Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
(Tolik řečí pro jednu vadnou paměť.)
Začal mi na noťasu padat občas nějaký program, poprvé, co si vzpomínám, se jednalo o kaffeine a nepřehrávalo video, zvuk šel. Dalším oříškem bylo odesílání mailů z kmailu přes smtp a gmail, malej mail do cca 500kB jsem odeslal, procpal, větší ani náhodou. Ve wiresharku jsem viděl retransmise, někde snad mam ještě log. Až jsem se dokopal k překompilování celého souvisejícího stromu, který to vyřešil.
Nicméně problém pořád přetrvává, empiricky a logicky mi přijde jako nejpravděpodobnější zdroj potíží lokalizovat v železe. Takže, když mi to dělalo na 1,5GB RAM, tak jsem tu pětsetdvanáctku vyndal, doplnil gigovku ... a dělá to furt. Další krok bude použití jen jedné gigové paměti a sledování stavu. (Už jsem i zkusil na 1,5GB RAM dát memtest na 1800M a divil jsem se, že to vzal doslova ... pomoh restart.)
Pořád ještě mam dvakrát Gentoo na disku, i když už taham Knoppixe na flashce. Reiserfsprogs maj stejnou verzi ve všech 3 zdrojích (Knoppix, hda5 i hda6), přesto jsem zažil, že fsck.reiserfs z disku našel chyby tam, kde fsck.reiserfs z Knoppixu nee. Podezříval jsem různou konfiguraci reisera v kernelu, je ale stejná a vše inline. Badblocks jsem ještě nezkoušel, jak koukam, nedestruktivní test umožňuje. Zkoušel jsem nejdřív archivovat přes tar, pak jsem objevil, že dva archivy jednoho adresáře vytvořené chvíli po sobě jsou jiné, tedy jeden vadný. Tvořil jsem to na usb disk, chyby čtení/zápisu by snad byly nějak vidět ... díky vysoké teplotě, tedy můžu je vyloučit? Memtest jsem spouštěl zatim sporadicky, takže na něj musí dojít. Optimalizaci mam nastavenou v make.conf -o3, což prý taky může "zlobit".
Nečekaně často mi padalo "aktuální" jádro 2.6.24-gentoo-r8, zase po znovuzkompilování je "klid" ... takže o něčem nevim mam dojem, že jsem "Zápisky šílencovy" čet, ale na obsah už si nevzpomenu ... i tak vypadá sebereflexe
Tedy četnost pádů mi na hw problém nepřijde. Jak byly na rootu (?) testy filesystémů, tak jsem nic srovnatelného s reiserem co do použitelnosti a výkonu neviděl. Proto zatim avizovaná změna na xfs nebo jfs zatím neproběhla, zatím, když už, by to bylo ext3 nebo ext4. Dokonce jsem cca před dvěma měsíci při hibernování zjistil absenci swapu, mkswap neuspělo s vytvořenim a teprve po restartu se zadařilo. U 2.6.26 nemaká ath_pci modul (mam dojem, že nenajede linková vrstva), někde v bugzille jsem našel, že v tom nejsem sám.
Manželka má místo Mandrivy (taky už) Gentoo, někde jsem zahlíd, že má umět její dvb-t kartu saa7134. Kompilace se zdařila na jeden zátah. U sebe pozoruju nutnost domlouvání, emerge větších balíků (kde-libs, gcc) mi slítne a "proleze" až na poněkolikáté.
Takže smutný předpoklad je ten, že mam buď něco s deskou nebo paměťma. Veselejší ten, že je třeba chladič, chvíli po probuzení či zapnutí mívám větší úspěšnost v "mazání se s tim". Ještě veselejší by bylo to, že by stačilo přejít na optimalizaci -o2. A možná nejveselejší varianta je to, že jsem po poslední překompilaci musel smazat konfigurační soubory akregatoru, bez nich slítával ... to jsem tedy udělal i teď a voilá, je tu ... U toho reiserfs chci zkusit zvětšit žurnál, zahlíd jsem právě v té diskusi o fs narážku na optimalizaci.
Takže pozorování i učení se pokračuje.
EDIT: Rozhodující vývoj: drbu si takhle přes psi, najednou vidim kernel panic, tedy bliká "A" na klávesnici, nabootoju knoppix, fsck.reiserfs i memtest hlásí chyby, vyndam tu novější paměť, nabootuju, už při bootu neni vidět čistej obraz - zrníčka různé barvy v místě obrazovky, kde by neměly být. Memtest hlásí takovou četnost chyb, že jsem ho stop, paměť vyndal, koupil novou a zatim ok. Pět čistých průchodů memtestu o 1200M ok, pak jsem ho stop. pokračování příště
Tiskni
Sdílej:
Necham to uležet, zřejmě na to časem dojde. Paměti jsou stejný typ i výrobce, jen koupené cca 28 měsíců po sobě.