plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Další zkušenosti a zajímavosti, či třeba pár blbostí, co jsem za těch pár měsíců zase posbíral. Avidemux už sice mam zprovozněnej, ale až příště budu hledat, ať si poradim, třeba. Stejně tak ať má Milá inspiraci, jak na nahrávání z televize. Plus pár poznámek. (Sbírám si zajímavé věci a až jich je dost, tak si je zveřejním, čili jsou tu i takové odkazy, jež už mi nejsou moc dobře uložené v paměti.)
Jak na instalování
Jak na přehrávání wmv ve firefixu - plugin, odkaz z roota
Jak na změnu verze gcc, když je třeba
Jak na nahrávání tv přes xawd
Parametry pro nahrávání tv od hodně dobrého kováře
proti mýtům - další odkaz z roota
Něco pro začátek o LFS
Další, kdo řeší dvb-t a phillips saa713* v linuxu
Přepínání klávesnice v MDV2006
Kompletní instalace Quantianu obsahuje: 404.149 souborů, 34.993 adresářů a to je celkem 6.953.640.945 bytů (6,5GB)
mount /tmp/spc-wrk.iso /mnt/cdrom2 -o loop
zařízeni: MATSHITA DVD-RAM UJ-830Sx /dev/hdc 660 colin,cdrom cdrdao 1.2.0 /usr/bin/cdrdao 0755 root, root cdrecord 2.1.1a03 /usr/bin/cdrecord 0755 root, root
Tiskni
Sdílej:
I proto to píšu, takové ty obecné věci, co každý jednou vyřeší a jsou pro něj časem moc jednoduché, ty začátečník ocení.
Teďka s noťasem už řešim všechno v linuxu, čili rychlost získávání zkušeností snad bude vyšší a taky už jsem přešel na vyhledávání (zadam chybovou hlášku a dost často najdu relevantní odpověď velice rychle) = takovéto jednorázové tipy mi už moc neříkají.
zadam chybovou hlášku a dost často najdu relevantní odpověď velice rychleJo jo, na to jsem taky už před nějakou dobou přišel. Chtělo to sice občas prohlídnout třeba až třetí i čtvrtou stránku googlu, kde se často řešení nalézalo, ale skoro vždycky jsem odpověď našel.
Na ftp.fi.muni.cz jsem objevil HOWTO a tak sosam.
V Kmailu mam nějaký kanály, tak mam co studovat. Dost dlouho to je, co jsem si jich nevšim.
Akce Příkaz Použití Vypnutí systému shutdown shutdown –h now Restart reboot reboot (init 6) Odhlášení logout logout Přepnutí uživatele su [user] su root Info o uživateli finger [user] finger tomas XWINDOW on startx XWINDOW off CTRL+ALT+backspace Probíhající procesy ps [volby] ps –au; ps –C apache Odstranění procesu kill PID kill 1250 Místo na disku df [parametry] df -h Nápověda man [příkaz] man ls Zobrazení cesty adresáře pwd Výpis adresáře ls [volby] [adresář] ls -alF |less ; ll strankovani vypisu more ll|more less ll|less Pohyb po stromu adresářů cd adresář cd /usr/tomas Vytvoření adresáře mkdir [dir] mkdir backup Smazání adresáře rmdir [dir] rmdir /usr/ghost Vytvoření souboru touch jméno_souboru touch text.txt Smazání souboru rm [volby] soubor rm /usr/tomas/graf.mod Přesun souboru mv [zdroj] [cíl] mv text.txt /usr/tomas Kopírování souboru cp [zdroj] [cíl] cp /usr/tomas/graf.mod /etc Výpis souboru more [file] more initab.cnf Hledání souboru find / -name passwd -print Hledani vyrazu grep vyraz soubor grep passwd /var/text.txt Vytvoření odkazu ln [volby] soubor odkaz link –s /etc/shadow hesla Připojení periférií mount [volby] ovladač adresář mount /dev/hdb /mnt Odpojení mount [volby] adresář mount /mnt Pripijeni Flash mount /dev/sda /mnt Nastaveni sitovky ifconfig ifconfig eth0 Vypnuti, zapnuti sitovky ifup ifdown Nastaveni HW sitovky ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:01 kontrola bezicich sitovych sluzeb netstat -natup Sluzby pri startu serveru ntsysv musi byt balicek nastaveni site netstat musi byt balicek brana route print ip route ls musi byt defaultni brana!!!! default via 192.168.1.1 dev eth0 dotazovani na balicek rpm -qa instalace balicku RPM rpm -ivh balicek odstraneni balicku rpm -e balicek