plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
(Tolik řečí pro jednu vadnou paměť.)
Začal mi na noťasu padat občas nějaký program, poprvé, co si vzpomínám, se jednalo o kaffeine a nepřehrávalo video, zvuk šel. Dalším oříškem bylo odesílání mailů z kmailu přes smtp a gmail, malej mail do cca 500kB jsem odeslal, procpal, větší ani náhodou. Ve wiresharku jsem viděl retransmise, někde snad mam ještě log. Až jsem se dokopal k překompilování celého souvisejícího stromu, který to vyřešil.
Nicméně problém pořád přetrvává, empiricky a logicky mi přijde jako nejpravděpodobnější zdroj potíží lokalizovat v železe. Takže, když mi to dělalo na 1,5GB RAM, tak jsem tu pětsetdvanáctku vyndal, doplnil gigovku ... a dělá to furt. Další krok bude použití jen jedné gigové paměti a sledování stavu. (Už jsem i zkusil na 1,5GB RAM dát memtest na 1800M a divil jsem se, že to vzal doslova ... pomoh restart.)
Pořád ještě mam dvakrát Gentoo na disku, i když už taham Knoppixe na flashce. Reiserfsprogs maj stejnou verzi ve všech 3 zdrojích (Knoppix, hda5 i hda6), přesto jsem zažil, že fsck.reiserfs z disku našel chyby tam, kde fsck.reiserfs z Knoppixu nee. Podezříval jsem různou konfiguraci reisera v kernelu, je ale stejná a vše inline. Badblocks jsem ještě nezkoušel, jak koukam, nedestruktivní test umožňuje. Zkoušel jsem nejdřív archivovat přes tar, pak jsem objevil, že dva archivy jednoho adresáře vytvořené chvíli po sobě jsou jiné, tedy jeden vadný. Tvořil jsem to na usb disk, chyby čtení/zápisu by snad byly nějak vidět ... díky vysoké teplotě, tedy můžu je vyloučit? Memtest jsem spouštěl zatim sporadicky, takže na něj musí dojít. Optimalizaci mam nastavenou v make.conf -o3, což prý taky může "zlobit".
Nečekaně často mi padalo "aktuální" jádro 2.6.24-gentoo-r8, zase po znovuzkompilování je "klid" ... takže o něčem nevim mam dojem, že jsem "Zápisky šílencovy" čet, ale na obsah už si nevzpomenu ... i tak vypadá sebereflexe
Tedy četnost pádů mi na hw problém nepřijde. Jak byly na rootu (?) testy filesystémů, tak jsem nic srovnatelného s reiserem co do použitelnosti a výkonu neviděl. Proto zatim avizovaná změna na xfs nebo jfs zatím neproběhla, zatím, když už, by to bylo ext3 nebo ext4. Dokonce jsem cca před dvěma měsíci při hibernování zjistil absenci swapu, mkswap neuspělo s vytvořenim a teprve po restartu se zadařilo. U 2.6.26 nemaká ath_pci modul (mam dojem, že nenajede linková vrstva), někde v bugzille jsem našel, že v tom nejsem sám.
Manželka má místo Mandrivy (taky už) Gentoo, někde jsem zahlíd, že má umět její dvb-t kartu saa7134. Kompilace se zdařila na jeden zátah. U sebe pozoruju nutnost domlouvání, emerge větších balíků (kde-libs, gcc) mi slítne a "proleze" až na poněkolikáté.
Takže smutný předpoklad je ten, že mam buď něco s deskou nebo paměťma. Veselejší ten, že je třeba chladič, chvíli po probuzení či zapnutí mívám větší úspěšnost v "mazání se s tim". Ještě veselejší by bylo to, že by stačilo přejít na optimalizaci -o2. A možná nejveselejší varianta je to, že jsem po poslední překompilaci musel smazat konfigurační soubory akregatoru, bez nich slítával ... to jsem tedy udělal i teď a voilá, je tu ... U toho reiserfs chci zkusit zvětšit žurnál, zahlíd jsem právě v té diskusi o fs narážku na optimalizaci.
Takže pozorování i učení se pokračuje.
EDIT: Rozhodující vývoj: drbu si takhle přes psi, najednou vidim kernel panic, tedy bliká "A" na klávesnici, nabootoju knoppix, fsck.reiserfs i memtest hlásí chyby, vyndam tu novější paměť, nabootuju, už při bootu neni vidět čistej obraz - zrníčka různé barvy v místě obrazovky, kde by neměly být. Memtest hlásí takovou četnost chyb, že jsem ho stop, paměť vyndal, koupil novou a zatim ok. Pět čistých průchodů memtestu o 1200M ok, pak jsem ho stop. pokračování příště
Tiskni
Sdílej:
Necham to uležet, zřejmě na to časem dojde. Paměti jsou stejný typ i výrobce, jen koupené cca 28 měsíců po sobě.