Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Polemizovat můžem až vylezeš ze své ulity. Z té zkratky se stal buzzword, se s tím smiř. Klíčové je slovo inteligence – z hlediska AI totiž vykazuje jistou dávku inteligence i houpací kůň, k němuž nemáš daleko, protože to, že slova získávají časem jiný význam, je zcela normální. Ostatně máme takových v našem jazyce spousty. A k oboru jako takovému jsem se nevyjadřoval.
Krom toho poslední verze na stejné zadání reagují trochu jinak a odpovědi se liší.Takže odpovídá metodou Monte Carlo?
Ono stačí sledovat, jak to, co je pro dnešní "skoro dědky" denní chleba, je pro mládež otrava nebo skoro magie.
To, že je pro někoho staršího něco denní chleba, neznamená, že to není stejná otrava jako pro mladého. Rozdíl je v tom, že do toho vstupují faktory, které ten mladý ještě nezná, ale časem na ně také narazí. Kolegům v práci jsem vždy říkal: „Pánové, cestami kterými teprve půjdete, už jsem dávno prošel.” Tenkrát mi nevěřili, ale teď když už jsou o těch 10 let starší rozumí co jsem se jim snažil říct.
S tím, jak přibývají roky, se mění priority. A to vše má vliv na rozhodování lidského mozku. Někdo si dává pozor a zbytečně neriskuje už od mládí, jiný třeba až poté, co ho vystraší nějaký zdravotní problém. Když jsi sám a mladý, nic neřešíš. Jenže čím jsi starší, narůstají problémy které dřív řešili jiní a to vše se podepisuje i na tom co vrací mozek. Někomu jede furt na plný plyn, jiný se pod vlivem okolností složí jako deštník.
Po pravdě řečeno, celé to hype s AI je balancování na hraně. Jak to dopadá, když někomu střelí v kouli jsme viděli nedávno. Jak to dopadne, když tomu někdo svěří životně důležitou infrastrukturu, raději nedomýšlím.
.. a rozeznává tvoje emoce...
Skládá k sobě v logickém sledu útržky informací. Nic víc. Je to jen automat, který pracuje s daty. Informace třídí, ale na rozdíl od lidského mozku nezapomíná. Ovšem taky to stojí nemalé množství energie. To že vygeneruje jakoukoliv píčovinu, ještě neznamená, že je ta píčovina dobrá a užitečná. Je to jen další kupka hnoje na tu hromadu, kterou musíš probrat, když opravdu něco validního hledáš. Onehda jsme jen tak z legrace zadali dotaz na osobnost jednoho ne příliš známého spisovatele. Výsledkem bylo, že to splácalo data vycucaná bůhví odkud. Kdyby to alespoň uvádělo zdroje. Jenže takhle je výsledkem jen hromada keců u kterých nemáš NIKDY jistotu, jsou-li validní nebo ne. Ano. Generuje to obrázky co vypadají jako skutečné, ale nejsou. Je to podobné jako bys spolupracoval s chorobným lhářem. A proto se ti zdá, že je ve srovnání s některými lidmi chytřejší. Jenže ti lidé umí zase jiné věci, které ten automat nikdy nedá, protože nemá cit. Jeho reakce, jsou jen natrénované výsledky, říznuté nějakým random generátorem aby to nebylo tak fádní.
Nezpochybňuji užitečnost. Sám jsem nedávno využil whisper, ke zpracování audiozáznamů, které se mi válely mnoho let na disku. Ušetřilo mi to sice nějaký čas, jenže ten výsledek stejně musí projít kontrolou. AI totiž nikdy neporozumí obsahu bez příslušného kontextu. Stejně jako tomu neporozumí většina, kterou s výkonem AI porovnáváš. Jenomže pochopení je možné jen na základě porozumění.
Ano, mozek dělá to samé, ale kromě toho i řadu jiných věcí o kterých se zatím pouze teoretizuje. Když prozkoumali 1 kubický milimetr, došli k závěru, že jen datová kapacita odpovídá v současné době cca 1400x 1 TB disků. No a teď si vypočítej a srovnej energetickou náročnost. Objem mozku průměrného muže je 1.274 dm3 a průměrné ženy 1.131 dm3. A to se bavíme o „výpočetní jednotce”, kterou má v lebce kde kdo. Trénuje ji celý život a jaké jsou u většiny výsledky vidíš sám. Není tedy důvod se domnívat, že by tomu bylo u umělé inteligence jinak. A teď si vem kolik to ještě žere lidských mozků, které také potřebují svou dávku energie. Tu přepočítej na žrádlo a pak zkus zjistit kolik energetických a surovinových zdrojů schramstne zajištění potřebného objemu žrádla. A dostaneš se do obludných čísel.
Když prozkoumali 1 kubický milimetr, došli k závěru, že jen datová kapacita odpovídá v současné době cca 1400x 1 TB disků.To je jako bys naskenoval 1 mm3 moderniho procesoru a rekl ze na popis potrebujes 1000 TB dat. Jako kdyz ho budes popisovat na dostatecne nizke urovni tak asi jo. Ale na tom procesoru bezi nejaky algoritmus a pro jeho popis je pravdepodobne nepodstatne kde jsou jake PN prechody.
Nechci tě ranit, ale přesně tohle je dokladem omezené inteligence. Netroufám si odhadnout, kolik výpočetního výkonu by sežrala analýza všech možných výsledků, na jejichž základě bys reagoval otázkou: "Ptáš se na titul, model či organizaci?"
Každopádně člověk disponující inteligencí by si v prvé řadě položil otázky: "Kdo se ptá?" a "Proč se ptá?" a zadáním do stupidního vyhledávače by měl velmi pravděpodobnou odpověď mezi prvními deseti výsledky. Ale protože by si všimnul i těch ostatních výsledků, nebyl by si jist a právě proto by položil onu otázku, s žádostí o upřesnění. Jenže AI žádné pochybnosti nemá a nejsem si jist, jestli vůbec někdy nějaké bude mít.
A přesně o tom to je. Inteligence bez pochyb není možná. Bez emoční inteligence nikdy nezískáš odpověď na otázku: „Má mě ráda?”. A bez sociální inteligence zas nepochopíš, proč nemáš kamarády. A to jsou jenom dvě z mnoha otázek na které ti AI odpověď nikdy nedá. Ale někteří lidé ano, protože aplikují vlastní zkušenosti a natrénované modely, které jim umožňují analyzovat zdánlivě bezvýznamné a nesouvisející detaily, které ty sám vůbec nemusíš vnímat.
Jak vidíš, něco sis přece jenom dohledal. Pokud jde o omezenost. Každý máme své limity.
A na řešení většiny problémů žádné emoce, pochybnosti, ani sociální inteligenci nepotřebuješ.
Tak přesně tohle je tvrzení, se kterým zcela zásadně nesouhlasím.
To ze se nepta na veci ktere dokaze odhadnout z kontextu je pravdepodobne tim ze uzivatele tohle chovani nepreferuji
Taky to podle toho vypadá.
Ale to samý dělá tvůj mozek.Co realne vime o mozku? - vime treba ze neurony ve V1 reaguji na orientovane hrany. To je vec ktera se da zmerit. Jestli na ty hrany reaguji i ve slozitejsim obrazu neni jiste protoze se to meri spatne. - pak vime ze nektere casti mozku asi delaji urcite funkce. To se da odhadnout podle toho ze pri poskozeni clovek ztrati urcitou schopnost A to je asi tak vse. Takze celkove vime houby
Na to nepotřebuješ žádný paper. Tak to prostě je - člověk přijímá podněty svými smysly a na jejich základě se trénuje, reaguje.To je dost vagni popis. Me by zajimalo jestli zakladni algoritmus v neokortexu dela next token preditction. Myslim si ze je to mozne, ale kdyz chces k vecem pristupovat vedecky tak bys mel pochybovat i o vecech ktere ti prijdou zrejme.
Ano, mozek je black box a nečekal bych, že od někoho na fóru vyzjistím víc než je obecně známé.Muze se stat ze vyzkum nekdo sleduje vic nez ja a vi neco co ja nevim. Proto se radsi zeptam
Řekl bych, že jedním z důvodů proč tu někteří chodí je mimo jiné i to, že tu nic takového nehrozí. Mimochodem, i to, že někdy působí diskutující jako blbec, je příznakem toho, že nejde o žádnou AI.
myslim že by to byl pěknej nástroj, každýho potěší, že mu na jeho dotaz někdo hned odpoví
Nemyslím si, že by se každý těšil na to až mu někdo ihned odpoví. Nevím jakým způsobem čteš zdejší diskuze, ale mně při tom běží v hlavě: „Blábol.. Blábol.. To je zajímavé.. Zase ten kokot.. Hm, na tom něco je..”. A to zda odpovím záleží na mnoha faktorech. Kupř. doteď jsem si pokusničil s kontejnerama. Původně jsem měl na tohle téma rozepsaný blogpost, ale pak jsem usoudil, že ti, které by to mohlo zajímat a případně i poradit už tu stejně nechodí.
Osobně vidím naprosto zřetelnou paralelu v "chování" LLM a chování lidí. I člověk je ti schopen lhát, fabulovat, jenom aby uspokojil tvoji touhu po odpovědi.
Položil sis někdy otázku proč někdo lže? U AI je odpověď jednoduchá – protože se učil mimo jiné i na vylhaných datech, a sám není schopen rozlišit co je a není pravda. U lhářů je to jiné. Pro ty klíčový profit a ti, co lžou i když z toho žádný profit je to obvykle příznak duševní poruchy.
Toto ešte niekto sleduje ? Myslel som, že covid to značne utlmil. Namiesto užitočnej veci sa podporuje šport, ktorý aj tak už nemá zmysel.