Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Na tvojom miest by som si urobil vlastnu bootovatelnu distribuciu z ktorej budes bootvat-vyber necham na tebe.Ja by som potom postupoval takto:
1.urobis novy initrd.img.
2.novy initrd.img,si mountnes,vyhladas skript linuxrc a ten upravis tak,aby si mountol svoju cd,potom si mountnes tvoj iso image ktory mas na cd a ten cez pivot_root nastavis ako root
3.problem vidim v tom,ze si budes musiet upravit svoj iso image.Totiz,ako si ho mountnes cez linuxrc ako root,tak adresare ako /var /etc /root /home nie su staticke.Cize,urobis si akusi kostru tychto adresarov ktore budu ulozene v iso image,v linuxrc si vytvoris ramdisk do ktoreho nakopirujes tieto adresare a na iso image tie adresare budu odkazovat na tvoj ramdisk.
Prajem ti s tym vela stastia.Ak toto zmaknes,tak sa o linuxe a predovsetkym o tom,ako bootuje a ako funguje naucis velmi vela.Ja som si vlastnu live distribuciu vytvaral asi pred 6 mesiacmi.Trvalo mi to zhruba 2 tyzdne,precital som si kopec manualov,how-to,guid-ov a podobne,no stalo to zato.Ak sa ti to podari,tak potom velmi dobre porozumies vnutornym mechanizmom linuxu.No chce to vela casu na studium.
Tiskni
Sdílej: