Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
# problem with more partitions blacklist ub # replaced by e100 blacklist eepro100Jak si můžete povšimnout, lze používat komentáře, takže si můžete poznamenat, proč vlastně daný modul zakazujete. V původním znění tohoto FAQ bylo uvedeno, že soubor se zakázanými moduly je pojmenován názvem modulu kterého se týká a ten má být umístěn v adresáři
/etc/modprobe.d
.
Věc se má asi tak, že je úplně jedno jak se ten soubor jmenuje, protože při startu by se postupně měly načíst a zpracovat všechny soubory umístěné v adresáři /etc/modprobe.d
, takže např. můj Debian má všechny zakázané moduly pěkně pohromadě v jednom souboru, příznačně pojmenovaném - blacklist.
Veselé na celé věci je - a v tom je pointa - že kromě adresáře /etc/modprobe.d
se v mém /etc
vyskytuje také adresář /etc/modutils
s velmi podobným obsahem, takže teď babo raď.. Nezbývá, než si odzkoušet odkud to zafunguje.
Dokument vytvořil: vencour, 30.9.2006 17:27 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 31.10.2006 10:04 | Další přispěvatelé: Opičák, Bubak | Historie změn | Zobrazeno: 1024×
Tiskni
Sdílej: