plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Na serveru mi běží pár služeb, k tomu hosts.deny, pozoruji docela často nějaké pokusy o zalogování se po ssh, zkoušení hesel, z nečekaně širokého světa.
Nejdřív jsem nad tím chtěl mávnout rukou, tak si děti hrajou, v diskusích tady na AbcL byly takové návrhy, jako domluvit se s adminem domény, s tim, přes mail, co najdu přes whois.
Pak jsem se podíval k tátovi do pc, vidim tam některé ajpiny stejné, stejně mi jejich počet začal narůstat rychleji, snažím se blokovat dle jejich souhrnu.
Nakonec mne napadlo, místo posílání výpisu logu na toho admina zakázat celou síť - příklad z manu | hosts.deny ...
o A string that ends with a `.' character. A host address is matched if its first numeric fields match the given string. For example, the pattern `131.155.' matches the address of (almost) every host on the Eindhoven University network (131.155.x.x).Co byste dělali/děláte na mém místě?
Tiskni
Sdílej:
Co byste dělali/děláte na mém místě?Nic. Mávám nad tím rukou.
Už používám, dneska jsem zdrsnil konfiguraci, snížil počet neúspěšných pokusů atd.
javascript:document.forms[2].submit()
?
Přidal jsem tuto mou chybu do vzkazu správcům.
Jako inspirace by to šlo. Vypadá docela lákavě. Až na tom serveru bude co chránit, tak na to asi dojde - podle aktuálních zkušeností se současným řešením se pak rozhodnu.
sshd_config
povoleny jen určité uživatele. Skenovat si pak může kdo chce co chce, hesla nemá tempem 3 pokusy za sekundu šanci prolomit.
Zkoušel jsem LoginGraceTime
nastavit na 2m, snad i díky tomu jsem se pak musel přihlásit z localu a ne přes ssh (?), takž jsem to zase zaremoval (#, zakomentoval). Povolený uživatele mam (AllowUsers
).