustí - snaží se obnovit stav prostředí včetně aplikací. Jde z tohoto mechanizmu některou aplikaci vyjmout? Já např. nechci po přihlášení nastartovat Skype, i když při odhlašování spuštěný byl.
    18.4.2005 09:26 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova stavu prostředí po přilášení
    proboha clovece, staci si spustit ovladaci centrum, komponenty kde, spravce relace.

    Staci jen proste trochu hledat.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    18.4.2005 22:34 8an | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova stavu prostředí po přilášení
    Jenom dodám, že ten seznam se odděluje dvojtečkou (což asi není zrovna intuitivní).
    If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
    19.4.2005 12:41 L.Lunak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Obnova stavu prostředí po přilášení
    Hmm, no jo, asi jo. Tak ja to spravim na carku. Ale je to alespon napsano ve What's This helpu :).
    18.4.2005 10:29 Tomáš Tichý | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Malé ikonky v panelu
    Zajímalo by mě, jak docílit stejného vzhledu panelu, jako má autor na screenshotu. Konkrétně mi jde o to, aby ikonky pro spouštění aplikací a ikonky v systrayi byly malé a ve dvou řadách.
    18.4.2005 11:00 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    Viz diskuzní vlákno Jak docílit malých ikon na panelu pod článkem o KDE 3.4.
    18.4.2005 12:16 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    Ne, tam to zodpovezeny neni. Treba mne se docilit "malych ikonek ve dvou radach" v systrayi nepodarilo bez toho, aby byl cely panel strasne vysokej.
    18.4.2005 12:48 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    Ptal ses - jak vidím - už tam. Já jsem přeci nikde neřekl, že při standardně nabízené velikosti "Normální" mohou ikonky v SysTray být ve dvou řadách. Na screenshotech v obou článcích je velikost nastavena na "Vlastní" (48px). Ikonky v SysTray mají velikost 22x22. Pokud máš panel menší než 48px, nikdy se ti nezarovnají do dvou řad, protože by se tam prostě nevešly. Jestli se nemýlím, tak velikost SysTray ikonek by šla změnit pouze zásahem do zdrojáku.
    18.4.2005 12:50 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    A ještě koukám, že autor původní otázky se v této diskuzi ptal, jak docílit stejného vzhledu, jako má autor článku - a to tam zodpovězeno je.
    18.4.2005 13:19 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    ok, mam taky "vlastni", 48 pixelu, ale mam to v jedny rade.
    18.4.2005 13:42 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    Hele, já mohu těžko odhadovat, jaké jsou okolnosti u tebe. Vím pouze, že platí to, co jsem řekl - totiž, že menší ten panel být nemůže. Netuším, co může způsobovat, že někde musí být dokonce větší.

    Napadá mě, že by to mohlo být způsobeno velikostí písma. Některé ikonky v SysTray totiž přes sebe zobrazují čísla - třeba aplikace pro kontrolu pošty na mailserveru apod. Tahle čísla se zobrazují v takové velikosti, na jakou máš v systému nastaven ten druh písma, který je ve zdrojáku aplikace určen pro zobrazování toho číselného údaje. Například já používám program KShowMail, kterému jsem zdroják upravil tak, aby pro zobrazování těch číslic používal písmo nastavené pro titulky oken. Pokud se přes nějakou takovou ikonu zobrazuje příliš velké písmo, třeba se pak odmítají zařadit nad sebe. Ale to jen hádám.
    18.4.2005 14:01 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    Napadá mě, že by to mohlo být způsobeno velikostí písma.
    IMHO ne - mam tam klipper, kkbswitch, korgac, kmix, valknut a psi... zadny text...
    18.4.2005 14:16 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    Zkuste panel jeste trosku zvetsit. Ja po prechodu z kde 3.3.2 na 3.4 musel velikost panelu trosku zmenit, abych to mel jako driv (ne vsak kvuli systray, ten nepouzivam). A Vy mate, pokud si vzpominam, verzi kde-3.3.2?
    18.4.2005 14:33 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    OK, tak od 52 pixelu nahoru to funguje. Ale to je ztrata mista :-).

    kde/3.3.2
    18.4.2005 11:03 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Malé ikonky v panelu
    Systrej ve dvou radach? Musite si zvetsit velikost panelu. U mne to funguje od 48pixelu.

    A ty ikonky vedle K-menu? To je aplet "Rychle spousteni aplikaci".
    13.6.2005 11:25 Lurch
    Rozbalit Rozbalit vše klavesnice
    Cau, nedokazal by mi nekdo poradit, jak dostat prepinani rozvrzeni klavesnice na spodni panel v KDE 3.3.1? Ja vim je to docela zacatecnicky dotaz, ale nemuzu na to nejak prijit. Dik
    13.6.2005 11:46 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: klavesnice
    Kcontrol (ovladaci centrum kde) > Mistni zvyklosti > Rozvzeni klavesnice

    a zaskrtnout Povolit rozlozeni klavesnice a vybrat si ty sva rozvrzeni. Presne takhle to funguje u mne na KDE-3.4.1. Myslim, ze stejne to bude platit i pro verze nizsi, alespon v to doufam.
    5.9.2005 21:21 PorGr | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Diky za clanek
    Diky moc za zajimavy clanek.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.