Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zdravím všechny dobré duše, mám následující problém, na který hledám problém. Jedno železo (pc), disk 160 GB, převádím data (celou partišnu) na 80GB. Ohledně FS je to reiser -> reiser. Na 160GB byl swap jako hda7, na 80GB je jako hda6. Původní partišna /hda8 (asi), požadovaná /hda7. Zkopírováno, fstab jsem už taky upravil (aby nepřipojoval chybně číslované disky). A pořád mi po startu lilo nenajede, hlásí, že na /dev/hda6 je chyba filesystému. Dostanu se i do toho superuser režimu (Ctrl+D pro restart, obnova file systému). Případně se mi spustí ještě ext2fs, zda chci kontrolovat partišnu.
Tedy: mám v lilo uvedeno root=/dev/hda7. Jediné, co mne fakt zajímá, proč furt něco hledá hda6? Udev ani hotplug s tim snad nemaj něco společného?
Mam pocit, že kdysi jsem měl /boot jako ext2, ale teď ho tu nevidim.
Děkuji předem za strávený čas tímto "neřádem".
Řešení dotazu:
Oprava ... tento problém, na který hledám řešení :-/
Doplnění: zkouším použít to samé jádro (2.6.16), co na 160GB disku vesele fachá.
Ano, spustil.
Už tam na hda5 čistou MDV2006, z ní zkoušim něco kutit nebo z live Quantiana (fb800x600 2).
Zase mi to slítlo na ext2fscheck (nebo jak se to píše), jdu koukat, jestli bude něco v logu. Pak zkusim lilo -b zařízení, ať vyloučim nejistotu ve startu (zdroji).
Ad lilo -b
jsem dostal dopověď 9A = "no second stage loader signature (LILO)". Vzal jsem to zgruntu ... lilo -b /dev/hda, lilo -b /dev/hda1, lilo -b /dev/hda5, lilo -b /dev/hda7 a lilo -b /dev/hda8 :-/.
Mimo debatu: zase jsem objevil, že chroot+lilo z Quantiana (Knoppixu?) hlásí permisson denied, vyřěšim časem. Faq na Knopper.netu třeba...
A teď už vážně
Boot vypadá asi takhle: ...
... Odpojuji initrd ... ok stiskněte I pro int.spouštění nastavuji parametry jádra ... ok nastavuji hodiny ... ok zavádím klávesovou mapu ... ok nastavuji název kompu ... ok kontroluji kořenový fs ... ext2fs_check_if_mount/: The superblock could not be read or does not describe a correct ext2 filesystem. If the device is valid and it really contains an ext2 filesystem (and not swap od ufs or something else), then the superblock is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate e2fsck -b 8193 <device> : No such file or directory while determining whether / is mounted. fsck.ext2: Is a directory while trying to open / Selhala kontrola souborového systému. Chcete opravit chyby? (Y/N) (jasně, že dávám ne) *** Při kontrolo došlo k chybě ... když opustíte shell*** (zadávám heslo roota (Oprava systému souborů)# df df: tabulku připojených FS nelze přečíst # mount -l rootfs on /type rootfs (ro) /dev/root on / type reiserfs (ro) none on /proc type proc /rw,nodiratime) none on /dev/pts type devpts (rw) none on /dev/shm type tmpfs (rw) # fdisk -l /dev/hda1 * Linux /dev/hda2 Extended /dev/hda5 Linux /dev/hda6 swap /dev/hda7 Linux /dev/hda8 Linux
Problém odstraněn, příčina nezjištěna, nenalezena.
Přešel jsem na grub, abych viděl názornějš, odkud co leze. Menu jsem přepsal na jméno + hdaX. Furt nic. Tak jsem to "přejel" instalací Mandrivy. Konfigurace menu.lst je obdobná. Čili předpokládám, že to muselo bejt "něco vevnitř". Nebo nevim.
Objevil jsem i další věci, změnim kdm za gdm a nejde mi htop, udělal jsem symlink a maká. To jsou teda souvislosti. , ještě se k tomu v blogu vrátím.
(Pravděpodobně špatně zapsanej /etc/fstab.)
Tiskni
Sdílej: