plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Od pátku mám doma Viu Epi V1000, k tomu jsem vzal slušivý case MOREX MX-141 a pokoušim se do toho narvat Gentoo. Mimochodem, 512MB ramky mi na "nějaký ten domácí" server přijde slušné (?).
Vzhledem k absenci nadbytečné cd/dvd mechaniky a stolního kompu se pachtim s tvorbou bootovací usb klíčenky, návodů jsem pár našel, zatuh buď na "MBR FA:" od asi syslinuxu nebo na "SPB2: dx=0080 int13,8:cx=F67F dx=0F02 *E2*". Prostě (prý) chybějící ovladače. Mám stažené dsl 3.3, systemrescue 0.3.4 a 0.3.5 a puppy 215CE. Na klíčence zatim boot bez úspěchu.
Potěšila mne zmínka v diskusi ... Ak toto zmaknes,tak sa o linuxe a predovsetkym o tom,ako bootuje a ako funguje naucis velmi vela.Ja som si vlastnu live distribuciu vytvaral asi pred 6 mesiacmi.Trvalo mi to zhruba 2 tyzdne,precital som si kopec manualov,how-to,guid-ov a podobne,no stalo to zato.Ak sa ti to podari,tak potom velmi dobre porozumies vnutornym mechanizmom linuxu.No chce to vela casu na studium.
Po přidání ankety a uplynutí několika dnů/týdnů ...
Proč jsem to vlastně všechno podnikal ... babram se s tim servříčkem mj. v diskusi a vzhledem k četnosti řešených trablů v Googlu i typu a projevu potíží, jelikož nic není vidět, nikde, tak to přesouvám do blogu, zapisování postřehů ...
Vydržel mi na to trafo, co jsem měl k desce (trafo, napájecí konektor 20ti pin do jedné malé desky a z té desky dál propojka do vlastní desky, opět 20pin.), nějakou dobu ... čili jsem se smál, jak to vesele jede, snad tři dny, pak jsem potřeboval půjčit klávesnici, tak jsi ji za chodu vytáh z onoho servříčku a pak už nenajel ... nebo opět blbnul jako dřív. Mj. mi tam nejde emergnout iproute2, takže jsem do /etc/conf.d/local.start
musel přidat ifconfigácký nahození sítě ... v logu je něco o
In file included from ../include/libiptc/libiptc.h:6, from ../include/iptables.h:5, from m_ipt.c:20: ../include/linux/netfilter_ipv4/ip_tables.h:20:38: error: linux/netfilter/x_tables.h: No such file or directory In file included from ../include/libiptc/libiptc.h:6, from ../include/iptables.h:5, from m_ipt.c:20: ../include/linux/netfilter_ipv4/ip_tables.h:87: error: field 'counters' has incomplete typea Google tvrdí, že to v novějším jádře bude změněno ... nic moc.
Teď je zase připojen na zdroj od krabice, ten větrák jsem přidělal z venku, při kompilaci jádra pro i586 se mi držela teplota okolo 40C ... poznáme dál.
DMZ na modemu nastavený, od ocka se telnetem na port 80 ukazuje hláška o instalovaném apachi, ještě poškádlit twiki. Ping maká, ssh taky.
Další "pokrok" ... vydrží jet teď tak max hodinu ... Včera jsem večer radši viu vypl při poslednim zátuhu, než abych ji zase zkoušel dlouho do noci ... dnes jsem povolil šroubky u desky, ty čtyři úchytné v rozích, jen bez zapnutého monitoru zkusil nahodit serveru, 2x jsem marně čekal na odezvu v pingu, potřetí jsem monitor zap a najel v pohodě. Tak takhle si představuju, že si ze mne dělá železo srandu
K tomu povolování šroubků ... nevim přesně, jak ji měl, tu viu, předchozí majitel instalovanou, zažil jsem kamaráda, co mu chyběl ve skříni takovej ten podpůrnej kousek, matička se závitem pro úchytněj šroub a tak měl desku občas pěkně prohlou, když manipuloval s pci/isa kartama ... neboli v jisté pozici se problémy nevyskytovaly, všude jinde jo. Stačilo jen šáhnout na kraj desky, vhodně prohnout a nechat pomaaalu vrátit ...
Výpis sensors, jelikož mi trklo ... cože je to u 5V???
$ sensors vt8231-isa-6000 Adapter: ISA adapter in0: +2.04 V (min = -0.03 V, max = +2.63 V) +2.5V: +2.62 V (min = -0.04 V, max = +3.16 V) VCore: +2.08 V (min = -0.03 V, max = +2.63 V) +5V: +3.33 V (min = -0.07 V, max = +6.31 V) +12V: +12.43 V (min = -0.18 V, max = +14.99 V) +3.3V: +3.27 V (min = -0.05 V, max = +4.18 V) fan1: 6241 RPM (min = 2570 RPM, div = 2) fan2: 6301 RPM (min = 2570 RPM, div = 2) CPU Temp: +14.2 C (high = +196 C, hyst = -67 C)P.S. nejsme zatim na UPSce, ale na prodlužce s přepěťovou ochranou, mělo by to mít i nějakej filtr proti nestabilnímu napětí (doufam) ... Každopádně v našem okolí je ten servříček jediná fakt nestabilní věc. Paměti jsem navzájem prohazoval, při dalšim otevření krabice jednu vyndam, zda s eto bude chovat jinak.
Další objev ... nabootuju ze slaxe na usb, pokaždé se mi kous systém přip provádění fsck, pak i při testování po nabootování z disku ... že by to fakt byly "divné" paměti?
V memtestu je detekce následující ... VIA C3 Samuel2 1000 MHz, L1 Cache 128kB, 4081MB/s, 504M 169 MB/s, chipset VIA PLE133.
Memtest jsem dělal přes zdroj, co je v krabici, 70 průchodů a ok, bitfade test taky ok ... na palici. Pak ze slacka fsck maká ... v normálnim bootu jsem se zalogoval, zapnu v syslogu-ng debug a verbose ... a do 10 minut mrtvo, monitor zčerná a provozní ledka bliká. Ssh mrtvý, ping taky. Tak snad ještě překompilovat pro i386 jádro ... nebo tam nalejt něco binárního, asi Mandrivu ... P.S. lm-sensors musim mít blbě nastavený, v biosu se napájení 5V ukazuje rozumně.
Situace vyřešena kaufem nové desky, zatim se drží, 26.5. v sobotu v 0:15 je uptime 2 dny a 11 hodin a stále narůstá.
Abych nekecal ... v tom kejsu je zdroj, s původní deskou (via v1000) mi disk šlapal, tady se nerozběhne, její předchozí a současný majitel tvrdil o tom něco podobnýho ... tak teď to pozoruju na vlastní kůži, čili musel jsem vytáhnout zdroj, co jsem chtěl reklamovat a ještě jsem se tam nevykopal, momentálně nepíská, tak je tu i klid ... a epia jede ...
Po několika relativně spokojených dnech ... mně cn1000 maká, majitel V1000 se ještě neozval, psal něco o jiných pamětech, než těch, se kterými mi ji střelil a že to šlape ... snad jo
EDIT, 24.7. 2008: Za pomocí krokového návodu na Knoppix už mam na klíčence taky taháka z bryndy.
Tiskni
Sdílej:
Za radu dík, už jsem v chrootu, "zkopčil" jsem abclinuxu na usb, akorát před chrootnutim jsem musel namountovat cílovou partišnu bez "noexec" - jak jsem ji standardně měl.
Dík za připomínku, otázka byla míněna tak, zda jste už vůbec (Have you ... ever ... ?) vytvořili vlastními silami bootovací usb klíčenku. A to je možné nejen na svém stroji vyzkoušet.