Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
What's new in 7.0beta5 (2020-Feb-7 11:56): Introduced issues: - RB850Gx2 and RB911 does not boot New features in this release: !) x86 - introduced UEFI boot mode support; !) vxlan - added support for Virtual eXtensible Local Area Network (VXLAN); !) vrrp - added connection tracking data replication from VRRP master to backup; !) vrrp - added support for VRRP grouping; !) winbox - minimal required version is v3.21; *) other minor fixes and improvements; For a full changelog please visit https://mikrotik.com/download.
To mohu potvrdit - nejstarsi Routerboard, ktery mi bezi je RB333 s aktualnim 6.46.4 :)
Ohledne moznosti aktualizace pri male ROM jsem tusim psal nekde v poradne.
Release 7.0beta3 2019-10-23 ## General information +) Based on Kernel 4.14.131 +) New CLI style which is more similar to API commands (v6 commands still supported) +) OpenVPN UDP protocol support added +) New NTP client and server implementation, both now included in RouterOS main package +) removed individual packages, only bundle and a few extra packages will remain +) ipv6 is now built into RouterOS main package and is always enabled -) BGP is disabled right now, until further notice -) MPLS is disabled right now, until further notice -) Not all packages have been published at the moment -) Winbox does not show all features, use CLI for most functionalityDík, zatim mne to netrápí, ale je fajn o tom vědět, mít přehled.
Chápu to dobře, že netinstall je něco jako "narvat to tam od základu" s tim, že všechno smažu?Ano, ale s tím, že lze zachovat stávající konfiguraci. Storage to ale přeformátuje.
Bez zajimavosti pak neni ani to, ze prostor, se kterym si dana funcionalita bohate vystacila, najednou nestaci.Tak mě se to stalo akorát u jedné jediné aktualizace. Asi to byla chyba ze strany vydavatelů, prostě udělali trochu větší balíček. Od té doby na stejném RB jsou updaty v pohodě.
Naopak, pro spoustu (semi)bfu by to vyrazne zjednodusilo jakykoli nastavovani, protoze by se pokazdy nemuseli probirat hromadou polozek, ktery ani nevedi, k cemu jsou dobry.Mikrotik není pro bfu. Navíc si ty nepotřebné balíčky může zakázat. Já mám zapnuté jen to, co opravdu potřebuju. Pokud (semi)bfu umí nastavit FW, tj napsat všechna pravidla, tak vypnutí nepotřebných balíčků zvládne levou zadní.
Tam je jiná "vlastnost", pokud krabice žije a je nabootovaná, tak já tam musim ten firmware dostat 2x, jednou živá verze a podruhý ten upgrade.Není pravda, upgrade stačí nahrát do RAM, a dát reboot. RB s malou flash pamětí mají root ve Files v RAM, a až podadresář flash je persistentní. RAm bývá obvykle dost.
Tiskni
Sdílej: