Evropská komise zahájila tři vyšetřování týkající se cloudových platforem Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure. Evropská exekutiva, která plní také funkci unijního antimonopolního orgánu, chce mimo jiné určit, zda jsou americké společnosti Microsoft a Amazon v cloudových službách takzvanými gatekeepery, tedy hráči, kteří významně ovlivňují provoz internetu a musí dle nařízení o digitálních trzích (DMA) na společném trhu
… více »Společnost Meta Platforms vyhrála ostře sledovaný spor o akvizici sítě pro sdílení fotografií Instagram a komunikační aplikace WhatsApp. Podle amerického soudu firma jejich převzetím neporušila antimonopolní zákon, protože si tak nemonopolizovala trh sociálních sítí. Žalobu na Metu podala před pěti lety americká Federální obchodní komise (FTC). FTC argumentovala, že Meta, tehdy známá jako Facebook, koupila tyto dvě společnosti v letech 2012 a 2014 proto, aby s nimi nemusela soutěžit.
Home Assistant včera představil svůj nejnovější oficiální hardware: Home Assistant Connect ZBT-2 pro připojení zařízení na sítích Zigbee nebo Thread.
Byla vydána verze 9.1 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.
Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Pokoušel se pro AMD K6-II/350 zkompilovat nové jádro, to dělám na noťasu (Celeron 1.5GHz), aby to tak nevázlo (4,3x víc MIPSů), zvolim dobře K6 family, ovladač pro grafiku (Ati Utah64), Alsu, isovou zvukovku, prostě minimum. Bohužel 2.6.16.16 mi po přetažení do toho AMD nenabíhá, lilo spadne skoro hned po odklepnutí položky v menu. Je tu grafické menu, při tom spadnutí to sebou škubne a konec.
Je tam ještě řadič Kouwel 571B, ale toho jsem snad detekoval dobře? Jsem z toho drobet nesvůj, co to může dělat za pseku. Do lila.conf jsem přidal položku
image=/boot/vmlinuz-2.6.16.16
label="261616-upravene"
root=/dev/hde7
initrd=/boot/initrd-2.6.16.16.img
append="acpi=off ide3=0x6c00,0x6c07,5 ide4=0x7400,0x7407,5
resume=/dev/hde6 splash=silent"
vga=788
read-only
Nakonec jsem zataroval /usr/src/linux a moduly a přetáh to na flashce (router daleko, kabel krátkej
) z noťase do AMDčka, tam spáchal make install a zase nic, zase tuhý. Zase se k tomu dostanu tak někdy za 14 dní až dva měsíce, čili toto neni do diskuse. No, sklánim se nějak často
Čili dát zase do inittabu 5 a spát. (Kdysi na koleji jsme chodili spát "dokud se ještě nerozednívá" nejpozději.) Kdysi jsem na tom dědečkovi vesele uspěl a teď nic.
Tiskni
Sdílej:
Jádro bylo kompilovaný pro K6/K6-II/K6-III. Verzi gcc nevim, jedná se o MDK 10.1 na tom AMD a o MDV2006 na Celeru, kde je gcc (GCC) 4.0.1 (4.0.1-5mdk for Mandriva Linux release 2006.0).
Ale mam dojem, že jednou mi to najelo (nekouslo se hned na začátku), když jsem ještě neměl doplněný v lilo.conf parametry pro řadič.
Ke konci pokusů jsem tam dokonce přidal podporu pro x86 generic procesor. No, mam čas na projití dokumentace ke každé položce z menu kernelu.
Asi jo, nečekal jsem takový "drahoty", že mi bude komp dělat. Čas jsem neměřil, do 10 minut to zkompilovaný bylo, dost jsem jádro ořezal (vše (většinou) rovnou do jádra).
To jsem zkusil taky, docela jsem si s tím pohrál a vyhrál. V lilo.conf bylo jen to append="acpi=off ide3=0x6c00,0x6c07,5 ide4=0x7400,0x7407,5" a stejně nic. Zkusil jsem i append="acpi=ht ide3=0x6c00,0x6c07,5 ide4=0x7400,0x7407,5".
Zkusil jsem gruba, ale toho jsem ručně nerozhejbal a lilo v textu mne nenapadlo. Stejně tak jsem nefsckoval disk.
Do příště mam o čem přemýšlet. Už jsem se "prokousal" k ležení v howto's, pak budu pokračovat v linux/Documantation.
Dík za tipy, mam dojem, že jsem to zkusil i jako moduly i přímo v jádře. Stejně tak jsem tam cpal všech cca 5 ovladačů pro Ati Rage, jako modul i přímo do jádra, teďka (v poslední verzi) už jsou jen ty Mach64 v jádře a Ati Rage a Ati Radeon jako moduly.
Zdrojáky (/usr/src/linu) mam u sebe na disku, tak si to můžu ověřovat, co tam bylo v jádře.
Monitor sám zvládá maximálně 800x600 (dřív uměl i 1024x768x85Hz), známej se mi v něm hrabal, když odešel vypínač, možná je asi celej na odpis, x let stará 14". Čili až tak experimentovat nejde, Knoppixe se mi na něm těžko podařilo nabootovat (nejsem si jistej), ani fb800x600 nešlapalo.
Fíííha, ono si vyjde nový jádro a já to zjistim až teď ... ať se mi to neplete, dělam na tom jádru, co ještě v noťasu nemam, ať ho k našim přetáhnu.
Tak pokračuju docela po nedlouhém čase ... po 3 týdnech.
Přetáh jsem zase zabalené zkompilované jádro plus zdrojáky ... jen zatarované /usr/src/linux-2.6.16.16 má cca 650MB po ukončení kompilace, když dam make clean, tak cca 200++MB.
Konečně jsem předělal na AMDčku lilo na grub ... poprvé jsem nepřepsal čísla v závorkách. Podruhé mi to hlásí "soubor s jádrem nenalezen". Tak jsem zjistil problém, u sebe mam /boot jako extra oddíl, u našich je jinde. Hm, jde se asi kompilovat na tom AMD, tfuj tajbl ... v dokumentaci jsem čet o debug módu, ještě se na něj kouknu.
20:40, volba jádra na AMD dokončena, spuštěna kompilace, je tam gcc 3.4.1. Pokusil jsem se vybrat minimum voleb.
22:05 a make skončilo, pokračuje make modules.
Jak tak pozoruju, ano, Mandriva má na všchno klikátko nebo menu. A když se k němu nedostanu, jsem v háji. Tak to ne.
Opět ojsem objevil sílu logovací konzole při intalaci.
Jádro už jede ... ale zvukovka nic ... chodila v sestavě IRQ 5, DMA1 1, DMA2, adresa 0220h, midi bylo na 0330h.
Tak ještě tatíkovi dohrát pluginy a další blbosti a pak se vrátim ke zvuku.
(Isapnp a pnpdump bez odezvy, nic nenajdou, v biosu legacy isa je, alsaconf nic nenajde, sndconfig taky nic, ještě to zkusim "pěšky", když to nejde "autobusem".)
Naštěstí distribuční jádro obsahuje /proc/config.gz ... časem se snad dostanu k rozboru, proč mi to tak drhlo.
Podle všeho je na vibru jinej drajvr než na soundblaster. Brzo to zjistim.
Tatík dostane mojeho Semprona2300/512MB a já si vezmu zpátky dědečka, noťase mam pro výkonnější operace a dědečka pro fileserver atd., experimenty a tak.
Rozložení disku:
Zařízení Boot Start End Blocks Id System /dev/hda1 * 1 38 305203+ 83 Linux /dev/hda2 39 9964 79730595 5 Rozšířený /dev/hda5 39 1111 8618841 83 Linux /dev/hda6 5503 5935 3478041 82 Linux swap / Solaris /dev/hda7 1112 5502 35270676 83 Linux /dev/hda8 5936 9964 32362911 83 Linux(Zatim mi při "migraci" z většího (160GB) na menší (80GB) pořád Mandriva řve něco o /dev/hda6, v lilu o tom nic NENI, ani ve fstabu ...
default="linux"
boot=/dev/hda
map=/boot/map
keytable=/boot/cz-lat2.klt
menu-scheme=wb:bw:wb:bw
prompt
nowarn
timeout=100
message=/boot/message
image=/boot/vmlinuz
label="linux"
root=/dev/hda7
initrd=/boot/initrd-2.6.16.img
append=" resume=/dev/hda6 splash=silent"
vga=788
)
Záležitost nakonec jakž takž vyřešena, popis viz diskuse. Zase jsem se něco naučil a objevil. Jediným háčkem je mplayer9 a kaffeine, nejde obraz, je jen zvuk (zkoušeno u málo videí), kaffeine tvrdí, že kodeky má. Tak když tak příště vše odeberu a narvu to tam znova.