Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
(Jak jsem narazil na e1000e)
Cca v srpnu až říjnu 2008 se děly věci, frčel kernel 2.6.27, v nich krom jiného moduly e1000 a e1000e. Někomu na 32bitu po aktualizaci na kernel 2.6.27 se Intelí síťovka dostala do stavu "bricked". Tehdy mi to bylo tak nějak spíš fuk.
Dnes jsem na jeden noťas chtěl dát 64bit Gentoo, včera už tam přišla Mandriva 2009, síť jsem měl přes ethernet, vše makalo, kde 4.2 a tak. Dneska jsem nenahodil síť, LEDky svítily i při odpojenym kabelu, link down - ale na protějšim stroji byl link up. Přišlo mi, že je to divný, ale že je to třeba jako nějaká nová fíčura. Na druhý síťovce v tom samym stroji (modul r8169) komunikace ok. V ethtoolu u eth0 byly místo duplexu a speedu nějaký divný hodnoty (255 a 64?), na nastavování síťovka nereagovala. Vzpomněl jsem si na to loňské dění, pátral po netu a začlo mi bejt blbě. Kdyby se k tomu dostal někdo náhodou, cizí, nováček, kdo nepamatuje kauzu okolo LG (nebo Mitsumek?), asi by se vztekal víc. Uklidňovalo mne, že na "ethtool -i eth0" vylejzaj smysluplný údaje. Tudíž by se mělo jednat fakt jen o bordel v nvram a když tak snad někoho seženu, kdo tam nacpe to pravý ... zmínku o wokennim Inteláckym programu, kterej síťovku dorazil, jsem taky v Googlu našel.
Naštěstí jsem zakop i o zmínku o diagnostice ve woknech, tak rescue dvd - jen jedno jsem použil - pomohlo ... teďka už zase síťovka jede, ethtool -e eth0 | wc -l hlásí 258 řádek.
Moc z toho moudrej nejsem, rescue dvd IBM snad nehrabaj na železo při obnově disku? V tuto chvíli noťas jede, v něm live ubuntu a gentíčko se už vezeeee
Poznámka:
# ethtool -i eth0 driver: e1000e version: 0.3.3.3-k6 firmware-version: 0.3-0 bus-info: 0000:00:19.0Kdyby někdo potřeboval, rescue dvd půjčim/udělam kopii.
EDIT 9/9/9 22:h: jak se zdá, je to spíš od s2ram ... v noci jsem uspal ubuntu ... dneska zase zelený+žlutý LEDky u síťovky a 65535 a 255 hodnoty u rychlosit a duplexu. A zrovna nemam čas se s tim mazat ... co a jak (Čili další recover dvd ... a z live dvd si pingnu přes ethernet)
EDIT2 9/9/9 22:40: v ethtoolu pořád 65535 a 255, ale síťovka už reaguje a funguje ... tentokrát jsem jen nabootoval to rescue dvd ... a doplnění ...
# lspci -v -s 00:19 00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82566MC Gigabit Network Connection (rev 03) Subsystem: Lenovo Device 20ba Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 2296 Memory at fe200000 (32-bit, non-prefetchable) [size=128K] Memory at fe224000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K] I/O ports at 1800 [size=32] Capabilities: [c8] Power Management version 2 Capabilities: [d0] Message Signalled Interrupts: Mask- 64bit+ Queue=0/0 Enable+ Kernel driver in use: e1000e Kernel modules: e1000eNo a prozatimní závěr: něco s tim intelem asi je. Buď nvram časem ztratí obsah, něco je v kernelu/jinde zlobivý nebo nevim.
Když nejde, tak je reakce následující ...
ethtool -e eth0 Cannot get EEPROM data: No such process
Mimochodem na r51e s 2.6.30-gentoo-r6
mam při změně governoru na ondemand v dmesg ondemand governor failed, too long transition latency of HW, fallback to performance governor
... fakt málo času :-/
EDIT 10 Sep 2009: zase eth0 bez kabelu nesvítí a s kabelem link vidí ... hmmm ...
EDIT 22 Oct 2009: po několikátym s2ram při probuzení bez modulu e1000e a tedy interfejsu po nahrání onoho modulu síťovka funkční, link vidí. Tedy zřejmě musim uspávat bez modulu.
Tiskni
Sdílej:
Výpis nvram pro případ nouze ...
To wokenní od Lenova.
Na webu ke stažení jsou , každej měl možnost si je udělat a když to neudělal, tak je aspoň sežene jinde.