abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    michich avatar 19.9.2006 11:50 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem
    ub driver je hloupý neumí víc než 8 partition. Použijte místo něj normální usb-storage.
    vencour avatar 19.9.2006 12:06 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem

    Hm, dík za radu ... flashka Kingston se mi taky detekuje jako uba, A-data jako sda. Moduly mam v paměti:

    # lsmod
    Module                  Size  Used by
    usb_storage           105104  0
    ub                     19872  0
    vfat                   12416  0
    fat                    52764  1 vfat
    usblp                  13568  0
    ath_pci                93600  0
    autofs4                19460  0
    snd_atiixp             19212  5
    snd_ac97_codec         93856  1 snd_atiixp
    snd_ac97_bus            2304  1 snd_ac97_codec
    ip_conntrack_irc        6680  0
    ip_conntrack_tftp       4244  0
    ip_conntrack_ftp        7452  0
    ip_conntrack           47768  3 ip_conntrack_irc,ip_conntrack_tftp,ip_conntrack_ftp
    wlan_wep                6784  1
    wlan_scan_sta          12800  1
    ath_rate_sample        15872  1 ath_pci
    wlan                  195292  5 ath_pci,wlan_wep,wlan_scan_sta,ath_rate_sample
    ath_hal               191440  3 ath_pci,ath_rate_sample
    ehci_hcd               42504  0
    ohci_hcd               32004  0
    Pokud se nepletu, udev a spol beru info od sysfs? Na man:sysfs zatim nic nevidim, kouknu do dokumentace. Při připojeném disku vidím toto
    # systool -b usb
    Bus = "usb"
    
      Device = "1-0:1.0"
      Device = "2-0:1.0"
      Device = "3-0:1.0"
      Device = "3-4:1.0"
      Device = "3-4"
      Device = "usb1"
      Device = "usb2"
      Device = "usb3"
    takže pátrám dál. Pro upřesnění - jádro 2.6.17.7. Konfigurace a usb ...
    cat /usr/src/linux/.config | grep USB_ST
    # NOTE: USB_STORAGE enables SCSI, and 'SCSI disk support'
    # may also be needed; see USB_STORAGE Help for more information
    CONFIG_USB_STORAGE=m
    CONFIG_USB_STORAGE_DEBUG=y
    CONFIG_USB_STORAGE_DATAFAB=y
    CONFIG_USB_STORAGE_FREECOM=y
    CONFIG_USB_STORAGE_ISD200=y
    CONFIG_USB_STORAGE_DPCM=y
    CONFIG_USB_STORAGE_USBAT=y
    CONFIG_USB_STORAGE_SDDR09=y
    CONFIG_USB_STORAGE_SDDR55=y
    CONFIG_USB_STORAGE_JUMPSHOT=y
    # CONFIG_USB_STORAGE_ALAUDA is not set

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    michich avatar 19.9.2006 12:11 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem
    Nejlíp uděláte, když úplně vypnete CONFIG_BLK_DEV_UB. Nebo ho dejte do /etc/modprobe.d/blacklist.
    vencour avatar 19.9.2006 12:25 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem

    Ano, máte pravdu, již vše maká, stačilo odebrat modul ub. Fakt dík! Pro upřesnění

     modinfo ub
    filename:       /lib/modules/2.6.17.7/kernel/drivers/block/ub.ko
    license:        GPL
    alias:          usb:v*p*d*dc*dsc*dp*ic08isc06ip50*
    depends:
    vermagic:       2.6.17.7 mod_unload PENTIUM4 gcc-4.0

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    vencour avatar 22.9.2006 11:53 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem

    Na 2.6.18 a MDV2007 mi /etc/modprobe.d/blacklist maká, na 2.6.17.7 a MDV2006 mam při modprobe -c | grep ub hlášku WARNING: /etc/modprobe.d/blacklist line 1: ignoring bad line starting with 'ub'
    ub
    alias usb:v*p*d*dc*dsc*dp*ic08isc06ip50* ub
    , v /etc/modprobe.conf jsou taky dva moduly zablacklistovaný, tak jsem k nim přidal ub.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    vencour avatar 30.9.2006 17:21 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem

    Takže pointa blacklistu zní u mne: vědět jméno modulu, do adresáře /etc/modprobe.d vložit soubor s názvem modulu a do něj napsat text blacklist modul, čili u mne to je cesta k souboru: /etc/modprobe.d/ub a obsah blacklist ub.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    19.9.2006 12:52 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Cestinarske okenko
    Predem se omlouvam, ze pisu bez hacku a carek, ale klavesnice tohohle pocitace je neumi a nejsem root ;-)

    Jinak male cestinarske okenko:

    > cesta je vytyčená, jen jí ještě projít.

    to nedava smysl kvuli spatne carce. A jake je pravidlo?:

    komu/cemu: ji' (to jako s carkou): Koupil jsem ji' ruzi.

    koho/co: ji (bez carky): Potkal jsem ji rano.

    Cili: koho/co zbyva jeste projit? Cestu. => zby'va' ji proji't (ale ne: komu/cemu zbyva projit... ji' -- leda kdyby ta cesta sama neprosla :-D).

    Omlouvam se za OT, ale uz me tahle chyba privadi k silenstvi. Je to jako mor a pritom pravidlo je tak jednoduche...
    θηριον ειμι
    vencour avatar 19.9.2006 12:56 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestinarske okenko

    Jo, můžete mít pravdu, když to tak berete. A když chci projít cestou? Tak napíšete jí, tou cestou projít, ne?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    19.9.2006 16:56 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestinarske okenko
    Tak to se přiznám, že tato varianta mě nenapadla. Nicméně tvar "projít cestou" mi přijde divný (chodí se po cestě, skrz cestu si to nedokážu představit :-)). Ozve se nějaký zdatnější češtinář, aby nám to vysvětlil? ;-)
    θηριον ειμι
    vencour avatar 19.9.2006 17:01 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestinarske okenko

    Hm, je folková písnička s textem ... "blátivou cestou dál můžeš jít", přijde mi to jako vhodný případ?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    19.9.2006 22:03 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestinarske okenko
    Vzdávám se (sice jít skrz IMHO není totéž co projít skrz, ale což)... Už mi z té češtiny hrabe :-D. Asi začnu víc číst denní tisk a poslouchat zprávy v TV, abych si zvykl na současnou češtinu ;-)
    θηριον ειμι
    vencour avatar 19.9.2006 22:12 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestinarske okenko

    Mně to přijde jako skoro knižní tvar.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    19.9.2006 18:28 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestinarske okenko
    Jit svou cestou, dejme tomu?
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
    19.9.2006 12:58 Ladislav Thon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cestinarske okenko
    Já myslím, že můžete projít cestu i cestou...
    19.9.2006 17:21 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem (vyřešeno)
    Co takhle trochu prohledat FAQ? Já vím, najít tohle není zrovna snadné, nicméně možná do začátku pomůže. (Teda než nastudujete ten udev a hotplug)
    vencour avatar 19.9.2006 17:24 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem (vyřešeno)

    Jj, díky, zatím je to provizorně vyřešeno, ještě musim zřejmě najít pravidlo, jak se pro dané fyzické zařízení přiděluje modul atd. Zatim nemam kam spěchat. Do rules jsem se díval a zatim tam to uba (který se objevovalo v /dev/ nevidim.)

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    19.9.2006 17:32 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem (vyřešeno)
    Zaprděné pipni.. zas to nejede.. takže link na stránku kde je to popsáno hezky česky nepošlu. V podstatě to je tak že:

    - první pravidlo kterému zařízení vyhoví má přednost

    - údaje které jsou zachytávány při vytváření pravidel za jiné konstelace jádra se vůbec nemusí objevit

    Tzn. rezignoval jsem na jakoukoliv "automatizaci" a snažím se držet v maximální míře toho co mi nabídne standardní instalace .
    19.9.2006 17:34 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem (vyřešeno)
    Jo a ještě k pravidlům a modulům.. Je to přesně naopak. Nejdřív se musí zavést modul, teprve pak získává udev nějaké informace.
    vencour avatar 30.9.2006 21:57 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje trable s usb diskem (vyřešeno)

    Jelikož už mi maká přenosnej disk, tak jsem si zálohoval obsah disku z notebooku na přenosnej, teď jsem aktualizoval totema, jelikož startoval pomalu, musel jsem něco odebrat a pak novějšího totema už nenainstalil. Obnovil jsem kopii z přenosnýho ;-) a jedeme dál ;-)

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.