abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 11:40 | Nová verze

Vyšly nové verze 1.3.0 a 1.2.1 WYSIWYM editoru Formiko. 1.3.0 vylepšuje editor, podporuje kontrolu pravopisu pomocí knihovny GtkSpellCheck 3.x a přidává možnost tisku vygenerovaného HTML dokumentu a dialog klávesových zkratek. Vydání je dostupné v Debianu testing, Ubuntu a také PIP. Vydání 1.2.1 opravuje různé chyby a zvyšuje stabilitu, více v seznamu změn; do budoucna bude tato větev udržována jen v případě zájmu (na NetBSD není dostupná knihovna GtkSpellCheck 3.x).

McBig | Komentářů: 1
dnes 08:00 | Zajímavý software

Facebook uvolnil svou platformu pro detekci objektů s názvem Detectron. Detectron je naprogramován v Pythonu a využívá framework pro deep learning Caffe2. Zdrojové kódy Detectronu jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 03:00 | Komunita

Bylo spuštěno hlasování o přednáškách a workshopech pro letošní InstallFest, jenž proběhne o víkendu 3. a 4. března 2018 v Praze na Karlově náměstí 13. Hlasovat lze do pondělí 29. ledna 2018.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 02:00 | Zajímavý software

Projekt Document Liberation, jehož cílem je vývoj knihoven pro zpřístupnění (osvobození) dokumentů vytvořených v proprietárních nebo již nepodporovaných formátech, oznámil vydání 5 nových nebo vylepšených knihoven. Jedná se o knihovnu libe-book pro export dokumentů ve formátu EPUB3 a knihovny libabw, libmspub, libpagemaker a libqxp pro import dokumentů ve formátech AbiWord, MS Publisher, PageMaker a QuarkXPress.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 01:00 | Komunita

LWN.net, původně Linux Weekly News, slaví 20 let. První číslo vyšlo 22. ledna 1998. Psalo se o devfs, o 2 GB omezení velikosti souborů na souborovém systému ext2 nebo o renderování scén ve filmu Titanic na Linuxu na procesorech Alpha. Aktuální vývojové linuxové jádro bylo 2.1.79. LWN.net je zcela závislé na předplatitelích. Předplatné na měsíc stojí 7 dolarů. Články na LWN.net jsou týden od vydání k dispozici pouze předplatitelům. Následně jsou uvolněny všem pod licencí CC-BY-SA.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:22 | Pozvánky

V sobotu 24. 2. se uskuteční již 5. ročník největší české WordPress konference – WordCamp Praha 2018. Pražský WordCamp bude rozdělen na dva proudy – pro uživatele a pro vývojáře. Je naplánováno 10 přednášek, 6 workshopů, 6 případových studií, Happines Bar a spousty příležitostí pro networking. V neděli se bude dále konat Contributing Day, kde se každý bude moci aktivně zapojit do překladu, či plánování dalších meetupů. Je připraveno 450

… více »
smíťa | Komentářů: 0
včera 05:55 | Komunita

Linus Torvalds oznámil vydání Linuxu 4.15-rc9. Po vydání stabilní verze Linuxu se přibližně na 2 týdny otevře začleňovací okno. To se uzavře vydáním verze rc1. Po týdnech následují další rc verze. Obvykle týden po vydání verze rc7 nebo rc8 následuje vydání nové stabilní verze Linuxu. Verze rc9 byla naposledy vydána před více než 6 lety, 4. října 2011. Jednalo se o Linux 3.1. Tenkrát následovala ještě verze rc10.

Ladislav Hagara | Komentářů: 15
21.1. 21:55 | Zajímavý článek

Greg Kroah-Hartman se v příspěvku na svém blogu věnuje aktuálnímu stavu řešení bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre v Linuxu. Jak je na tom Váš Linux? Stačí spustit příkaz "grep . /sys/devices/system/cpu/vulnerabilities/*". Pro více informací lze doporučit Spectre & Meltdown Checker.

Ladislav Hagara | Komentářů: 46
19.1. 18:55 | Komunita

NHSbuntu (Joinup, prezentace) měla být z Ubuntu vycházející linuxová distribuce přizpůsobená pro potřeby britské Národní zdravotní služby (NHS). NHS se název nelíbil, nejednalo se o oficiální projekt NHS, a proto bylo NHSbuntu v září loňského roku přejmenováno na NHoS. Vývojáři NHoS tento týden oznámili, že NHS se nelíbí ani název NHoS a už nemají sílu na další přejmenování a pokračování v projektu. Dodávají, že několik jednání s vedením

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 7
19.1. 18:44 | Pozvánky

Koncem ledna, 29. 1. 2018 od 17 do 20 hodin se v Akademii CZ.NIC uskuteční večer s Turrisem.

Co bude na programu?… více »
Miška | Komentářů: 19
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (7%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (77%)
 (13%)
Celkem 1376 hlasů
 Komentářů: 53, poslední 17.1. 16:55
  Rozcestník
  Nástroje

  Nelze připojit disk (systém nevidí diskový oddíl)

  Problém může být způsoben několika faktory. Nejprve je třeba zjistit, jestli váš systém vůbec disk vidí. To můžete zkusit jednoduchým příkazem:
  $cat /proc/partitions
  který vám vypíše jaké disky a diskové oddíly (partitions) váš systém vidí. Výstup vypadá nějak takto:
  major minor #blocks name
  
    3   0  78150744 hda
    3   1  15361888 hda1
    3   2   108675 hda2
    3   3  5751270 hda3
    3   4     1 hda4
    3   5  3429846 hda5
    3   6  4891761 hda6
    3   7  47849571 hda7
    8   0   253200 sda
  
  Zařízení s číslicí jsou diskové oddíly na disku. Tzn. hda4 je logický oddíl na disku hda a obsahuje další tři diskové oddíly 5-7

  Flash disky a bloková zařízení vůbec se po připojení přes USB hlásí v závislosti na tom, jaký ovladač jádro použije dříve. Je-li v jádře zaveden modul ub (v konfiguračním souboru jádra volby spojené s BLK), bude začínat název nově vytvořeného zařízení písmeny "ub". Další písmeno se objeví v závislosti na tom, zda již v systému nějaké zařízení vytvořené tímto ovladačem existuje či nikoliv. Jde to podle abecedy od "a" dál. Takže /dev/uba, /dev/ubb, /dev/ubc...

  Dalším ovladačem který lze pro tato zařízení použít je usb_storage. Názvy nově vytvořených zařízení pak začínají písmeny "sd".

  Pozor! Je-li zaveden ovladač ub, může ho vaše jádro upřednostnit, ovšem tento ovladač má problém, je-li na disku víc diskových oddílů než 7(!), v takovém případě se vám nemusí vytvořit všechna potřebná zařízení. Řešení je jednoduché - odebrat tento modul z jádra a pak zařízení zapojit znovu. Abyste nebyli nuceni tuto operaci provádět po každém restartu, přidejte tento modul do blacklist viz Jak zabránit načtení modulu.

  Jako bloková zařízení se kromě flash disků, externích optických mechanik a disků, hlásí např. také digitální foťáky, nebo mp3 přehrávače, atp.

  Pozor! Na každém systému se může zařízení hlásit trochu jinak, a také není pravidlem, že všechna musí mít datovou část jako diskový oddíl sda1! Např. můj flash disk, nemá žádný diskový oddíl, takže jej připojuji rovnou přes /dev/sda (respektive /dev/uba)

  Druhým krokem je kontrola, zda systém vytvořil také příslušné zařízení. Tu lze provést zase velmi jednoduchým způsobem:
  $ls -al /dev/sda*
  brw-rw---- 1 root floppy 8, 0 2006-02-20 09:34 /dev/sda
  

  V případě že toto zařízení neexistuje, můžete zkusit ještě další možnosti, o kterých se zmíním níže. V tuto chvíli vycházím z toho, že zařízení existuje. Podle vypsaných údajů s ním může kromě roota (vlastníka) pracovat také každý člen skupiny "floppy". To lze změnit buď ručo (jednorázově), příkazy chmod, chown či chgrp, nebo používá-li váš systém udev úpravou souboru /etc/udev/permissions.rules trvale.

  Takže se zařízení pokusím připojit do předem připraveného přípojného bodu /mnt/sda..
  #mount /dev/sda /mnt/sda
  Nicméně ani pak se nemusí disk připojit. Pak vstupuje do hry jak je disk naformátován a zda jádro podporuje jeho souborový systém. Jaké souborové systémy vaše jádro podporuje si můžete vypsat opět jednoduchým:
  $cat /proc/filesystems
  90% flash disků a blokových usb zařízení pro ukládání dat používá vfat. Zařízení jako cdrom atp. používají iso9660. Pouze u disků zapojených přes USB šuplíky a různé adaptéry se můžete setkat s jinými filesystémy.

  Systém disk vidí, ale k vytvoření zařízení nedošlo

  Pokud má váš systém také podporu statického /dev, tak můžete zkusit připojit disk přes něj. Na mém stroji je ve skrytém adresáři /dev/.static Takže bych se pokusil disk připojit přes
  #mount -vfat /dev/.static/dev/sda /mnt/sda
  Pokud i toto selže, tak zkusím zda ten disk je vůbec použitelný přes fdisk (stačí mi když s ním je vůbec schopen něco dělat). Když i ten selže, tak nastává čas pro kontrolu připojovaného zařízení, je-li nastaveno tak jak má být.

  Pozor! osobně jsem se setkal s tím, že některé IDE - USB adaptéry vyžadují disk naswitchovaný jako master, zatímco jiným je to jedno. Možná to je závislé na typu zařízení, nevím.

  Postup zde uvedný by měl být obecně použitelný na všech linuxových distribucích. Některé pro tento účel nabízejí různé nástroje a možnost automatického nastavení.

  Systém disk nevidí

  Tzn. výpis z /proc/partitions neukáže nic nového. Tak zkusit nejprve jiný USB port. V případě že jde USB box napájený přes USB port, tak si uvědomte, než začnete zmatkovat, že disk je energeticky poměrně náročné zařízení a celý problém může být způsoben jeho nedostatečným napájením. Stává se to u strojů se slabším zdrojem, nebo také tam kde stávající zdroj již nestíhá. Většinou bývá taková situace provázena pomrkáváním kontrolky na boxu. Je-li napájen box dvěma USB konektory, pokuste se je zapojit tak, aby nebyly v portech co jsou těsně vedle sebe - obvykle totiž takové porty mají společné napájení. Má-li box možnost přídavného napájení, zkuste zapojit také sítový adaptér.

  Související dokumenty

  Na co se často ptáme: /etc/fstab (článek)

  Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:59 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 31.10.2006 13:50 | Další přispěvatelé: Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 4781×

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.